مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

مدرسه نرفتن بچه ها از جمله چالش هايي است كه در سال هاي تحصيلي والدين با آن رو به رو مي شوند. مدرسه نرفتن كودكان به علل مختلفي از جمله ويژگي هاي خود كودك، محيط خانه و شرايط مدرسه ايجاد مي شود. در بسياري از موارد هر سه اين عوامل در كنار يكديگر شرايط را دشوار مي كنند و نمي توان به دنبال يك مقصر قطعي بود. مدرسه نرفتن كودكتان نگراني هاي مختلفي از جمله احتمال وجود مشكلي در فرزندتان، آينده تحصيلي و شغلي او براي شما ايجاد مي كند. راهكارهاي متفاوتي از سوي افراد مختلف اعم از متخصص و غير متخصص پيشنهاد مي شود. ما در اين مقاله قصد داريم به صورت تخصصي به موضوع نگاه كنيم و راه حل ها و علل مختلف مدرسه نرفتن بچه ها را بررسي كنيم. همچنين مي توانيد با مراجعه به مشاوره كودك پي به علت و يافتن راه حلي ببريد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مدرسه نرفتن بچه ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

دليل مدرسه نرفتن بچه ها چيست؟

بسياري از كودكان به دلايل مختلفي از مدرسه رفتن امتناع مي كنند. اگر كودك شما نيز از مدرسه رفتن امتناع مي كند، در قدم اول بايد علت آن را پيدا كنيد. براي يافتن علت مي توانيد با پرسش از خود كودك، مشاور مدرسه، معلم، و يك روانشناس به موضوع پي ببريد. مهم ترين دلايل اين رفتار كودكان را در ادامه با هم مرور مي كنيم.

مشكلات رواني كودك

يكي از مهم ترين علل رواني مدرسه نرفتن بچه ها، اختلال اضطراب جدايي است. كودكاني كه در سنين قبل از مدرسه لحظه اي از مادر خود جدا نمي شوند براي مدرسه رفتن نيز مادر را با دشواري هايي روبرو مي كنند. زفتار والدين در بروز اضطراب جدايي تاثير بسيار زيادي دارد. هر چه شما از سبك هاي فرزندپروري استفاده كنيد كه كودك تان را به شما وابسته تر كند، در زمان مدرسه رفتن با سختي بيشتري مواجه خواهيد شد. ديگر مشكلاتي مثل افسردگي و اختلال سلوك نيز ممكن است منجر به مدرسه نرفتن كودكتان شود. والدين توجه داشته باشند فرار از مدرسه با نرفتن او به مدرسه تفاوت داشته و بايد موضوع را به صورت جدي تري بررسي كنيد.

تأثير برخورد معلم بر مدرسه نرفتن بچه ها

فضاي مدرسه در بسياري از موارد براي كودك تداعي كننده زندان است. اگر هم منصفانه به قضيه نگاه كنيم مجبور بودن به حضور در ساعتي مشخص و انجام كار مشخص در برابر هيچ دستاورد عيني كه براي كودك قابل لمس باشد جز يك اردوگاه كار اجباري چه چيزي را يادآور مي شود؟ برخورد سرد معلمان نيز به احساسات منفي كودكان دامن مي زند. معلماني كه دقيقا در چارچوب سخت و خشك تعيين شده تدريس مي كنند و انعطاف و سرگرمي خاصي براي كودكان ندارند؛ داراي دانش آموزاني هستند كه بيشتر از سايرين از مدرسه دوري مي كنند.

امروز چه تفاوتي كرده كه قبلا مدرسه را دوست داشت؟

ممكن است يك تكليف ناتمام يا يك اتفاق جديد مثل درگيري با يك همكلاس باعث شود كه كودكي كه تا همين ديروز مدرسه رفتن را دوست داشت؛ امروز بخواهد در خانه بماند. تعطيلات طولاني مدت مثل ابتداي سال تحصيلي جديد يا بعد از نوروز نيز ممكن است زماني باشد كه كودك از مدرسه رفتن امتناع كند. هر چند تا قبل از عيد بسيار به مدرسه مشتاق بوده باشد اما استراحت و تفريح چندين روزه در خانه مدرسه رفتن بعد از عيد را دشوار مي سازد.

 

تأثير مدرسه نرفتن بچه ها در ادامه تحصيلات آن ها

مدرسه نرفتن در دوران كودكي دشواري هايي را در سنين بالاتر براي كودك به وجود مي آورد. اگر مدرسه نرفتن به حدي باشد كه كودك نتواند در زمان مقرر دوران مدرسه را به پايان برساند با مسائلي مثل؛ عقب افتادن از هم دوره اي ها، سربازي، بي كاري و ... درگير مي شود. از جهت قوت و ضعف درسي نيز كودكي كه مدرسه نمي رود كمي ضعيف تر از كودكان ديگر است اما اين مسأله قابل جبران است. هر چه كودك عملكرد پايين تري در سال هاي گذشته تحصيلي داشته باشد، جبرانافت تحصيلي دشوارتر خواهد بود.

 

با مشكل مدرسه نرفتن بچه ها چه كنيم؟

در اولين قدم با كودك صحبت كنيد. سعي كنيد با كمك خودش مسأله را درك كنيد و متوجه شويد چه چيزي در مدرسه براي او آزاردهنده است. اين صحبت بايد دوطرفه باشد و شما بيشتر شنونده باشيد. لازم است بدانيد كودكتان روزانه چندين بار از شما، معلمان و رسانه ها درباره فوائد مدرسه شنيده است؛ پس نياز به تكرار نيست. اين كار فقط باعث مي شود كج خلقي كودك بيشتر شود و اصرار بييشتري بر مدرسه نرفتن كند.

اعتماد به معلم و اولياي مدرسه

معلمان و مشاوران مدرسه غالبا در اين زمينه تجربه و تخصص دارند، مي توانيد با آن ها مشورت كنيد. البته بايد توجه داشت كه گاهي برخورد و چهارچوب مدرسه، باعث دلزدگي كودك از مدرسه مي شود. هر چند معمولا اين برخوردها تنها به دليل برقراري نظم در مدرسه است و قصدي براي آزار و ناراحتي كودك وجود ندارد.

ماندن والدين در مدرسه به عنوان يك راه حل

اين راهكار نيز مي تواند براي ماندن كودك در مدرسه مؤثر باشد. با اين حال توجه به اين نكته نيز ضروري است كه اين كار مي تواند استقلال كودكتان را در آينده مختل كند. بهتر است به كودك بياموزيد كه چگونه در نبود شما بتواند شرايط را مديريت كند و كارهايي مثل غذا خوردن و دستشويي رفتن را به تنهايي انجام دهد. به علاوه ماندن والدين يكي از كودكان در مدرسه مي تواند بقيه دانش آموزان را نيز به چنين درخواستي بيندازد. اين اتفاق نه تنها شرايط را بهتر نمي كند بلكه كنترل را براي اولياي مدرسه نيز سخت مي كند.

برخورد صحيح با كودكي كه تمارض مي كند

در درجه اول اين احتمال را در نظر بگيريد كه شايد فرزندتان واقعا دچار بيماري شده است. حتي اگر تمام روزهاي گذشته را به تمارض مشغول بوده؛ ممكن است اين يك روز را واقعا بيمار شده باشد. جداي از اين مسأله وقتي ادعاي او را درمورد بيماري مي پذيريد برخورد بهتري نيز با شما خواهد داشت. وقتي نشانه هاي بيماري را در او چك كنيد مي توانيد به او توضيح دهيد كه نشانه اي براي بيماري ندارد و بيماري او مانعي براي مدرسه رفتنش نيست. با اين حال اگر با اين استدلال نتوانستيد او را به مدرسه رفتن راضي كنيد جذابيت در خانه ماندن را براي او كم كنيد. بازي كردن يا تماشاي تلويزيون در زماني كه بايد در مدرسه باشد به نوعي مدرسه نرفتن كودك را پاداش مي دهد و او را به تكرار اين رفتار تشويق مي كند.

تعيين جايزه براي رفتن به مدرسه

تعيين يك جايزه براي مدرسه رفتن مي تواند روش مؤثري باشد. با اين كار كودك شما تشويق مي شود كه براي دريافت جايزه به مدرسه برود. با اين حال بايد توجه داشت كه اين كار مي تواند با آسيب همراه شود. با تعيين جايزه براي مدرسه رفتن كودك ياد مي گيرد كه براي دريافت جايزه به مدرسه برود و به خود مدرسه توجهي نمي كند. حتي بدتر از آن ممكن است اگر روزي براي او جايزه اي نگرفتيد دوباره از مدرسه رفتن امتناع كند.

تغيير مدرسه كودك به يك مدرسه مناسب تر

يك مدرسه نامناسب را نمي توان بر اساس معيارهايي مثل دولتي يا غير دولتي بودن تشخيص داد مگر تجربه و تعاريف والديني كه قبلا كودكان خود را به آن مدرسه سپرده اند. مدرسه نامناسب مي تواند با يك برنامه آموزشي نامناسب، فضاي سرد، القاي حس زندان و همكلاسي هاي زورگو يا خرده خلافكار مشخص شود. در صورتي كه اين شرايط در مدرسۀ فرزند شما حاكم باشد تغيير مدرسه راه حلي مناسب براي اين مشكل است. هر چند بايد توجه داشت همين تغيير مكان مي تواند باعث بروز مشكلات بيشتري ناشي از دور شدن از محيط و افرادي كه فرزندتان قبلا با آن ها ارتباط برقرار كرده شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مدرسه نرفتن بچه ها مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  علل و راه هاي مقابله با مدرسه نرفتن بچه ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ا مدرسه نرفتن،
موضوع:
[ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۷:۲۴ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

در پديده دژاوو يا آشناپنداري فرد احساس مي كند موقعيت و وضعيتي كه در آن قرار دارد به نظر آشنا بوده و قبلا تجربه شده است. شايد براي شما هم چنين وضعيتي پيش آمده باشد كه موقعيت، صدا و يا تصويري از نظرتان آشنا باشد، در حالي هرگز در آن موقعيت قرار نگرفته ايد و نخستين بار است كه در آن جا حضور داريد. اين تجربه در برخي موارد ترسناك و اضطراب زا و در مواردي مي تواند در فرد هيجان ايجاد كند. اما آيا واقعا دژاوو يا آشناپنداري به چه علت رخ مي دهد؟ آيا واقعا تصاوير آشنا به طريقي الهام شده اند؟ در اين مقاله درباره علت، عامل تشديد و فرضيه هاي مربوط به دژاوو صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پديده دژاوو يا آشناپنداري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

 

دژاوو چگونه تجربه مي شود؟

آشناپنداري بيشتر در مورد زمان، مكان و تصوير خاصي اتفاق مي افتد. براي مثال فرد در مكاني قرار مي گيرد، فكر مي كند و حتي مطمئن است كه آن جا بوده است. همين طور در مورد زمان و تصوير همين موضوع مطرح است. افراد معمولا در اين موقعيت ها هيجان زده شده و احساس مي كنند داراي قدرت هاي مافوق بشر هستند، كه باعث جذاب تر شدن اين پديده براي افراد مي شود.

 

دژاوو بيشتر در چه موقعيت هايي اتفاق مي افتد؟

آشناپنداري براي همه اتفاق نمي افتد اما براي برخي ممكن است تبديل به يك عادت شود. طبق مشاهدات افراد در شرايط زير بيشتر دچار دژاوو مي شوند.

استرس

استرس عامل تشديد كننده آشنا پنداري مي باشد. فردي كه دچار فشارهاي رواني مكرر، استرس و تنش رواني و... باشد احتمال بروز دژاوو در او بالا مي رود. براي كاهش اين پديده بهتر است به دنبال درمان استرس و اضطراب خود باشيد.

سفر

افرادي كه دائم در حال سفر هستند، مانند توريست ها، تاجرين، خلبان ها و ... با احتمال بيشتري دچار آشناپنداري مي شوند. شايد اين اتفاق به اين خاطر باشد كه اين افراد در محيط هاي مختلف بيشتر قرار مي گيرند و شباهت موقعيت ها باعث مي شود احساس كنند كه قبلا در آن جا بوده اند.

تحصيل

افرادي كه داراي تحصيلات بالاتري نسبت به بقيه هستند، احتمالا بيش از افراد ديگر مبتلا به آشناپنداري مي شوند. همچنين افرادي كه سطح اجتماعي آن ها بالاتر از ديگر افراد جامعه است، بيشتر دچار اين پديده مي شوند.

 

فرضيه هايي براي توجيه دژاوو

تا به حال علت واقعي دژاوو مشخص نشده است، اما شايد بيش از 40 فرضيه براي توجيه اين پديده مطرح شده است كه در ادامه به برخي از جالب ترين و محتمل ترين آن ها اشاره مي كنيم:

جهان موازي

يكي از فرضيه هايي كه در اين مورد مطرح است فرضيه جهان موازي است. اين فرضيه بيان مي كند كه آدم ها در جهاني موازي قبل از اين در حال زندگي و تجربه همين وقايع مي باشند و در گذشته نيز همين تجربه ها را داشتند.

محرك هاي محيطي

فرضيه ديگر اين است كه محرك هاي محيطي ايجاد كننده اين مسئله در فرد مي باشد. مثل بوي بخصوص يك محيط با ويژگي هاي خاص، يا يك تصوير خاص كه ايجاد كننده آن است. اما اين فرضيه زماني كه فرد در يك محيط فاقد محرك قرار گرفته و باز دچار آشنا پنداري مي شود، به طور كامل نمي توان به اين فرض اعتماد كرد.

كدبندي مغز

طبق اين فرضيه زماني كه مغزتان در تلاش است و مي خواهد رويدادهاي جديد را كدبندي و دسته بندي كند تا راحت تر به حافظه بلند مدت انتقال يابد. گاها در اين ميان به دليل دائمي بودن اين فرايند انتقال، مغز به اشتباه فرض مي كند كه اين اتفاق را در گذشته تجربه كرده است. در حالي كه واقعيت ندارد.

بازشناسي مبتني بر آشنايي

 بازشناسي مبتني بر آشنايي كه به دو شكل صورت مي گيرد:

1- احساس آشنايي

2- تجديد خاطره

تجديد خاطره زماني اتفاق مي افتد كه در گذشته يك اتفاقي رخ داده و آن را تجربه كرده ايد. حال دوباره در آن موقعيت قرار مي گيريد. اما بازشناسي بر اساس احساس آشنايي متفاوت است. زماني كه ما با يك پديده روبرو مي شويد كه آن را مي شناسيد، اما نمي دانيد در گذشته در چه وضعيت و چه شرايطي، كجا و چگونه با آن روبرو شده ايد و هر چقدر درباره جزئيات آن رخداد فكر مي كنيد، كمتر به نتيجه مي رسيد. در هر صورت تئوري بازشناسي براساس آشنايي با بهره گيري از تست هاي روان شناسي تاييد شده است. اما اينكه پديده آشناپنداري با آن مرتبط باشد، كاملا مشخص نيست.

روياهاي آگاهي دهنده

فرضيه روياهاي آگاهي دهنده مدعي اين مسئله است كه آدم ها قبل از وقوع امري آنرا در خواب مي بينند. مخصوصا برخي از وقاع خاص يا تلخي كه اتفاق مي افتد. به طور مثال ممكن است شما صحنه اي از يك مسير ناآشنا را در خواب ديده باشيد. زماني كه در آن قرار مي گيريد، احساس كنيد كه آن جاده را ديده ايد و آن را در ذهن خود مرور كنيد. اين به علت روياي پيش آگاهانه است كه براي شما اتفاق مي افتد. براي اطلاع از شيوه هاي به ياد ماندن رويا كليك كنيد.

ناخودآگاه نيمه كاره

فرضيه بعدي براي توجيه علت آشنا پنداري بازشناسي درك وقايعي است كه در ناخودآگاه شما نشات گرفته است. اما اين محرك در ضمير ناخودآگاه راه پيدا نكرده و شكل گيري نيمه كاره در ناخودآگاه داشته است. اين تئوري مي تواند يكي از علت هاي پديده آشنا پنداري باشد.

تناسخ روح

تناسخ روح مدعي است كه روح انسان قبل از تولد جسمي كه در حال حاضر موجود است، در بدن شخص ديگري بوده است. اما باور اين مسئله به اين معنا است كه قبول كنيد هيچ خاطره اي از زندگي قبلي خود نداريد. تناسخ گرايان بر اين باورند كه اگر تجربه اي آشنا از قبيل بو، تصوير و يا مكان و موقعيتي در نظرشان آشنا بود مربوط به زندگي پيشين آنها مي شود. در كل اين تئوري يك تئوري اعتقادي است و به همين علت از نظر علمي نمي توان به اثبات آن دست پيدا كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه  پديده دژاوو يا آشناپنداري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  تعريف و علت دژاوو يا آشناپنداري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: دژاوو يا آشناپنداري،
موضوع:
[ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۲:۳۸ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

در پديده دژاوو يا آشناپنداري فرد احساس مي كند موقعيت و وضعيتي كه در آن قرار دارد به نظر آشنا بوده و قبلا تجربه شده است. شايد براي شما هم چنين وضعيتي پيش آمده باشد كه موقعيت، صدا و يا تصويري از نظرتان آشنا باشد، در حالي هرگز در آن موقعيت قرار نگرفته ايد و نخستين بار است كه در آن جا حضور داريد. اين تجربه در برخي موارد ترسناك و اضطراب زا و در مواردي مي تواند در فرد هيجان ايجاد كند. اما آيا واقعا دژاوو يا آشناپنداري به چه علت رخ مي دهد؟ آيا واقعا تصاوير آشنا به طريقي الهام شده اند؟ در اين مقاله درباره علت، عامل تشديد و فرضيه هاي مربوط به دژاوو صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پديده دژاوو يا آشناپنداري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

 

دژاوو چگونه تجربه مي شود؟

آشناپنداري بيشتر در مورد زمان، مكان و تصوير خاصي اتفاق مي افتد. براي مثال فرد در مكاني قرار مي گيرد، فكر مي كند و حتي مطمئن است كه آن جا بوده است. همين طور در مورد زمان و تصوير همين موضوع مطرح است. افراد معمولا در اين موقعيت ها هيجان زده شده و احساس مي كنند داراي قدرت هاي مافوق بشر هستند، كه باعث جذاب تر شدن اين پديده براي افراد مي شود.

 

دژاوو بيشتر در چه موقعيت هايي اتفاق مي افتد؟

آشناپنداري براي همه اتفاق نمي افتد اما براي برخي ممكن است تبديل به يك عادت شود. طبق مشاهدات افراد در شرايط زير بيشتر دچار دژاوو مي شوند.

استرس

استرس عامل تشديد كننده آشنا پنداري مي باشد. فردي كه دچار فشارهاي رواني مكرر، استرس و تنش رواني و... باشد احتمال بروز دژاوو در او بالا مي رود. براي كاهش اين پديده بهتر است به دنبال درمان استرس و اضطراب خود باشيد.

سفر

افرادي كه دائم در حال سفر هستند، مانند توريست ها، تاجرين، خلبان ها و ... با احتمال بيشتري دچار آشناپنداري مي شوند. شايد اين اتفاق به اين خاطر باشد كه اين افراد در محيط هاي مختلف بيشتر قرار مي گيرند و شباهت موقعيت ها باعث مي شود احساس كنند كه قبلا در آن جا بوده اند.

تحصيل

افرادي كه داراي تحصيلات بالاتري نسبت به بقيه هستند، احتمالا بيش از افراد ديگر مبتلا به آشناپنداري مي شوند. همچنين افرادي كه سطح اجتماعي آن ها بالاتر از ديگر افراد جامعه است، بيشتر دچار اين پديده مي شوند.

 

فرضيه هايي براي توجيه دژاوو

تا به حال علت واقعي دژاوو مشخص نشده است، اما شايد بيش از 40 فرضيه براي توجيه اين پديده مطرح شده است كه در ادامه به برخي از جالب ترين و محتمل ترين آن ها اشاره مي كنيم:

جهان موازي

يكي از فرضيه هايي كه در اين مورد مطرح است فرضيه جهان موازي است. اين فرضيه بيان مي كند كه آدم ها در جهاني موازي قبل از اين در حال زندگي و تجربه همين وقايع مي باشند و در گذشته نيز همين تجربه ها را داشتند.

محرك هاي محيطي

فرضيه ديگر اين است كه محرك هاي محيطي ايجاد كننده اين مسئله در فرد مي باشد. مثل بوي بخصوص يك محيط با ويژگي هاي خاص، يا يك تصوير خاص كه ايجاد كننده آن است. اما اين فرضيه زماني كه فرد در يك محيط فاقد محرك قرار گرفته و باز دچار آشنا پنداري مي شود، به طور كامل نمي توان به اين فرض اعتماد كرد.

كدبندي مغز

طبق اين فرضيه زماني كه مغزتان در تلاش است و مي خواهد رويدادهاي جديد را كدبندي و دسته بندي كند تا راحت تر به حافظه بلند مدت انتقال يابد. گاها در اين ميان به دليل دائمي بودن اين فرايند انتقال، مغز به اشتباه فرض مي كند كه اين اتفاق را در گذشته تجربه كرده است. در حالي كه واقعيت ندارد.

بازشناسي مبتني بر آشنايي

 بازشناسي مبتني بر آشنايي كه به دو شكل صورت مي گيرد:

1- احساس آشنايي

2- تجديد خاطره

تجديد خاطره زماني اتفاق مي افتد كه در گذشته يك اتفاقي رخ داده و آن را تجربه كرده ايد. حال دوباره در آن موقعيت قرار مي گيريد. اما بازشناسي بر اساس احساس آشنايي متفاوت است. زماني كه ما با يك پديده روبرو مي شويد كه آن را مي شناسيد، اما نمي دانيد در گذشته در چه وضعيت و چه شرايطي، كجا و چگونه با آن روبرو شده ايد و هر چقدر درباره جزئيات آن رخداد فكر مي كنيد، كمتر به نتيجه مي رسيد. در هر صورت تئوري بازشناسي براساس آشنايي با بهره گيري از تست هاي روان شناسي تاييد شده است. اما اينكه پديده آشناپنداري با آن مرتبط باشد، كاملا مشخص نيست.

روياهاي آگاهي دهنده

فرضيه روياهاي آگاهي دهنده مدعي اين مسئله است كه آدم ها قبل از وقوع امري آنرا در خواب مي بينند. مخصوصا برخي از وقاع خاص يا تلخي كه اتفاق مي افتد. به طور مثال ممكن است شما صحنه اي از يك مسير ناآشنا را در خواب ديده باشيد. زماني كه در آن قرار مي گيريد، احساس كنيد كه آن جاده را ديده ايد و آن را در ذهن خود مرور كنيد. اين به علت روياي پيش آگاهانه است كه براي شما اتفاق مي افتد. براي اطلاع از شيوه هاي به ياد ماندن رويا كليك كنيد.

ناخودآگاه نيمه كاره

فرضيه بعدي براي توجيه علت آشنا پنداري بازشناسي درك وقايعي است كه در ناخودآگاه شما نشات گرفته است. اما اين محرك در ضمير ناخودآگاه راه پيدا نكرده و شكل گيري نيمه كاره در ناخودآگاه داشته است. اين تئوري مي تواند يكي از علت هاي پديده آشنا پنداري باشد.

تناسخ روح

تناسخ روح مدعي است كه روح انسان قبل از تولد جسمي كه در حال حاضر موجود است، در بدن شخص ديگري بوده است. اما باور اين مسئله به اين معنا است كه قبول كنيد هيچ خاطره اي از زندگي قبلي خود نداريد. تناسخ گرايان بر اين باورند كه اگر تجربه اي آشنا از قبيل بو، تصوير و يا مكان و موقعيتي در نظرشان آشنا بود مربوط به زندگي پيشين آنها مي شود. در كل اين تئوري يك تئوري اعتقادي است و به همين علت از نظر علمي نمي توان به اثبات آن دست پيدا كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه  پديده دژاوو يا آشناپنداري مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  تعريف و علت دژاوو يا آشناپنداري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: دژاوو يا آشناپنداري،
موضوع:
[ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۱:۳۲ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

كنجكاوي درباره گذشته همسر يكي از مهم ترين عواملي است كه باعث اختلاف بين زوجين مي شود. هر فردي براي ازدواج به دنبال كسي مي گردد كه به ايده آل هايش نزديك باشد پس وارد ارتباط با افراد مختلف مي شود، ممكن است آگاهي از اين روابط شما را به همسرتان بدبين و شكاك كند. شايد در ابتدا فكر كنيد مي توانيد با گذشته او كنار بياييد؛ ولي بعد از مدتي اين موضوع برايتان آزار دهنده مي شود؛ پس حس اعتماد و امنيت كه لازمه حفظ رابطه است، از بين مي رود. اما نداشتن هيچ اطلاعاتي از گذشته هم برايتان آزاردهنده خواهد بود، پس باز هم با يك شك و دودلي به همسرتان نگاه مي كنيد. راه هايي براي رسيدن به يك حد اعتدال در ميان دو سر اين طيف وجود دارد كه در ادامه آن ها را شرح مي دهيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه به دنبال گذشته همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

 

كنكاش گذشته؛ درست يا نادرست؟

بررسي گذشته فردي كه مي خواهيد با او ازدواج كنيد يك موضوع فردي است و قانون ثابتي براي آن وجود ندارد. فراموش كردن گذشته اي ناخوشايند كار دشواري است. ابتدا براي خود مشخص كنيد كه چقدر گذشته همسرتان برايتان مهم است.

اگر به فردي علاقه مند هستيد ابتدا به دنبال اين باشيد كه با كنكاش گذشته او به دنبال چه چيزي هستيد. مي خواهيد رابطه را تمام كنيد يا ادامه دهيد؟ اگر بدانيد كه قبل از شما رابطه احساسي يا جنسي داشته چه تاثيري روي رابطه تان مي گذارد؟ آيا مي توانيد اين موضوع را فراموش كنيد؟ مي توانيد او را رها كنيد؟ چرا و به چه ميزان اين موضوع برايتان اهميت دارد؟ دانستن اين موضوع چه كمكي به شما مي كند؟ اگر با اراده تصميم به ازدواج گرفتيد آيا مي توانيد متعهدانه رفتار كنيد؟

 

تفاوت ديدگاه زنان و مردان در مورد رابطه گذشته همسر

نگراني در مورد روابط گذشته همسر در زنان و مردان معمولا تفاوت دارد. چيزي كه بيشتر براي خانم ها اهميت دارد اين است كه شوهرشان از لحاظ احساسي درگير نشده باشند و مي ترسند مرد زندگي شان درگير عشق زني ديگر بوده باشد كه به او نرسيده است. در مقابل مردان بيشتر در مورد رابطه جنسي خانم خود نگران هستند و زماني كه متوجه مي شوند همسرشان قبلا رابطه داشته؛ ذهنشان درگير اين مي شود كه تا چه حد رابطه جنسي داشته اند. درباره تفاوت زنان و مردانبيشتر بدانيد.

 

صداقت يا پنهان كاري در مورد روابط گذشته؟

نحوه آگاهي شما از روابط همسرتان مي تواند پيامدهاي متفاوتي به دنبال داشته باشد. اگر همسرتان قبل از ازدواج با شما در مورد روابط گذشته اش گفته باشد در واقع به شما حق انتخاب داده است كه تصميم بگيريد اين واقعيت را بپذيريد و با آگاهي با او ازدواج كنيد. شايد انتخاب سختي برايتان باشد و بعد از ازدواج ذهنتان درگير اين موضوع شود كه تمام ماجرا را نگفته است. قبول اين موضوع و ازدواج با او، يعني شما به اين رابطه متعهد شديد تا با هم بتوانيد عشق را تجربه كنيد پس نبايد او را تحت فشار بگذاريد يا احساس گناه در او ايجاد كنيد.

از طرفي اگر او در مورد روابط گذشته خودش به شما نگفته باشد و بعد از ازدواج متوجه روابط او شده باشيد يا اطرافيان در مورد روابط قبلي اش چيزي بگويند موضوع پيچيده تر مي شود. در ابتدا بايد توجه كنيد كه اگر فرد ديگري اين موضوع را عنوان كرده چه هدفي دارد شايد مي خواهد رابطه شما را خراب كند. در اين حالت ممكن است حس كنيد كه همسرتان شما را گول زده و ديگر نمي توانيد به او اعتماد كنيد، نسبت به صداقت او بدبين شده يا از او طلبكار مي شويد كه چرا شما را بازي داده است. با اين حال به اين موضوع توجه داشته باشيد كه مي خواهيد او را به خاطر گذشته اي كه شما نقشي در آن نداشتيد بازخواست كنيد يا مي خواهيد كنار او به آرامش برسيد.

 

تاثير گذشته در همسر آينده

گذشته همسرتان در صورتي كه در آينده او تاثير بگذارد اهميت دارد، اگر فرد در گذشته رابطه هاي زيادي داشته باشد و بخواهد در آينده هم اين روند را ادامه دهد مشكل آفرين است. اما در صورتي كه فرد واقعا متعهد شود و به دنبال عشق ناكام خود نباشد مي توان به زندگي با او بر پايه اعتماد و صميميت اميد داشت. براي آن كه از صداقت او اطمينان حاصل كنيد مي توانيد از طريق دوستي به يك شناخت پيش از ازدواج برسيد. اما براي آن كه شناختي درست باشد بايد بتوانيد جنبه هاي مختلف شخصيت او را در موقعيت هاي مختلف بررسي كنيد، اين كار نياز به صرف زمان و مهارت زيادي دارد. براي اطمينان از چنين ازدواجي مشاوره پيش از ازدواج ضرورت پيدا مي كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه به دنبال گذشته همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : به دنبال گذشته همسر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: گذشته همسر،
موضوع:
[ ۱۱ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۱۴:۳۸ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

كنار آمدن با گذشته همسر تان آن هم زماني كه تازه از جزئيات خبردار شده ايد ممكن است احساسات دوگانه اي را در شما ايجاد كند. از طرفي مدت زماني است كه با هم ازدواج كرديد، به همسرتان علاقه مند هستيد و براي حفظ رابطه تلاش كرده ايد و از سوي ديگر هجوم افكار مزاحم و آزار دهنده از درون شما را نابود مي كند. پس دچار يك ابهام و بلاتكليفي مي شويد و در دوراهيِ ماندن يا رفتن گير مي افتيد. در اين مقاله راهكارهايي ارائه مي كنيم كه به شما كمك مي كند از اين افكار رهايي پيدا كنيد و با اميد و اطمينان بيشتري به سوي آينده حركت كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه چگونگي كنار آمدن با گذشته همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آگاهي از گذشته روابط همسر

در ابتدا كه از روابط گذشته همسر خود با خبر شديد پيش خود فكر مي كرديد كه مي توانم گذشته او را فراموش كنم. به تدريج متوجه مي شويد كه نمي توانيد از شر اين افكار كه برايتان ناخوشايند است رها شويد. چنان در اين احساسات آزاردهنده غرق مي شويد كه ديگر از زندگي مشترك خود نمي توانيد لذت ببريد. ممكن است اين موضوع را به همسرتان نگوييد چون نمي خواهيد در او احساس گناه ايجاد كنيد. در حالي كه مي دانيد كه او هم عاشقانه شما را دوست دارد ولي اين افكار باعث شود به صورت غير مستقيم رفتارهايي انجام دهيد كه باعث ناراحتي او شود. همسرتان كه دليل رفتارهاي شما را نمي داند به مرور از شما فاصله مي گيرد.

اين امكان هم وجود دارد كه نتوانيد احساس عصبانيت و بدبيني خود را پنهان كنيد و مدام موضوع روابط پيشين همسرتان را عنوان كنيد و با او بحث و دعوا كنيد. در اين حالت باز از يكديگر دورتر مي شويد در نهايت به سمت طلاق پيش مي رويد.

 

راه هاي كنار آمدن با گذشته همسر

افراد پس از ازدواج به يكديگر متعهد مي شوند، چيزي كه ممكن است قبل از آن كمتر اهميت داشته باشد. شما در گذشته همسرتان نبوديد و او هم تعهدي به شما نداشته است. خيلي كم اتفاق مي افتد كه افراد بتوانند با اولين كسي كه آشنا مي شوند ازدواج كنند؛ بنابراين ممكن است همسرتان روابط ديگري را تجربه كرده باشد كه لزوما به اين معنا نيست كه شما را با فرد ديگري مقايسه مي كند يا روابط گذشته تهديدي براي زندگي الان شما باشد.

گذشته همسرتان را تحليل نكنيد

وقتي در مورد رابطه قبلي همسر خود مطلع شويد ممكن است بخواهيد تمام جزئيات را بدانيد. پس او را تحت فشار مي گذاريد. ممكن است در نهايت تسليم شود و همه چيز را براي شما تعريف كند يا شايد دروغ بگويد. چيزي كه اهميت دارد اين است كه دنبال چه چيزي هستيد. افراد ازدواج مي كنند تا به آرامش برسند فكر مي كنيد دانستن جزئيات چه سودي برايتان خواهد داشت. ادامه اين روند باعث افزايش بحث و جدل، بي اعتمادي، بدبيني و در نهايت به هم خوردن رابطه خودتان مي شود.

افزايش اعتماد به نفس

ازدواج از روي ميل و علاقه به اين معني است كه او بين تمام انتخاب هاي خودش، شما را براي ازدواج برگزيده است؛ پس از جايگاه بالايي براي او برخوردار هستيد. حتي اگر در گذشته رابطه اي داشته الان با شماست. اگر بتوانيد به جاي اين افكار مزاحم كه به شما و همسرتان آسيب مي رساند عشق، صميميت و احترام را سرلوحه زندگي خود كنيد؛ باعث مي شود كه همسرتان نه تنها افسوس گذشته را نخورد بلكه خوشحال باشد كه رابطه قبلي سرانجامي نداشته تا بتواند با شما زندگي كند.

پذيرش واقعيت

با توجه به تغييراتي كه در دهه هاي اخير در جامعه ايجاد شده است تفكيك جنسيتي امكان پذير نيست. بسياري از افراد قبل از ازدواج با جنس مخالف در ارتباط بودند، آنچه الان اهميت دارد اين است كه روي رابطه خودتان تمركز كنيد تا عشق و صميميت بين شما عميق تر شود. همه افراد اشتباهاتي در گذشته خود داشتند و مجموعه اين اتفاقات شخصيت فعلي آن ها را ساخته است.

مثبت انديشي

به روابط خوبي كه مي توانيد با همسر خود داشته باشيد فكر كنيد و براي آن برنامه ريزي كنيد. به جاي افكاري كه فقط شما را آزار مي دهد روي نكات مثبت همسر خود تمركز كنيد. به جاي زندگي در جهنم گذشته، فردايي زيبا و رويايي بسازيد. برايتمرين دور كردن افكار منفي كليك كنيد.

ذهن آگاهي

ذهن آگاهي يا مهارت زندگي كردن در زمان حال كمك زيادي به شما مي كند تا بتوانيد به روابط گذشته همسرتان فكر نكنيد. بخشش و فراموش كردن راهي براي رهايي خودتان از افكار مزاحم و آزار دهنده است. سعي كنيد به او اعتماد كنيد تا او هم فرصت داشته باشد عشق خود را به شما ثابت كند. در برخي روش هاي مشاوره روانشناسي از ذهن آگاهي براي رسيدن به اهداف استفاده مي شود.

مهارت هاي مديرت هيجان

يادگيري مهارت مديريت احساسات و هيجانات به شما كمك مي كند تا بتوانيد هيجان هاي خود را مديريت كنيد، نه اينكه براساس هيجان خود مديريت شويد. در ابتدا لازم است از هيجان هاي خود آگاه شويد و آن ها را شناسايي كنيد. پيش بيني كنيد كه عمل كردن طبق هيجان هايتان چه پيامدهايي خواهد داشت تا بتوانيد هيجان ها را به شيوه اي منطقي ابراز كنيد در نهايت به خودتان و اطرافيان كمتر آسيب بزنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه چگونگي كنار آمدن با گذشته همسر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چگونه با گذشته همسرمان كنار بياييم؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۱ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۰۳:۰۶ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

مشكلات روابط زناشويي به طور كلي، مجموع تمام مسائلي است كه در ارتباطات و كنش هايي كه بين زن و شوهر در زير سقف و حتي دور از هم انجام مي شود. روابط جنسي، مسائل مربوط به شغل و خانه داري، ارتباط با خانواده ها و دوستان، سلايق و علايق دو طرف و ... همه و همه در حوزه روابط زناشويي قابل بررسي است. مشكل در هر قسمتي از زندگي، مي تواند ريشه دار شده و به مرور زمان به زندگي آسيب برساند. در اين شرايط نصيحت ها و راهنمايي هاي ديگران ديگر اثر خود را از دست مي دهد و ميانجيگري ها ممكن است روابط زناشويي را بدتر كند. زوجين با قرار گرفتن در محيطي كه بتوانند به راحتي از ناراحتي و دردهايشان صحبت كنند؛ مي توانند به يك اتحاد برسند. در ادامه درباره مشكلاتي كه روابط زناشويي زوجين را معمولا تحت تاثير قرار مي دهد، پرداخته ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روابط زناشويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مشكلات روابط زناشويي

حوزه مشكلات روابط زناشويي بسيار گسترده است و گاهي افراد به اشتباه، روابط زناشويي را فقط رابطه جنسي مي دانند. همانطور كه گفته شد تمام جزئيات زندگي زن و شوهر، رابطه زناشويي است و هر كدام مي تواند نقصي داشته باشد. اين نواقص بايد به سرعت برطرف شده تا روي ديگر جنبه هاي رابطه تاثير نگذارد. در ادامه اصلي ترين مسائل روابط زناشويي را بررسي مي كنيم:

رابطه جنسي:

اصلي ترين و مهم ترين دغدغه زوجين، اختلافات بر سر روابط جنسي با همسرشان است. بي ميلي يكي از طرفين، درخواست زياد همسر براي رابطه و نارضايتي از رابطه شايع ترين مباحث در اين دسته است. لازم است كه زن و شوهر درباره خواسته ها و وظايف خود نسبت به همسرشان آگاه باشند و درباره اين مسائل، جايي غير از تختخواب بحث و تبادل نظر كنند و اگر نتوانستند با هم درباره تفاوت ها به توافقي برسند، حتما مشاوره جنسي دريافت كنند.

مشكلات مالي:

شكايت درباره اين مسئله عمدتا از طرف زنان مطرح مي شوند. بافت فرهنگي ما به نحوي است كه وظيفه تامين هزينه هاي منزل به عهده شوهر است و اگر او در اين زمينه ناتوان باشد و زن به او در تامين هزينه ها كمك نكند، فشار حاصل از اين مسئله به كشمكش هاي فراواني خواهد انجاميد. در طرف ديگر اين قضايا خساست همسر نيز دغدغه بسياري از خانم هاست. اينكه همسرشان دسترسي آنها را به پول محدود كرده و نيازهاي خانواده را با وجود داشتن پول، به خوبي برآورده نمي كند.

ارتباط و آشنايان:

يكي ديگر از مسائل مشكلات زناشويي ارتباطات زن و شوهر و تاثير مخرب آن ها روي زندگي زوجين است. خانواده هاي زن يا شوهر اصلي ترين نقش را در اين اختلافات بازي مي كنند و با دخالت هايشان مي خواهند زندگي فرزندشان آنگونه شود كه آنها دوست دارند و يا مي خواسته اند. زن و شوهر بايد بدانند كه وارد خانواده ديگري شده اند و نسبت به زندگي زناشويي تعهد دارند؛ پس بايد نصايح و راهنمايي هاي ديگران را تا يك حد معقول بخواهند و بشنوند.

بسياري از زوجين از اين مسئله كه همسرشان وقتي كه كنار خانواده خودش است من را فراموش مي كند يا من هميشه در اولويت دوم او قرار دارد شكايت دارند. لازم است كه زوجين درباره اين مسئله با هم بحث و تبادل نظر كنند، توقعات و انتظارات خود را بيان كنند و درصورت عدم نتيجه به زوج درمانگر مراجعه نمايند.

بد اخلاقي هاي همسر:

يكي ديگر از شكايات عمده زوجين كه علت مشكلات روابط زناشويي مي باشد، بد اخلاقي، پرخاشگري، بي احترامي، غر زدن، ارتباط ناسالم با فرزندان و ... است. مسئله خلق و خو با اينكه تحت تاثير شرايط محيطي است اما بيشتر از ژنتيك و محيط خانوادگي ناشي مي شود. در صورت بيمار گونه بودن و بيش از حد بودن اين بدخلاقي ها لازم است يك روانشناس مسائل را به طور ريشه اي بررسي و براي حل آن ها اقدام كند.

مشكلات در روابط روزمره:

بسياري از درگيري هاي پيچيده بر سر مسائل كوچك اما در يك زمان طولاني رخ مي دهد. اختلاف نظر در رسيدگي به كارهاي منزل و وظايف خانه داري، خصوصا زماني كه زن شاغل است بسيار مي تواند حساسيت برانگيز باشد. بافت فرهنگي جامعه مي گويد كه مرد بيرون از خانه و زن در خانه فعاليت كند اما اين بافت امروزه دستخوش تغييرات فراواني شده است و زن و شوهر بايد حداقل در اوايل زندگي نسبت به تقسيم وظايف و مسئوليت ها با هم به توافق برسند و بر سر تعهدات خود بمانند.

اعتياد:

از اعتياد به عنوان عامل خانمان سوز خانواده ها نام برده مي شود كه اگر فردي درگير آن شود، تمام مشكلات بالا را مي تواند به دنبال داشته باشد. اكثر جدايي ها و فسادها از اعتياد ناشي شده و آسيب هاي جبران ناپذيري به خود فرد، خانواده، اطرافيان و حتي جامعه خواهد زد. از طرفي گرايش به اعتياد و ترك مواد مخدر با خانواده رابطه اي دو طرفه دارد، براي درك بهتر اين موضوع مقاله نقش خانواده در ترك اعتياد را مطالعه كنيد.

 

روزمرگي، آفت زندگي زناشويي

شايد براي شما سوال باشد كه در گذر زمان چه اتفاقي مي افتد كه زن و شوهر، حتي وقتي با يك عشق آسماني ازدواج مي كنند، زندگي آن ها رنگ و بوي عادت و ركود به خود مي گيرد. زوجين بايد بدانند كه زندگي شبانه روز كنار يك نفر منجر به خستگي خواهد شد. برخي كارهايي كه مي توانيد براي برطرف كردن برخي از مشكلات روابط زناشويياستفاده كنيد عبارت اند از:

 • هر دو طرف زماني براي تنها بودن و مستقل بودن داشته باشيد.
 • درباره تمام مسائل، بدون سوگيري و قضاوت با هم صحبت كنيد.
 • مهارت هاي حل مسئله و مهارت سازگاري را آموزش ببينيد.
 • هرگز خود، همسر و خانواده خود را با ديگران مقايسه نكنيد.
 • مدام سعي كنيد در تمام ابعاد زندگي خود تفاوت و تغيير ايجاد كنيد.

 

چگونه مشكلات زناشويي را حل كنيم؟

بسياري از علل مشكلات زناشويي، با يك صحبت دوطرفه و محترمانه بين زوجين برطرف خواهد شد. هرگز مسائل كوچك زندگي را ناديده نگيريد، همين مشكلات كوچك كم كم به معضل و غده اي تبديل خواهد شد كه حل كردن آن بسيار دشوار است. هركس سبك شخصيتي خود را دارد و راهنمايي هاي ديگران صرفا ممكن است براي زندگي خودشان مناسب باشد. حتي الامكان سعي كنيد از روانشناسان و مشاوره روابط زناشويي و زوج درمانگر درخواست راهنمايي كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روابط زناشويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مشكلات روابط زناشويي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: مشكلات روابط زناشويي،
موضوع:
[ ۱۱ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۲:۱۳ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

مشكلات روابط زناشويي به طور كلي، مجموع تمام مسائلي است كه در ارتباطات و كنش هايي كه بين زن و شوهر در زير سقف و حتي دور از هم انجام مي شود. روابط جنسي، مسائل مربوط به شغل و خانه داري، ارتباط با خانواده ها و دوستان، سلايق و علايق دو طرف و ... همه و همه در حوزه روابط زناشويي قابل بررسي است. مشكل در هر قسمتي از زندگي، مي تواند ريشه دار شده و به مرور زمان به زندگي آسيب برساند. در اين شرايط نصيحت ها و راهنمايي هاي ديگران ديگر اثر خود را از دست مي دهد و ميانجيگري ها ممكن است روابط زناشويي را بدتر كند. زوجين با قرار گرفتن در محيطي كه بتوانند به راحتي از ناراحتي و دردهايشان صحبت كنند؛ مي توانند به يك اتحاد برسند. در ادامه درباره مشكلاتي كه روابط زناشويي زوجين را معمولا تحت تاثير قرار مي دهد، پرداخته ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روابط زناشويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مشكلات روابط زناشويي

حوزه مشكلات روابط زناشويي بسيار گسترده است و گاهي افراد به اشتباه، روابط زناشويي را فقط رابطه جنسي مي دانند. همانطور كه گفته شد تمام جزئيات زندگي زن و شوهر، رابطه زناشويي است و هر كدام مي تواند نقصي داشته باشد. اين نواقص بايد به سرعت برطرف شده تا روي ديگر جنبه هاي رابطه تاثير نگذارد. در ادامه اصلي ترين مسائل روابط زناشويي را بررسي مي كنيم:

رابطه جنسي:

اصلي ترين و مهم ترين دغدغه زوجين، اختلافات بر سر روابط جنسي با همسرشان است. بي ميلي يكي از طرفين، درخواست زياد همسر براي رابطه و نارضايتي از رابطه شايع ترين مباحث در اين دسته است. لازم است كه زن و شوهر درباره خواسته ها و وظايف خود نسبت به همسرشان آگاه باشند و درباره اين مسائل، جايي غير از تختخواب بحث و تبادل نظر كنند و اگر نتوانستند با هم درباره تفاوت ها به توافقي برسند، حتما مشاوره جنسي دريافت كنند.

مشكلات مالي:

شكايت درباره اين مسئله عمدتا از طرف زنان مطرح مي شوند. بافت فرهنگي ما به نحوي است كه وظيفه تامين هزينه هاي منزل به عهده شوهر است و اگر او در اين زمينه ناتوان باشد و زن به او در تامين هزينه ها كمك نكند، فشار حاصل از اين مسئله به كشمكش هاي فراواني خواهد انجاميد. در طرف ديگر اين قضايا خساست همسر نيز دغدغه بسياري از خانم هاست. اينكه همسرشان دسترسي آنها را به پول محدود كرده و نيازهاي خانواده را با وجود داشتن پول، به خوبي برآورده نمي كند.

ارتباط و آشنايان:

يكي ديگر از مسائل مشكلات زناشويي ارتباطات زن و شوهر و تاثير مخرب آن ها روي زندگي زوجين است. خانواده هاي زن يا شوهر اصلي ترين نقش را در اين اختلافات بازي مي كنند و با دخالت هايشان مي خواهند زندگي فرزندشان آنگونه شود كه آنها دوست دارند و يا مي خواسته اند. زن و شوهر بايد بدانند كه وارد خانواده ديگري شده اند و نسبت به زندگي زناشويي تعهد دارند؛ پس بايد نصايح و راهنمايي هاي ديگران را تا يك حد معقول بخواهند و بشنوند.

بسياري از زوجين از اين مسئله كه همسرشان وقتي كه كنار خانواده خودش است من را فراموش مي كند يا من هميشه در اولويت دوم او قرار دارد شكايت دارند. لازم است كه زوجين درباره اين مسئله با هم بحث و تبادل نظر كنند، توقعات و انتظارات خود را بيان كنند و درصورت عدم نتيجه به زوج درمانگر مراجعه نمايند.

بد اخلاقي هاي همسر:

يكي ديگر از شكايات عمده زوجين كه علت مشكلات روابط زناشويي مي باشد، بد اخلاقي، پرخاشگري، بي احترامي، غر زدن، ارتباط ناسالم با فرزندان و ... است. مسئله خلق و خو با اينكه تحت تاثير شرايط محيطي است اما بيشتر از ژنتيك و محيط خانوادگي ناشي مي شود. در صورت بيمار گونه بودن و بيش از حد بودن اين بدخلاقي ها لازم است يك روانشناس مسائل را به طور ريشه اي بررسي و براي حل آن ها اقدام كند.

مشكلات در روابط روزمره:

بسياري از درگيري هاي پيچيده بر سر مسائل كوچك اما در يك زمان طولاني رخ مي دهد. اختلاف نظر در رسيدگي به كارهاي منزل و وظايف خانه داري، خصوصا زماني كه زن شاغل است بسيار مي تواند حساسيت برانگيز باشد. بافت فرهنگي جامعه مي گويد كه مرد بيرون از خانه و زن در خانه فعاليت كند اما اين بافت امروزه دستخوش تغييرات فراواني شده است و زن و شوهر بايد حداقل در اوايل زندگي نسبت به تقسيم وظايف و مسئوليت ها با هم به توافق برسند و بر سر تعهدات خود بمانند.

اعتياد:

از اعتياد به عنوان عامل خانمان سوز خانواده ها نام برده مي شود كه اگر فردي درگير آن شود، تمام مشكلات بالا را مي تواند به دنبال داشته باشد. اكثر جدايي ها و فسادها از اعتياد ناشي شده و آسيب هاي جبران ناپذيري به خود فرد، خانواده، اطرافيان و حتي جامعه خواهد زد. از طرفي گرايش به اعتياد و ترك مواد مخدر با خانواده رابطه اي دو طرفه دارد، براي درك بهتر اين موضوع مقاله نقش خانواده در ترك اعتياد را مطالعه كنيد.

 

روزمرگي، آفت زندگي زناشويي

شايد براي شما سوال باشد كه در گذر زمان چه اتفاقي مي افتد كه زن و شوهر، حتي وقتي با يك عشق آسماني ازدواج مي كنند، زندگي آن ها رنگ و بوي عادت و ركود به خود مي گيرد. زوجين بايد بدانند كه زندگي شبانه روز كنار يك نفر منجر به خستگي خواهد شد. برخي كارهايي كه مي توانيد براي برطرف كردن برخي از مشكلات روابط زناشويياستفاده كنيد عبارت اند از:

 • هر دو طرف زماني براي تنها بودن و مستقل بودن داشته باشيد.
 • درباره تمام مسائل، بدون سوگيري و قضاوت با هم صحبت كنيد.
 • مهارت هاي حل مسئله و مهارت سازگاري را آموزش ببينيد.
 • هرگز خود، همسر و خانواده خود را با ديگران مقايسه نكنيد.
 • مدام سعي كنيد در تمام ابعاد زندگي خود تفاوت و تغيير ايجاد كنيد.

 

چگونه مشكلات زناشويي را حل كنيم؟

بسياري از علل مشكلات زناشويي، با يك صحبت دوطرفه و محترمانه بين زوجين برطرف خواهد شد. هرگز مسائل كوچك زندگي را ناديده نگيريد، همين مشكلات كوچك كم كم به معضل و غده اي تبديل خواهد شد كه حل كردن آن بسيار دشوار است. هركس سبك شخصيتي خود را دارد و راهنمايي هاي ديگران صرفا ممكن است براي زندگي خودشان مناسب باشد. حتي الامكان سعي كنيد از روانشناسان و مشاوره روابط زناشويي و زوج درمانگر درخواست راهنمايي كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه روابط زناشويي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : مشكلات روابط زناشويي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: مشكلات روابط زناشويي،
موضوع:
[ ۱۱ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۳:۰۶ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

خشونت خانگي مسئله ايست كه منشاء بسياري از آسيب هاي فردي و اجتماعي مي باشد. شكايت از كتك زدن همسر، ندادن پول، اعتياد همسر ، محدود كردن روابط و ... همه مصداق خشونت خانگي است. بسياري از كساني كه قرباني خشونت هستند از آن اطلاع ندارند يا به دليل ملاحظات خانوادگي و اجتماعي در مقابل آن سكوت مي كنند. خشونت خانگيبه ترتيب عليه كودكان، زنان و مردان داراي فراواني بيشتري است و هر كدام به شكلي از اين مسئله آسيب مي بينند. در اين مقاله سعي شده تا علاوه بر معرفي انواع خشونت خانگي، در مورد علل، نحوه پيشگيري و حل آن بررسي گردد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خشونت خانگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

خشونت خانگي چيست؟

خشونت خانگي يك رفتار خشونت آميز، تخريب گر و ديكتاتوري توسط يك عضو خانواده نسبت به عضو يا اعضاي ديگر خانواده است. هدف اصلي خشونت خانگي، كودكان خردسال و سپس زنان هستند. طبق تحقيقات، امروزه خشونت عليه مردان نيز گسترش پيدا كرده و از هر 2 زن قرباني خشونت خانگي، يك مرد قرباني خشونت خانگي قرار مي گيرند. رفتار هاي خوشنت آميز اكثرا در مردان ديده مي شود كه در اغلب اوقات ريشه در گذشته و سبك تربيتي آنان دارد. در صورت ناديده گرفته شدن خشونت خانگي همسر اين رفتار به نسل هاي بعد نيز منتقل مي گردد.

بزرگترين اشتباه در مورد خشونت خانگي سكونت فرد قرباني است؛ كه در اكثر اوغات فرد قرباني به دليل حجب و حيا و جلوگيري از آبرو ريزي در مقابل خشونت همسرش سكوت مي كند. اما نكته اصلي كه بايد در مورد خشونت خانگي بدانيد اين است كه سلامت رواني اعضاي خانواده مهمترين مسئله مي باشد كه در رشد و تربيت كودك نيز بسيار تاثير گذار است. فراموش نكنيد هميشه راهي براي بهبود اوضاع و تغيير وجود دارد. 

 

انواع خشونت خانگي

خشونت خانگي به دليل در دست گرفتن قدرت در خانه به يك فرد به وجود مي آيد. اين قدرت ممكن است توسط خود قرباني، جامعه، اعضاي خانواده و ... به او داده شود. خشونت خانگي علاوه بر بعد فيزيكي شامل مواردي مانند خشونت جنسي، اقتصادي، رواني، عاطفي نيز مي شود.

خشونت فيزيكي

شايد خطرناك ترين نوع خشونت خانگي، ضرب و شتم مهاجم باشد. اعمالي مثل مشت زدن، لگد زدن، گاز گرفتن، تكان هاي شديد، هل دادن، خفه كردن، زخم كردن، غرق كردن، كشيدن مو، سوزاندن و حتي تهديد به حمله فيزيكي از جمله اين خشونت هاست.

قطع كردن نياز هاي فيزيكي مثل تغذيه، بهداشت، كمك به درمان جراحت يا بيماري و زنداني كردن نيز جزو خشونت هاي فيزيكي است.

پرتاب اشيا، شكستن و آسيب زدن به وسايل خانه و حتي آسيب زدن به حيوانات خانگي نيز از اين جمله است.

در اين مورد لازم است كه اقدامات فوري از طريق مراكز و منابع حمايتي انجام شود تا از آسيب هاي جدي پيشگيري شود.

خشونت جنسي

سو استفاده هاي جنسي به هر نحوي جزء اين دسته قرار مي گيرد. شايع ترين آن انجام رابطه جنسي به زور يا انجام اقدامات جنسي آسيب زا و نا معمول است. اصرار به رابطه مقعدي يا دهاني، اجبار در مصرف الكل يا مواد مخدر براي انجام رابطه به هر نحو، تحقير و يا تمسخر بدن يا اعضاي جنسي، زير سوال بردن توانايي انجام رابطه توسط طرف مقابل و اجبار به بارداري نيز از اين دسته است.

اين مورد از خشونت خانگي، عليه مردان نيز وجود دارد اما به دليل احساس سر افكندگي يا احساس شكست، معمولا در مورد اين موارد صحبتي نمي كنند.

خشونت رواني

بيشترين و بدترين نوع خشونت رواني اين مورد است. توهين، تهديد، فحاشي، ترساندن، تحقير، شك، انتقاد بي رحمانه، تخريب شخصيت، شستشوي مغزي، ناديده گرفتن، تخريب عزت نفس، مجبور كردن به مصرف الكل يا مواد و ...

اين نوع خشونت رايج ترين نوع خشونت خانگي است. قرباني در اين مورد معمولا سكوت كرده و فشار زياد متحمل مي شود. به همين دليل فرد در معرض ابتلا به افسردگي، علائم افسردگي، سوء مصرف مواد يا حتي خودكشي مي باشد.

خشونت عاطفي

تفاوت خشونت عاطفي با خشونت رواني اين است كه فرد معمولا با انجام ندادن كاري به فرد ديگر آسيب مي زند. عدم توجه، عدم انجام رابطه جنسي، دوري عاطفي و رواني و اهميت ندادن به نياز هاي عاطفي فرد مقابل، جنبه هاي خشونت عاطفي محسوب مي شود.

خشونت اقتصادي

اين مورد شامل محروم كردن قرباني از نياز هاي مادي يا استقلال مالي اوست. سوء استفاده هاي مالي از طريق دستكاري منابع مالي قرباني نيز از اين دسته است. كنترل درآمد هاي فرد، محدوديت اجازه دسترسي به پول و بودجه خانواده، جلوگيري از اشتغال زن و استقلال مالي، تحت كنترل گرفتن جواهرات يا پس انداز ها مي تواند در اين دسته جا بگيرد. همچنين فروختن لوازم منزل يا مصرف كردن موارد ضروري خانواده براي تهيه لوازم غير ضروري مثل الكل، مواد مخدر يا تجهيزات تجملي مي تواند از اين دسته باشد.

خشونت اجتماعي و محدود كردن

اين نوع خشونت معمولا با كنترل رفتار هاي قرباني صورت مي گيرد و معمولا همراه با ساير انواع خشونت هاي خانگي به اتفاق مي افتد. محدوديت در خروج از منزل، ارتباط با اعضاي خانواده و دوستان، تنظيم و كنترل رفت و آمد ها و همچنين كنترل فكر و احساس او نيز مي تواند شامل اين دسته از خشونت ها باشد. زير سوال بردن علايق يا افراد مورد علاقه و اعتقادات نيز جزء خشونت هاي اجتماعي است.

معمولا فرد مهاجم اين موارد را براي ثابت كردن علاقه شما به خودش از شما درخواست مي كند. يعني مي گويد تو اگر مرا دوست داشتي اين كار ها را مي كردي يا نمي كردي.

اين رفتار معمولا به انزوا منتهي مي شود و احساسات ناخوشايندي به فرد قرباني منتقل مي كند كه ممكن است عواقب روحي و جسمي شديدي داشته باشد.

نكته مهمي كه در مبحث خشونت خانگي بايد مورد توجه قرار بگيرد، همپوشاني انواع خشونت خانگي با هم است. اما مسئله اصلي چگونگي برخورد با آن مي باشد.

 

با خشونت خانگي چه كنيم؟

كساني كه در معرض خشونت خانگي قرار مي گيرند معمولا از آن صحبتي نمي كنند. با اين فكر كه نمي خواهد اوضاع از اين بدتر شود. زنان به دليل ترس از پيامد هاي طلاق بر زنان، معمولا به سمت شكايت كردن يا در خواست حمايت نمي روند. 

به دليل اينكه خشونت خانگي فقط خشونت فيزيكي تلقي مي شود و از طريق پزشك قانوني قابل تاييد است؛ براي حل انواع ديگر خشونت معمولا تدبيري انديشيده نمي شود و اثبات آن دشوار است. اما در نهايت مسئله ترس از آبرو، ترس از فروپاشي زندگي، ترس از طلاق و ترس از آينده فرزندان طلاق اصلي ترين دلايلي است كه افراد در مقابل خشونت خانگي سكوت مي كنند و سعي در كنار آمدن با آن دارند. بايد بدانيد كه براي درمان خشونت خانگي بهترين راه استفاده از جلسات مشاوره روانشناسي و مشاوره گرفتن از يك فرد متخصص در زمينه مشاوره خانواده است.

 

پيشگيري از بروز خشونت خانگي

راه هاي مختلفي براي پيشگيري از خشونتت خانگي وجود دارد. بايد بدانيد كه فرد مهاجم به دليل عدم آگاهي از مهارت زندگي، عدم توانايي در روابط زناشويي، اعتياد، فشارهاي زندگي و اقتصادي، عدم توانايي تربيت فرزند و اختلالات رواني  دست به اعمال خشونت مي زند و با استفاده از جلسات مشاوره روانشناسي و روان درماني قابل درمان است.

بهترين راه براي اينكه از خشونت خانگي جلوگيري كنيد اين است كه در ابتدا از انجام كارهايي كه سبب شكايت و تحريك فرد مهاجم مي شود؛ جدا خودداري نماييد. از حقوق خود دفاع كنيد و در مقابل خشونت وي سكوت نكنيد. چرا سكوت در مقابل تهاجم تنها سبب بدتر شدن شرايط مي گردد. حتما از يك فرد متخصص در زمينه مشاوره خانواده و روابط زناشويي مشاوره بگيريد. 

 

خشونت خانگي در جلسات مشاوره

در بسياري از جلسات مشاوره با سوالاتي روبرو مي شويم كه فرد نمي داند آيا مورد خشونت خانگي قرار گرفته است يا نه ؟ در ادامه سوالات پر تكراري كه در جلسات مشاوره با آنها روبرو مي شويم را آورده ايم.

- در يكي از جلسات با خانمي مواجه بوديم كه از پرخاشگري همسرش شاكي بود. او همواره تحت پرخاشگري همسرش قرار داشت؛ در حالي كه هيچ آثاري از كبودي و جراهت بر روي بدن او مشخص نبود. آيا اين مورد خشونت خانگي محسوب مي شود؟

پاسخ: يكي از مهم ترين جنبه هاي خشونت خانگي، خشونت روحي و رواني است. در اين نوع خشونت، هيچ برخورد فيزيكي اتفاق نمي افتد اما شوهر اين خانم، به طور مرتب با توهين، تحقير، فحاشي و تهديد كردن، امنيت رواني همسرش را به خطر انداخته و او را در شرايط رواني نامناسبي قرار داده. اهميت شرايط روحي مناسب در زندگي زناشويي بر هيچكس پوشيده نيست و اگر يكي از طرفين، به روان همسرش آسيب وارد كند جبران آن ممكن است به مراتب دشوار تر از آسيب فيزيكي باشد.

- در برخي از موارد با مرداني مواجه بوديم كه پرخاشگري نمي كردند ولي با حرف هاي خود سوهان روح همسرشان هستند. آيا اين مورد جزو خشونت خانگي محسوب مي شود؟

اين مورد هم مثل مورد بالا، جزء پرخاشگري هاي رواني محسوب مي شود. غر زدن، انتقاد كردن هاي بي مورد، نارضايتي از زمين و زمان و زير سوال بردن خدمات همسر در زندگي، مي تواند باعث به هم ريختن وضعيت آرامش هر دو نفر در زندگي مشترك شود و اين مسئله همانطور كه گفته شد، مهم ترين جنبه خشونت خانگي است.

- بي توجهي، بي عاطفگي  يا سكوت از سمت هر يك از زوجين در بسياري از جلسات مشاوره ديده مي شود. آيا اين مسئله مي تواند خشونت خانگي باشد؟

يكي از انواع خشونت خانگي، خشونت عاطفي است. در اين مورد زن يا شوهر، از نظر احساسي و عاطفي نياز هاي همسرش را برطرف نمي كند و اين مسئله مي تواند در صورت عدم درمان به طلاق عاطفي منجر شود. يكي از اهداف ازدواج، ارضاي نياز هاي رواني مثل ابراز علاقه و عشق، امنيت رواني، توجه و پذيرش نا مشروط يك همدم است. هركدام از اين ها توسط يكي از طرفين ناديده گرفته شود، خشونت خانگي از نوع عاطفي رخ داده است و مي تواند بنيان هاي زندگي را متزلزل كند.

- بسياري از زنان از اينكه همسرشان آن ها را محدود كرده و روابط آن ها را كنترل مي كنند ناراحت اند. اين چه نوع رفتاري است و آيا خشونت خانگي محسوب مي شود؟

خشونت اجتماعي، يكي ديگر از انواع خشونت خانگي است كه در آن مرد يا زن، روابط و ارتباطات همسرش را محدود مي كند و در مواردي در را به روي او مي بندد. يكي از طرفين ممكن است جلوي ارتباط همسرش با خانواده و دوستانش را بگيرد و از اين طريق پايه خيلي از مشكلات زندگي را شكل دهد. انسان فردي اجتماعي است و بدون ارتباط با ديگران كم كم دچار افسردگي و انزوا شده و در زندگي زناشويي به بحران هاي جديدي دچار شوند. شك و بي اعتمادي بي دليل به همسر نيز يكي از اين انواع خشونت خانگي است كه لازم است آگاهي در مورد اين مسائل توسط متخصص به طرفين آموزش داده شود.

- رني مي گويد كه همسرش كنترل مالي او را بر عهده گرفته و از نظر مالي به خود وابسته كرده است و نياز هاي او را براورده نمي كند. آيا همسر اون خسيس است يا اين مسئله جزو خشونت خانگي محسوب مي شود؟

اين زن خود حقوق بگير است اما كنترل منابع مالي او در دست همسرش است و براي دادن پول به او غفلت مي كند و اين كم كم باعث آسيب ديدن زن مي شود و لازم است در مورد اين مسائل خيلي جدي پيش از ازدواج صحبت شود. در مواردي كه زن خانه دار است، مرد در دادن نفقه و خرجي زن خساست و سستي به خرج مي دهد و زن بدون داشتن هيچ منبع مالي، امكان هرگونه استقلال از او سلب مي شود. خشونت اقتصادي يكي از انواع خشونت خانگي است كه مي تواند پيش زمينه ايجاد بسياري از درگيري ها و خشونت هاي خانگي ديگر شود.

- تا كي بايد در مقابل خشونت خانگي مقاومت كنيم و اصرار به ماندن در رابطه داشته باشيم؟ آيا تغيير امكان پذير است؟

تمام انسان ها توانايي تغيير دارند اما مهم ترين راه اين است كه از ابتدا وارد رابطه مشكل دار نشويم. اما اگر در طول زندگي به يكي از انواع خشونت خانگي برخورد كرديم، تا چه اندازه بايد در زندگي بمانيم. در مورد خشونت جسمي و فيزيكي تكليف مشخص است و اگر يكي از زوجين، نسبت به همسرش خشونت فيزيكي اعمال كند بايد اين مسئله توسط فرد جدي گرفته شود و براي گرفتن حق خود اقدام نمايد. در مورد بقيه انواع خشونت ها بايد بدانيم كسي كه سالها با يك شخصيت زندگي كرده، يك ماهه نمي تواند تغيير كند و بايد طي يك روند كاملا تخصصي اين مسئله درمان شود.

در نهايت هميشه تحمل و صبر بهترين گزينه نيست و ممكن است تغييري اتفاق نيافتد. در اين صورت فرد بايد آرامش و سلامت رواني و جسمي خود را در اولويت قرار داده و تصميمات ديگري بگيرد. استفاه از جلسات مشاوره روانشناسي و مشاوره گرفتن از يك فرد متخصص در اين زمينه بهترين راه حل براي درمان و پيشگري از خشونت خانگي مي باشد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه خشونت خانگي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : خشونت خانگي عليه زنان، كودكان و مردان | نحوه پيشگيري و مقابله با آن


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: خشونت خانگي،
موضوع:
[ ۱۱ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۳:۰۱ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

برقراري اولين رابطه جنسي موضوعي است كه افراد نظرها و ديدگاه هاي مختلفي در مورد چگونگي و زمان آن دارند. برخي اولين رابطه جنسي را تجربه اي هيحان انگيز مي دانند و براي برخي ديگر ترسناك است. پسرها نيز به هنگام اولين تجربه جنسي خود دچار اضطراب مي شوند با اين حال دختران به خاطر ترس از دست دادن پرده بكارت و بارداري بيشتر در مورداولين رابطه جنسي خود محافظه كارند. به علاوه احساسي كه از اولين تجربه رابطه جنسي خود به دست مي آوريد در نگرش شما نسبت به روابطي كه در آينده خواهيد داشت تاثير به سزايي دارد. داشتن اطلاعات كافي در مورد چگونگي رابطه جنسي و توجه به مراقبت هاي لازم به منظور جلوگيري از حاملگي ناخواسته يا ابتلا به بيماري هاي مقاربتي داراي اهميت است كه در ادامه اين مقاله به آن مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه برقراري اولين رابطه جنسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

برقراري اولين رابطه جنسي 

اگر براي اولين بار مي خواهيد رابطه جنسي داشته باشيد، تعيين زمان مناسب براي داشتن رابطه و انتخاب اولين شريك جنسي از اهميت زيادي برخوردار است چون احساسي كه از تجربه اولين رابطه جنسي خود به دست مي آوريد در روابط بعدي شما تاثير چشمگيري خواهد داشت. هر كس بنا به جنسيت، فرهنگ خانواده و جامعه، ارزش ها و اعتقادات فردي، تاثير دوستان و ... اولين رابطه جنسي را برقرار مي كند. داشتن ترس و اضطراب چه در رابطه جنسي پيش از ازدواج و چه بعد از ازدواج، امري طبيعي است. پس به اين نكته توجه داشته باشيد كه آيا از لحاظ روحي و جسمي آمادگي رابطه جنسي را داريد؟ اين رابطه از روي ميل و دوست داشتن است يا به دليل ترس از دست دادن فرد مقابل؟

 

واقع بيني در مورد اولين رابطه جنسي

ترس و اضطراب باعث مي شود كه از اولين رابطه جنسي لذت نبريد و برنامه ريزي هايتان خراب شود، از طرفي نبايد براياولين رابطه جنسي خود رويايي و ايده آل گرايانه برنامه ريزي كنيد. مخصوصا زماني كه هر دو نفر شما بي تجربه هستيد. هنوز در مورد بدن يكديگر آگاهي چنداني نداريد و ممكن است رابطه مطابق انتظارات شما پيش نرود پس احتمال خرابكاري وجود دارد.

توجه داشته باشيد كه شما مي خواهيد نياز جنسي خود را برآورده كنيد و از بودن با يكديگر لذت ببريد؛ پس نيازي نيست كه كامل باشيد يا هر تكنيكي كه ياد گرفتيد بخواهيد اجرا كنيد تا فرد مقابل را تحت تاثير قرار دهيد. فقط سعي كنيد روش ارضاي نيازهاي جنسي يكديگر را پيدا كنيد. نظر يكديگر را در مورد اينكه چه كاري مطابق ميل ديگري است جويا شويد. در زمان رابطه به موقعيت يكديگر اهميت دهيد و از احساس يكديگر درباره رابطه سوال كنيد؟

 

چه كارهايي پيش از برقراري اولين رابطه جنسي بايد بكنيم؟

توجه به نظافت شخصي و مسائل بهداشتي اهميت زيادي دارد. براي جلوگيري از بروز بيماري هاي مقارتبي مانند سوزاك، ايدز، سيفليس و زگيل هاي تناسلي ... و جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته از كاندوم استفاده كنيد. گاهي برخي افراد خجالت مي  كشند استفاده از كاندوم را مطرح كنند؛ چون مي ترسند شريك جنسي خود را ناراحت كنند. حتي ممكن است طرف مقابل شما بهانه هايي از اين دست كه "من با كاندوم راحت نيستم يا لذت نمي برم" يا "مگه به من اعتماد نداري و مي ترسي كه مريضي داشته باشم" بخواهند شما را منصرف كنند.

با اين حال بايد پيش از برقراي رابطه جنسي درباره اين مسائل با يكديگر به توافق برسيد، گذشتن از آن چه كه واقعا براي شما اهميت دارد و خواسته شماست مي تواند در آينده باعث سرخوردگي تان شود. به همين جهت بر داشتن مهارت هاي ارتباطي مانند نه گفتن و جرات مندي بسيار تاكيد مي شود. در نهايت يك مكان مناسب انتخاب كنيد كه بدون استرس بتوانيد رابطه جنسي داشته باشيد در غير اين صورت آن طور كه انتظار داريد لذت نخواهيد برد. براي اطلاع بيشتر از نحوه برقراري اولين ارتباط جنسي مي توانيد مشاوره جنسي دريافت كنيد.

 

اولين رابطه جنسي در شب عروسي چگونه خواهد بود؟

اگر شما و همسرتان بخواهيد طبق سنت و فرهنگ، اولين رابطه جنسي خود را به بعد از ازدواج و در شب عروسي موكول كنيد؛ مي توان تصور كرد چه فشار رواني بالايي را بايد تحمل كنيد. بعد از يك روز شيرين اما طاقت فرسا كه از تداركات و آرايشگاه شروع مي شود تا عكس گرفتن و رقصيدن و رفتن تمامي مهمان ها؛ بايد براي مراسم ديگري آماده شويد كه نيازمند آمادگي جسمي و روحي است.

ديگر تصميم با خودتان است كه مي خواهيد شب اول به معاشقه و تحريك لمسي بپردازيد يا رابطه جنسي كامل و مقاربت داشته باشيد. اما به اين نكته توجه داشته باشيد، حسي كه بعد از اولين رابطه در شما برانگيخته مي شود تا مدت ها ادامه پيدا مي كند؛ پس بهتر است عمل دخول در زمان اضطراب و خستگي  انجام نشود.

 

شكيبايي در برقراري اولين رابطه جنسي

صبور بودن نقش مهمي در لذت بخش بودن اولين رابطه جنسي ايفا مي كند. شرايط طرف مقابل خود را در نظر بگيريد و به او فرصت دهيد تا از لحاظ روحي و جسمي براي اين رابطه آمادگي پيدا كند. داشتن معاشقه و پيش نوازي كافي رمز اصلي موفقيت در اولين تجربه جنسي شما خواهد بود به طوري كه بوسه، نوازش و لمس بدن مي تواند تا حد زيادي كيفيت رابطه جنسي تان را بالا ببرد.

معمولا دختران به دليل درد از دست دادن پرده بكارت نگران هستند. در اولين رابطه جنسي ممكن است كمي درد داشه باشيد ولي اگر شريك جنسي تان به اندازه كافي براي معاشقه زمان صرف كند به دليل ترشح واژن حين عمل دخول درد كمتري خواهيد داشت. ترس و اضطراب باعث كاهش ترشحات واژن و در نتيجه دردناك شدن عمل دخول مي شود. اين درد در بسياري از خانم ها فقط چند ثانيه طول مي كشد. در صورت لزوم مي توانيد از ژل روان كننده لوبريكانت استفاده كنيد.

 

همزمان شدن ارگاسم در اولين رابطه جنسي

رسيدن همزمان به ارگاسم نيازمند زمان است تا بيشتر بتوانيد با بدن يكديگر ارتباط موثر پيدا كنيد. بعيد است كه در اولين رابطه جنسي بتوانيد با هم ارضا شويد به خصوص زماني كه هر دو بي تجربه باشيد. پس سعي كنيد از بودن با يكديگر لذت ببريد و كمك كنيد تا روش هاي ارضا شدن يكديگر را پيدا كنيد.

 

احساس منفي بعد از اولين رابطه جنسي

در فرهنگ ما داشتن بكارت دختر هنوز جنبه ارزشي دارد گرچه ممكن است  اهميت آن در نسل جوان كمتر شده باشد؛ به همين دليل داشتن رابطه جنسي قبل از ازدواج باعث ايجاد احساسات ناخوشايندي مانند احساس گناه، سرخوردگي، بي ارزش شدن و مورد سو استفاده واقع شدن در بسياري از دختران مي شود. افسردگي و اضطراب نيز به دليل ترس از فهميدن خانواده و شوهر تشديد مي شود. پسرها هم به دليل باورها و اعتقادات مذهبي ممكن است دچار عذاب وجدان و احساس گناه شوند. تمام اين مسائل باعث مي شود كه در روابط خود صداقت را فراموش كنند.

بسياري از جوانان براي كاهش دردهايي كه از روابط خود ديده اند به دنبال شروع يك رابطه عاطفي ديگر هستند. اماشروع يك رابطه جديد كمكي به باز شدن گره هاي قبلي نكرده و مسئله را پيچيده تر مي كند. 

 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه برقراري اولين رابطه جنسي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد. 

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : درباره اولين رابطه جنسي بيشتر بدانيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: اولين رابطه جنسي،
موضوع:
[ ۹ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۷:۵۹ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

بسياري از مادر ها، مخصوصا در زايمان اول، از ترس درد زايمان طبيعي به سراغ عمل جراحي سزارين مي روند. اما بايد بدانند كه زايمان طبيعي بهترين روش براي تولد فرزند است و سلامت هر دو را تا مدت بسيار زيادي تامين مي كند. درد، طبيعي است؛ اما بر اساس تجربه مراجعين ما، تحمل درد بهتر از انجام عمل سزارين است. در ادامه اين مقاله، برخي از مزاياي زايمان طبيعي، روش هاي كاهش درد زايمان، رابطه جنسي پس از زايمان و شرايط روحي رواني زايمان طبيعي را با هم بررسي مي كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه زايمان طبيعي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مزاياي زايمان طبيعي

مهم ترين مزيت زايمان طبيعي، ارتباط لمسي و عاطفي مادر و نوزاد، بلافاصله بعد از تولد است. در صورت سزارين، ممكن است مادر حتي تا چند روز از ديدن فرزندش محروم شود و نتواند نياز هاي اوليه كودك مثل شير دادن با سينه، در آغوش گرفتن و خواباندن او را انجام دهد. بر اساس تحقيقات عدم ارتباط اوليه مادر و فرزند بلافاصله پس از تولد يكي از علل آسيب رواني در بزرگسالي است. برخي ديگر از مزاياي زايمان طبيعي عبارت اند از:

 • عدم نياز به جراحي و شكافتن شكم
 • دوران نقاهت كوتاه تر پس از زايمان
 • عدم نياز به احتياط هاي فراوان پس از زايمان
 • از دست دادن خون كمتر در جريان زايمان نسبت به سزارين
 • هزينه هاي كمتر از نظر اقتصادي
 • كاهش خطرات بيهوشي مادر

 

چه زماني زايمان طبيعي نبايد انجام شود؟

به طور كلي، روند طبيعي زايمان بهتر از تمام روش هاست، اما گاهي ممكن است زايمان طبيعي براي سلامتي مادر و نوزاد خطرناك باشد، بنابراين به تشخيص پزشك، عمل سزارين انجام مي شود. برخي از عواملي كه پزشك را مجبور به انجام عمل سزارين مي كند در ادامه شرح داده شده اند.

 • بعضي بيماري ها مثل بيماري قلب، ديابت، فشار خون و اختلالات كليوي، زايمان طبيعي را خطرناك مي كند.
 • عفونت هايي مثل HIV يا هرپس تناسلي در صورت زايمان طبيعي به نوزاد منتقل خواهد شد.
 • ممكن است اندازه جنين بزرگتر از ظرفيت لگن و رحم مادر باشد، بنابراين عبور نوزاد از دهانه رحم ممكن است به هر دو نفر آسيب بزند.
 • افزايش زياد وزن مادر باعث طولاني تر شدن زايمان مي شود، بنابراين در اين شرايط سزارين ارجح است.
 • با افزايش سن مادر، عمل سزارين با احتمال بيشتري انجام مي شود.
 • اگر بند ناف دور گردن نوزاد پيچيده باشد، بلافاصه عمل سزارين انجام مي شود.

 

درد زايمان طبيعي چه ميزان است؟

معمولا به دليل بي حسي هاي موضعي هنگام زايمان، اغلب زنان توصيف روشني از درد زايمان ندارند. البته ميزان درد در هر كس مي تواند بر اساس شرايط بدني، آستانه تحمل و وضعيت نوزاد متفاوت باشد. به گفته برخي از مراجعين ما، درد زايمان چيزي شبيه درد پريود با شدت بيشتر و فاصله هاي مقطع مي باشد.

در هنگام زايمان به علت فشار نوزاد روي دهانه رحم، درد در نواحي لگن، روده ها، مثانه و واژن اتفاق مي افتد.

گرفتگي، سفت شدن عضلات، احساس تپش و ضربان هاي دردناك، احساس ضربه چاقو خوردن، سوزش در ناحيه واژن هنگام خروج سر نوزاد، درد هاي متحرك در ناحيه شكم و كمر، فشار به سيستم دفع و درد در ناحيه ران شايع ترين درد هاي هنگام زايمان طبيعي است.

 

مراحل مختلف زايمان طبيعي چگونه است؟

در مراحل اوليه دهانه رحم نازك و گشاد مي شود. درد احساس شده بيشتر شبيه گرفتگي هاي دوران قاعدگي است. در مرحله بعدي دهانه رحم تا 7 سانتي متر گشاد مي شود و درد با شدت بيشتر شروع مي شود. در اين مرحله در صورت عدم حساسيت شما به دارو هاي مسكن، از آنها براي كاهش درد استفاده مي كنند. سپس دهانه رحم به ميزان مناسب براي زايمان يعني 10 سانتي متر باز مي شود. بيشترين درد در اين مرحله است و تا حدود يك ساعت طول مي كشد. سر نوزاد از دهانه رحم بيرون آمده و مادر بايد با ايجاد فشار، سر نوزاد را در سريع ترين زمان به بيرون هدايت كند؛ چرا كه احتمال خفگي و نرسيدن اكسيژن به نوزاد وجود دارد.

پس از تولد نوزاد مقدار اندكي گرفتگي در ناحيه لگن وجود خواهد داشت و تا زمان خروج كامل جفت و ترشحات، اين احساس باقي مي ماند.

 

پيش از زايمان طبيعي مي توانم چيزي بخورم؟

فرايند زايمان طبيعي ممكن است طولاني شده و توان مادر پايين بيايد. به همين جهت در برخي از بيمارستان ها در طول زايمان اجازه مي دهند كه مادر مايعات سبكي بنوشد. معمولا براي جلوگيري از تنگي نفس و سخت شدن زايمان پيش از عمل سزارين از زنان خواسته مي شود ناشتا باشند. اما در طي زايمان طبيعي پزشك با توجه به وضعيت جسماني مادر، وعده غذايي را تعيين مي كند.

 

راه هاي كاهش درد و استرس زايمان طبيعي

در هر صورت زايمان طبيعي، كمترين صدمات را به بدن مادر وارد مي كند. درد وجود دارد اما نهايت يك يا دو ساعت ادامه خواهد داشت. برخي مراقبت ها و روش ها كه براي كاهش درد زايمان مفيد هستند در ادامه شرح داده ايم:

انتخاب محل زايمان:

اولين نكته اي كه بايد مد نظر قرار دهيد، محلي است كه قرار است زايمان در آن انجام بگيرد و ترجيحا در ماه آخر بارداري محل زندگي خود را جابجا نكنيد.

برنامه ريزي:

براي زايمان برنامه ريزي داشته باشيد. لباسي كه مي خواهيد بپوشيد، پزشك مورد نظر و هر چيزي كه لازم است را در نظر بگيريد تا در هنگام زايمان هر شوك يا تجربه جديدي را از بين ببريد و همه چيز طبق برنامه ريزي پيش برود.

تغذيه مناسب:

لازم است كه بدن مادر، انرژي لازم براي تغذيه جنين و حمل بار را داشته باشد. بنابراين برنامه تغذيه بايد كامل، مفيد، بدون هرگونه ماده مضر و كاملا زير نظر پزشك متخصص باشد.

ماساژ:

از ماه ششم به بعد هر روز با روغن زيتون ناحيه بين مقعد و واژن را ماساژ دهيد. انعطاف پذيري اين ناحيه به شما كمك مي كند كه پارگي كمتر و به فراخور آن بخيه كمتري داشته باشيد.

ورزش هاي دوران بارداري:

ورزش در دوران بارداري هم از نظر جسمي هم از نظر روحي باعث آمادگي شما براي زايمان مي شود و بدن شما را تقويت خواهد كرد. پياده روي در ماه آخر حتما در دستور كار باشد، البته اگر احتمال زايمان زودرس داريد ترجيحا از اين كار بپرهيزيد.

براي برنامه ريزي ورزش هاي مفيد حتما با پزشك خود مشورت كنيد. نشستن در وان آب گرم، ماساژ كمر، داشتن يك نفر براي مراقبت و همراهي، روابط عاشقانه با همسر، برخي شرايط جسمي و رواني موثر در كاهش درد هستند.

 

رابطه جنسي بعد از زايمان طبيعي

بسياري از مادران، به دليل اينكه نمي خواهند رابطه جنسي بعد از تولد فرزند مختل شود روش سزارين را انتخاب مي كنند. در صورتي كه زايمان طبيعي بر اساس روند طبيعي بدن زن است و طبيعتا بعد از زايمان، بدن خود را براي زندگي عادي آماده مي كند. اما لازم است برخي شرايط را مد نظر داشته باشيد.

 • ممكن است تا يك ماه بعد از زايمان، خونريزي داشته باشيد كه بايد تا متوقف شدن آن براي ارتباط جنسي صبر كنيد. چون احتمال عفونت بالا مي رود.
 • در صورت پارگي واژن و بخيه، بايد زمان كافي بري بهبودي را به خود بدهيد.
 • بايد شرايط رواني و احساسي خود را در نظر بگيريد و با همسرتان در اين زمينه به توافق برسيد. 
 • عواملي مثل شيردهي، افسردگي پس از زايمان، خستگي هاي ناشي از مراقبت از فرزند و نا آگاهي از شرايط، ممكن است ميل جنسي شما را كاهش دهد. براي برطرف كردن اين مسائل لازم است كه با روانشناس و ماما صحبت كنيد.

 

شرايط روحي و رواني دوران بارداري و زايمان:

شرايط روحي در دوران بارداري و هنگام زايمان بسيار در وضعيت زايمان شما موثر است. بسياري از مادران به دليل ترس از درد زايمان طبيعي، روش سزارين را انتخاب مي كنند كه آسيب هاي زيادي به بدنشان وارد خواهد كرد. بر طرف شدننيازهاي عاطفي زنان باردار بر روحيه آن ها تاثير مي گذارد.

مسائل روحي رواني دوران بارداري خود را با يك روانشناس در ميان بگذاريد. او به شما و دغدغه هاي شما خواهد پرداخت و به شما كمك مي كند كه استرس و اضطراب كمتري در اين دوران تجربه كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه زايمان طبيعي مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : هر آن چه كه بايد درباره زايمان طبيعي بدانيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: زايمان طبيعي،
موضوع:
[ ۹ دى ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۶:۱۴ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر