مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد يكي از معضلات اصلي افرادي است كه مصرف مواد را كنار مي‌گذراند. در واقع اين افراد احساس مي‌كنند كه براي تجربه دوباره لذت رابطه جنسي به اندازه گذشته بايد مواد مصرف كنند. هرگاه به رابطه جنسي با همسر خود يا ايجاد يك رابطه جديد فكر مي‌كنند وسوسه مصرف مواد نيز شروع مي‌شود.  در اين مقاله به بررسي مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد و راه هاي مواجهه با آن مي پردازيم.

 

براي دريافت مشاوره درباره درمان مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آيا به خاطر مشكلات جنسي شروع به مصرف مواد كرده‌ايد؟

بسياري از افرادي كه درگير بيماري اعتياد شده‌اند در دفعات اول به دليل مشكلات جنسي مانند زودانزالي و يا كاهش ميل جنسي اقدام به مصرف مواد كرده‌اند. مواد مخدر به دليل  خاصيت آرام‌بخشي و تسكين خود موجب از بين بردن تنش و اضطراب حين رابطه جنسي و تعادل در تحريك جنسي شده و انزال را به تاخير مي اندازد. به دليل اين خاصيت مصرف‌كنندگان اين ماده تصور مي‌كنند كه به خاطر مصرف مواد قدرت جنسي آن‌ها افزايش يافته است و مي‌توانند توانايي و لذت جنسي بيشتري داشته باشند. همچنين بازخورد مثبت همسران مردان مصرف كننده مواد مخدر، نسبت به رابطه جنسي طولاني غير طبيعي آن‌ها منجر به تقويت اين رفتار مي‌شود. در پي مصرف مواد محرك مانند شيشه نيز لذت و برانگيختگي جنسي به شدت افزايش پيدا مي‌كند كه مصرف‌كنندگان را به شدت به ادامه مصرف اين مواد ترغيب مي‌كند.

مصرف كنندگان اغلب با اين تصور كه اين اثرات مثبت هميشگي و با همين كيفيت هستند، تصميمي جدي براي ترك اعتياد خود نمي گيرند. در حالي كه اگر از تاثير مواد مخدر بر عملكرد جنسي آگاهي داشته باشند، مي توانند راه بهتري را براي كسب لذت انتخاب كنند.

 

پس از مصرف مواد براي روابط جنسي شما چه اتفاقي مي‌افتد؟

پس از دوره طولاني مصرف مواد محرك و مخدر نه تنها روابط جنسي جنبه لذت‌بخش خود را حفظ نمي‌كنند؛ بلكه نوعي بي‌ميلي جنسي يا اصطلاحا پژمردگي جنسي ايجاد مي‌شود. اين عارضه به ويژه پس از مصرف طولاني‌مدت ترامادول، ترياك و شيشه مشاهده مي‌شود. در اين حالت به خاطر خاصيت شديد آرام‌بخشي مواد مخدر و خاصيت تحريك بيش از اندازه مواد محرك سيستم عصبي تحريك جنسي تضعيف شده و براي ميل جنسي نوعي خاموشي و ياس اتفاق مي‌افتد. اكثر مصرف‌كنندگان مواد در اين مرحله و زماني كه ديگر مصرف دوز بالاتر مواد تاثير خود را از دست مي‌دهد به فكر درمان مشكل جنسي خود مي‌افتند.

 

توجه به مسائل جنسي در زمان ترك مواد

پس از شروع دوره درمان اعتياد و سم‌زدايي، ميل جنسي كه به دليل مصرف شديد مواد مخدر محدود شده بود، تحت تاثير علائم ترك به شدت افزايش مي‌يابد. اما برعكس دوره مصرف مواد، در زمان پاكي ديگر از رابطه جنسي طولاني مدت خبري نيست و فرد حتي در برخي موارد ممكن است در كوتاه‌ترين زمان ممكن به انزال برسد. اين عوارض براي افرادي كه خود و شريك جنسيشان به رابطه طولاني عادت كرده‌اند بسيار ناخوش‌آيند است. اين مسئله به همراه اعتراض شريك جنسي آن‌ها مي‌تواند فكر مصرف دوباره و وسوسه مصرف را ايجاد كند. در ادامه توصيه‌هايي براي مديريت رابطه جنسي پس از ترك موادمطرح مي‌شود.

به آرامي پيش برويد

مهم‌ترين توصيه‌اي متخصصين درمان اعتياد، به شخصي كه دوره بهبودي را آغاز كرده مي‌كنند آن است كه براي از سرگيري روابط جنسي گذشته خود و يا برقراري رابطه جنسي جديد عجله نداشته باشند و با مشورت روانشناس و يا راهنماي گروه خودياري خود عمل كنند. برخي از برنامه‌هاي درماني رابطه جنسي را براي شش ماه يا يك سال اول پاكي ممنوع مي‌دانند و باور دارند رابطه جنسي زودهنگام پس از قطع مصرف مواد منجر به وسوسه و عود دوباره مصرف مي‌شود.

رابطه جنسي محدود

يكي ديگر از توصيه‌هاي متخصصين درمان اعتياد براي افرادي كه اقدام به ترك مواد مخدر كرده‌اند و در روابط جنسي دچار مشكل هستند؛ آن است كه روابط جنسي خود را برقرار كنند اما به آميزش جنسي كامل همراه با دخول نپردازند. در اين روش‌ها به جاي پرداختن به رابطه جنسي كامل همراه با ارگاسم به ماساژ عاطفي، حمام حباب و استمناء متقابل پرداخته مي‌شود. در اين مواقع تحريك شريك جنسي توسط درمانجويان مرد بدون دخول و به وسيله نوازش جنسي و تحريك با دست مي‌تواند رضايت جنسي شريك جنسي آن‌ها را بالا برده و از نارضايتي آن‌ها از شرايط جديد بكاهد.

درباره احساسات خود گفت و گو كنيد

اصل مهمي كه بايد هميشه به خاطر داشته باشيد آن است كه درباره احساسات جنسي خود و همچنين احساسات ديگري كه هنگام رابطه جنسي با شريك جنسي خود تجربه مي‌كنيد با او و همينطور روانشناس خود گفت و گو كنيد. بيان احساسات شما مانند احساس شرم و گناه كه هنگام رابطه جنسي ناموفق تجربه مي كنيد با همسرتان به شما قابليت درك متقابل و همدلي مي دهد. اين توانايي باعث كاهش احساس اضطراب شما و بهبود روابط بعديتان خواهد شد.

 

درمان صحيح اختلالات جنسي

نكته‌اي كه بايد مورد توجه قرار گيرد آن است كه اگر اختلال جنسي پيش از مصرف مواد و يا تحت تاثير مصرف مواد به وجود آمده، تا زماني كه اين مسئله درمان نشود فرد بهبود يافته از اعتياد در معرض خطر بازگشت مصرف مواد قرار دارد. براي پيش‌گيري از اين خطر بايد راه درست درمان اختلال جنسي پي‌گيري شود. در اين موارد با دريافت مشاوره جنسي، يا مراجعه به روان‌پزشك و يا ارولوژيست باتجربه در زمينه اختلالات جنسي دوره‌هاي درماني آغاز شود. اختلالات جنسي رايج در اين موارد انزال زودرس مردان، اختلال نعوظ و بي‌ميلي جنسي زنان است. 

 

براي دريافت مشاوره درباره درمان مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : درمان مشكلات جنسي پس از ترك اعتياد | راه ها و نحوه درمان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۴:۰۹ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

 شيره ترياك نوعي ماده مخدر از خانواده ترياك است كه با جوشاندن و صاف كردن سوخته ترياك در تركيب با ترياك خالص به دست مي آيد. اين ماده اثر قوي تر اما كوتاه مدت تري نسبت به ترياك دارد. به دليل همين اثر قوي تر، علائم و عوارض شديدتري دارد و ترك آن نيز با دشواري بيشتري همراه است. علاوه بر خود مصرف كننده، نقش خانواده در ترك اعتياد بسيار اهميت دارد. براي ترك اعتياد به شيره روش ها و درمان هاي مختلفي وجود دارد، كه در ادامه به بررسي هر كدام پرداخته ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك اعتياد به شيره ترياك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

روش تهيه و مصرف شيره ترياك

سوخته ترياك معمولا از جدار وافور به دست مي آيد. با تركيب سوخته ترياك با ترياك خالص به نسبت 3 به 1 تركيبي به دست مي آيد كه با جوشاندن و صاف كردن و سپس جوشاندن مجدد تبديل به ماده سياه رنگي به نام شيره ترياك مي شود. شيره ترياك عوارض و خطرات زيادي دارد و بسيار اعتياد آور است. شيره ترياك به روش هاي تدخيني (كشيدني) و خوراكي استفاده مي شود. روش كشيدني با سيخ و سنگ و نگاري و روش به صورت بلعيدني (حبه اي) و حل كردن در مايعات انجام مي شود.

 

علائم و عوارض شيره ترياك

بيشتر علائم و عوارض شيره با ترياك مشترك اما شديدتر است. خواب آلودگي هميشگي، كاهش انگيزه، كاهش ميل جنسي، حالت تهوع و استفراغ، ناراحتي هاي تنفسي و تيره شدن پوست به ويژه لب ها مهم ترين نشانه هاي مصرف شيره ترياك است. برخي موارد ديگر از علائم و عوارض را در زير مرور مي كنيم.

 • اختلال در خواب و بي خوابي شبانه
 • مشكلات گوارشي نظير تغذيه نامناسب، بي اشتهايي و يبوست
 • عفونت ريه و تنگي نفس
 • مشكلات جنسي نظير كاهش توان جنسي و به هم خوردن نظم چرخه قاعدگي
 • ضعف در سيتم ايمني بدن
 • كاهش مسئوليت پذيري و بي توجهي به ابعاد مختلف زندگي فردي و اجتماعي
 • آسيب به كبد و دندان ها
 • احتمال تشنج

 

ترك شيره ترياك

براي ترك شيره ترياك روش هاي متنوعي استفاده مي شود كه بعضي از آن ها توسط خود بيمار و بعضي توسط متخصص بايد انجام پذيرد. همواره و در همه مشكلات از جمله اعتياد كمك گرفتن از يك متخصص بهترين راه به نظر مي رسد. حتي در مواردي كه خود بيمار در خانه براي ترك اقدام مي كند، اكيدا توصيه مي شود كه با يك متخصص در تماس باشد و با تشخيص و تجويز او تصميم بگيرد. ترك شيره ترياك دوره 12 تا 21 روزه خماري دارد. مهم ترين روش هاي ترك شيره ترياك را با هم مرور مي كنيم.

ترك ناگهاني

اين روش با قطع ناگهاني شيره ترياك انجام مي شود. در اين شيوه هيچ ماده جايگزيني براي كمك به ترك وجود ندارد و قطع تدريجي ماده اعتياد آور نيز انجام نمي شود. اين روش در كمپ هاي ترك اعتياد غير مجاز بسيار ديده مي شود. ترك ناگهاني در كمپ ها و بين معتادان به روش يابويي شهرت دارد. اين روش ميزان بازگشت بالايي دارد و افراد كمي مي توانند پس از ترك به اين شيوه پاك بمانند.

روش سنتي

در اين روش از كاهش تدريجي دوز مصرف شيره ترياك استفاده مي شود. به مرور و با كاهش روزانه مي توان مصرف را به صفر رساند و در سطح پايداري آن را حفظ كرد. مهم ترين دليل عدم موفقيت در اين روش رعايت نكردن دوز مصرف طبق برنامه ريزي تعيين شده است. فرد به دلايل و بهانه هاي مختلف مثل عصبانيت و مشكلات ديگر در زندگي از اين برنامه خارج مي شود كه باعث شكست در ترك شيره ترياك مي شود.

ترك با متادون

در اين روش همانند ترك ناگهاني، مصرف شيره ترياك را به صورت ناگهاني قطع مي كنند. از متادون به عنوان جايگزين ماده مخدر استفاده مي شود. متادون به كنترل عوارض ترك شيره ترياك و كاهش دشواري خماري و علائم ترك كمك مي كند.

ترك با كمك بوپرنورفين (ب2)

اين شيوه از ترك شيره ترياك مانند ترك با متادون درمان دارويي است. كه باعث كاهش علائم ترك و درد خماري مي شود. استفاده دائمي و خودسرانه از اين داروها خود نيز يك نوع اعتياد محسوب مي شود. در واقع فرد براي حل مشكل اعتياد، خود را دچار وابستگي به يك ماده ديگر مي كند. متخصصان با در نظر گرفتن وضعيت هر بيمار براي او طول درمان تعيين كرده و با استفاده از ابزراهاي مختلف مانع از بازگشت فرد به مصرف مواد مي شوند. 

روش سم زدايي UROD

سم زدايي (UROD) كه با نام سم زدايي فوق سريع نيز شناخته مي شود در ترك شيره ترياك بسيار مؤثر بوده است. در اين روش از داروهاي خاصي استفاده مي شود كه تحت عنوان آنتاگونيست شناخته مي شوند. اين داروها به تحمل آثار خماري شديد ناشي از ترك شيره ترياك كمك مي كند. به علت دوز بالاي داروي مورد استفاده در اين روش اكثر افراد بيهوش مي شوند. اين دارو بيشتر در افرادي كه دوز مصرفي بالا و اعتياد شديد دارند استفاده مي شود چرا كه تحمل خماري براي آن ها دشوارتر است.

 

ترك شيره در مراكز ترك اعتياد

همانطور كه اشاره شد كمك گرفتن از متخصص در هر مشكلي از جمله ترك اعتياد توصيه مي شود. مراجعه به مراكز ترك اعتياد در افراد معتاد به شيره ترياك يكي از روش هاي مرسوم است. در اين مراكز ممكن است روش هاي مختلفي از آنچه گفته شد استفاده شود. بسياري از كمپ هاي ترك اعتياد يا مراكز غير مجاز وجود دارند كه از روش ها و امكانات نامناسب استفاده مي كنند. حتي بسياري از كمپ هاي مجاز هستند كه روش هاي علمي و صحيح را پيگيري نمي كنند. به همين علت لازم است قبل از انتخاب مركز مورد نظر براي ترك شيره ترياك حتما تحقيق كاملي در مورد آن مركز انجام دهيد. مركز هنر زندگي با ارائه خدمات مشاوره ترك اعتياد براي اتخاذ بهترين روش براي ترك شيره خدمات ارائه مي دهد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك اعتياد به شيره ترياك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : ترك شيره | بهترين روش ترك اعتياد به شيره


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ترك اعتياد به شيره،
موضوع:
[ ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۶:۴۳ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

جنون آني يك بيماري مزمن رواني است. زمان كه به فرد جنون دست مي دهد، از دنياي واقعيت فاصله گرفته و وارد دنياي توهم و هذيان مي شود. خيلي اوقات افراد در اثر جنون آني و خشم دست به اعمال خشونت آميز مي زنند كه ممكن است جز پشيماني چيزي به دنبال نداشته باشد. اختلال هاي تكانه اي، خستگي، تحريك مقاوم و آسيب رواني مقاومت فرد را در برابر ناكامي ها و فشارهاي زندگي كاهش مي دهد و احتمال رفتارهاي ناگهاني در فرد افزايش پيدا مي كند. با شناسايي علائم اوليه، كنترل و درمان جنون آني مي توانيم از بروز حوادث ناگوار جلوگيري كنيم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جنون آني  مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

جنون آني چيست؟

در جنون آني فرد به صورت ناگهاني كنترل و ارتباط خود را با واقعيت از دست مي دهد و ممكن است به خود يا ديگران آسيب برساند. در واقع هيجان آن قدر در فرد شدت پيدا مي كند كه در اين حالت فرد از حالت طبيعي خود خارج شده و مطابق با هنجارها يا قوانين عمل نمي كند. اين تغيير رفتارهاي ناگهاني بيشتر در دهه هاي دوم و سوم زندگي رخ مي دهد. جنون آني مي تواند به درگيري هاي بدون دليل منطقي، ناسزاگويي، قتل و ... منجر شود. اگر علت جنون آني ژنتيك باشد و يا در سنين پايين نشانه ها شروع شده باشند، درمان سخت تر و شدت نشانه ها بيشتر خواهد بود.

 

تشخيص جنون آني

اختلال جنون آني با مصاحبه و ارزيابي رواني تشخيص داده مي شود. درمانگر پرسش هايي مطرح مي كند و واكنش فرد در موقعيت ها و تجارب مختلف را مي سنجد. گاهي براي بررسي علت اختلال آزمايش هاي پزشكي و عكس برداري از مغز لازم مي باشد.

 

علائم و نشانه ها جنون آني

دو علامت اصلي براي تشخيص جنون آني در فرد بروز هذيان و توهم است. به علاوه ديگر نشانه هايي كه در ادامه به آن ها اشاره كرده ايم:

 • بروز هذيان؛ اعتقادات فردي كه براساس واقعيت نيستند و با فرهنگ فرد منطبق نيست.
 • توهم؛ حالتي از تغيير هشياري است كه در آن فرد موضوعاتي را درك مي كند كه واقعيت خارجي ندارد ولي فرد فكر مي كند آن ها واقعي هستند.
 • فقدان احساس يا واكنش عاطفي نامتناسب
 • اختلال در عملكرد در محيط كاري يا موقعيت هاي اجتماعي
 • فقدان بينش و اختلال در قضاوت

 

علل جنون آني

عوامل مختلفي در بروز جنون آني نقش دارد كه مي توان به عوامل محيطي، ژنتيك، مشكلات خانوادگي، اقتصادي، تنش ها، شكست و ناكامي، فشارهاي رواني و جسمي اشاره كرد. سو مصرف مواد محرك و الكل نيز در پيدايش جنون آني نقش دارد. استفاده از مواد توهم زا باعث ايجاد اختلال در فرم و محتواي افكار مي شود و احتمال آسيب رساندن به خود و ديگران افزايش پيدا مي كند. تومور هاي مغزي، سكته مغزي، تشنج، زوال عقل (دمانس و آلزايمر) يا حوادثي كه باعث آسيب مغزي در فرد شده است از جمله اختلالات بيولوژي هستند كه مي تواند منجر به بروز رفتارهاي ناگهاني و جنون آني شود.

در اختلالات شخصيت ضد اجتماعي، مرزي، پارانوئيد و اختلال هاي رواني مانند  اسكيزوافكتيو، اسكيزوفرني، اختلالات خلقي دوقطبي نيز احتمال جدا شدن فرد از واقعيت و رفتارهاي آني وجود دارد. اختلالات تكانه اي يكي ديگر از عوامل بروز جنون است، معمولا به صورت مزمن بروز مي كند. در واقع اين افراد مسير رشدي پر تنش و بي ثباتي را پشت سر گذاشته اند.

در افراد مبتلا به اختلال هاي هذياني مانند هذيان هاي پارانوئيدي و حسادت هذياني، بدبيني زياد احتمال اقدام به قتل را در اين افراد بالا مي برد. حسادت يك هيجان پر قدرت است و اگر در اختلال هذياني يا به صورت بخشي از يك اختلال ديگر بروز كند مي تواند با خشونت همراه شود. شكل بارز آن خودكشي يا ديگر كشي است.

 

جنون آني در روابط مادر و فرزند 

جنون آني در رابطه بين مادر و فرزند هم ممكن است اتفاق بيافتد. فشارهاي زندگي، سختي هاي اجتماعي و اقتصادي شرايطي را فراهم مي كند كه افراد به خصوص مادران داراي مشكلات رواني يا مبتلا به اختلال هاي شخصيت نتوانند خود را كنترل كنند.

 

پيش گيري از جنون آني

سبك فرزند پروري مناسب يكي از مهمترين اقدامات جهت پيشگيري از بروز رفتارهاي ناگهاني است. رفتار صحيح والدين، محيط خانوادگي مناسب و به دور از تنش هاي مداوم بسيار تاثير گذار است. خانواده اولين محيط رشد و شكل گيري رفتار مناسب در كودك است. علاوه بر خانواده ناكامي در محيط هايي مانند مدرسه، دانشگاه، محل كار و... نيز ممكن است باعث بروز رفتارهاي ناگهاني و جنون آني در فرد شود. آموزش و ارتقاي مهارت هايي چون مديريت خشم و كنترل استرس به فرد اين مكان را مي دهد تا در برابر ناملايمات زندگي و بحران ها توانايي تصميم گيري و برخورد درست را حفظ كند.

 

درمان جنون آني

با توجه به علت و عامل ايجاد كننده جنون درمان نيز متفاوت است. گاهي حتي لازم است فرد در بيمارستان هاي اعصاب و روان بستري شود. داروهاي ضد جنون يا نورولپتيك براي كاهش توهمات و هذيان تجويز مي شوند كه با توجه به نوع علايمي كه در فرد وجود دارد انتخاب دارو براي او متفاوت است. اين داروها مكمل درمان هستند و بهتر است فرد جلسات روان درماني هم داشته باشد. يا در درمان شناختي رفتاري فرد مبتلا با مشاور يا متخصص در يك دوره صحبت مي كند و درمانگر سعي مي كند تغييرات شناختي و رفتاري در فرد ايجاد كند تا بتواند سبك زندگي اش را تغيير دهد. به تدريج تغييرات مثبتي در رفتار و شناخت فرد ايجاد مي شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه جنون آني  مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 
منبع : جنون آني

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: جنون آني،
موضوع:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۴۱:۰۵ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

كوتاهي قد در بسياري از موارد يك امر طبيعي است و فقط در برخي موارد به اختلال نزديك است. كوتاهي قد مي تواند بر روابط بين فردي، انتخاب شغل، دوست يابي و حتي ازدواج فرد تاثير بگذارد. امروزه راه هاي مختلفي براي حل معضل كوتاهي قد توسط شركت هاي مختلف پيشنهاد مي شود، كه در واقع هيچ كدام قادر به برآورده كردن انتظارات متقاضيان نيستند. حتي در برخي مواقع استفاده از اين روش ها موجب آسيب ديدن فرد مي شود. در اين مطلب درباره كوتاهي قد علت و روش هايي براي حل مشكلات قد كوتاهي به مسئله قد كوتاهي و نحوه برخورد با آن پرداخته ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با كوتاهي قد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

به چه قدي كوتاه مي گويند؟

كوتاهي قد در جوامع و بافت هاي مختلف متفاوت است و از باورهاي جمعي تاثير زياد مي گيرد. مثلا در هلند ممكن است قد زير 180 يا 185سانتي متر كوتاه در نظر گرفته شود اما در ايران متوسط قد براي مردان حدود 170 تا 180 و براي زنان حدود 160 تا 165 است. معمولا ميانگين قدي يك جامعه، ديدگاه مردم را نسبت به اندازه قد مناسب مشخص مي كند. گاهي افرادي داراي اختلال بدريخت انگاري خود را افرادي كوتوله مي دانند، در حالي كه از نظر ميانگين قد جامعه در حد طبيعي هستند.

 

بيماري كوتولگي

بيماري كوتولگي يا آكندروپلازي يك اختلال ژنتيكي است كه مشكل اصلي آن ها كوتاه بودن طول اندام ها مي باشد. در واقع مشكل اصلي در اين بيماري تبديل غضروف به استخوان در صفحات رشد است. قد متوسط مردان در اين اختلال حدود 130 سانتيمتر و زنان حدود 125 سانتي متر است. اين افراد از نظر هوشي مشكلي ندارند و صرفا در برخي حركات بدني دچار تاخير و كندي هستند.

 

علل كوتاهي قد و راه هاي مقابله با آن چيست؟

ژنتيك:

اصلي ترين علت كوتاهي قد عوامل ژنتيكي است. ممكن است پدر و مادر قدي متوسط داشته باشند اما فرزند آن ها از ميانگين جامعه پايين تر باشند. عكس اين قضيه نيز ممكن است اتفاق بيفتد. جهش هاي ژنتيكي يا ژن نهفته در پدر يا مادر مي تواند باعث كوتاهي قد بشود. در اين مورد فرد هيچ دخالت و تاثيري ندارد و كاملا غير قابل كنترل است.

هورمون ها:

كم بودن هورمون رشد يا كم كاري غده تيروئيد يكي از دلايل كوتاهي قد است كه پس از تولد قابل بررسي است. به وسيله تزريق هورمون رشد و درمان تيروئيد در سنين پايين مي توان تا حد زيادي مشكلات مربوط هورمون ها را برطرف كرد. نمونه بارز اين مسئله، ليونل مسي، فوتباليست آرژانتيني است كه دچار اختلال هورمون رشد بود و باشگاه بارسلونا اسپانيا با تامين هزينه هاي درمان، او را به قد طبيعي در بين آرژانتيني ها رساند.

تغذيه:

سوء تغذيه يكي از دلايلي است كه مي تواند از رشد طبيعي قد جلوگيري كند. كلسيم مهم ترين ماده ايست كه روي رشد قد تاثير مي گذارد و عامل مهمي در رشد و استحكام استخوان هاست. لبنيات به خصوص شير، سبزي هاي تازه مثل كلم و غذاهاي دريايي از اصلي ترين منابع تامين كلسيم هستند.

پروتئين هاي طبيعي يكي از موادي است كه به رشد ماهيچه ها و عضلات بدن كمك مي كند. گوشت قرمز و سفيد، تخم مرغ، حبوبات مثل عدس و لوبيا و سبزيجات نيز منابع سرشار پروتئين هستند.

ويتامين هاي B در افزايش قد موثرند. ويتامين D همزمان با كلسيم، بر سلامت و رشد استخوان ها تاثير زيادي دارد. ويتامين C كه در مركبات مثل پرتقال، انبه و سيب وجود دارد نيز يكي از تسهيل كننده هاي رشد قد است.

خواب:

خواب كافي و به موقع يكي از مواردي است كه در رشد قد در سنين رشدي موثر است. منظور از خواب صحيح يعني 7 – 8 ساعت خواب شب. اوج ترشح هورمون رشد در شب اتفاق مي افتد. لازم است كودكان حداكثر ساعت 22 يا 23 به رختخواب بروند.

ورزش:

اصرار رسانه ها بر ورزش منظم بي دليل نيست. ورزش كردن علاوه بر تضمين سلامتي، بسيار به رشد قد كمك مي كند. گفته شده ورزش هايي مثل واليبال، بسكتبال، بارفيكس، شنا و ورزش هاي كششي، تاثير مثبتي بر افزايش قد دارند.

كنترل استرس و فشارهاي رواني:

يكي از موارد مهمي كه به رشد طبيعي بدن شما كمك مي كند، قرار گرفتن در محيطي آرام و توانايي كنترل استرس است. استرس عملكرد مغز و هورمون ها را مختل كرده و باعث تغيير متابوليسم طبيعي بدن مي شود. اين تغيير ممكن است روي رشد استخوان ها و مفاصل شما يا حتي تجزيه آن ها تاثير بگذارد. براي اطلاع از عوامل بروز استرس در كودكانكليك كنيد.

 

پيامد هاي قد كوتاهي و نحوه برخورد با آن

اكنون ليونل مسي با قد 1متر و 70 سانتي متر، به عنوان يك قد كوتاه شناخته مي شود اما از اين قد كوتاه براي سبك بازي منحصر به فرد خود استفاده كرده است. در تمام زمينه ها افرادي هستند كه با اينكه قد كوتاهي دارند، اما كاملا موفق و سالم هستند. برخي از پيامدهاي قد كوتاهي را در ادامه بررسي مي كنيم:

كمبود اعتماد به نفس:

متاسفانه تفكر اشتباه و هنجار هاي غلط فرهنگي باعث شده تا افرادي كه قد كوتاهي دارند، خود را ضعيف و حقير بدانند. اما مسئله اي كه اينجا لازم است به آن توجه شود، زير پا گذاشتن كليشه هاي غلط فرهنگي و پذيرش خود است. ارزش انسان ها در طول تاريخ، با چيزهايي كه خودشان در زندگي به دست آوردند سنجيده مي شود. با يك بررسي كوتاه متوجه مي شويد كه انسان هاي ماندگار يا حتي با ارزش زندگي خودتان، بر مبناي ويژگي هاي ظاهري يا قد دسته بندي نمي شوند. بلكه بر اساس كارهاي خوبشان يا تاثيري كه بر محيط اطراف گذاشته اند شناخته مي شوند.

بنابراين لازم است در مرحله اول، خودتان را با تمام معايب و محسنات بپذيريد و روي نقاط قوت خود تمركز كنيد. حتي ممكن است در اين راه به كمك يك متخصص و مشاور نياز شود. همچنين مي توانيد راه هايي براي افزايش اعتماد به نفس خود پيدا كنيد.

اختلال در روابط:

يكي از پيامد هاي قد كوتاهي و كمبود اعتماد به نفس اين است كه در روابط هميشه به عنوان بازنده به خود نگاه مي كنند. شايد شما در مقايسه با دوستان يا شريك عاطفي خود قد كوتاه تري داشته باشيد، اما مي توانيد در بسياري از زمينه ها از آن ها بهتر باشيد.

متاسفانه در مسئله ازدواج در كشور ما به دليل تفكر سنتي و بعضا غلط، مي گويند مرد بايد بلندتر از زن باشد در صورتي كه اين مسئله بسيار پيش پا افتاده و كم اهميت است. اگر مبناي خوشبختي يا موفقيت ازدواج شما، تناسب قد باشد، بهتر است ازدواج نكنيد.

مسئله اينجاست كه شما قد كوتاه خود را تبديل به بحران كرده و به عنوان مقياس برتري در نظر مي گيريد. مطمئن باشيد اگر خودتان را دوست نداشته باشيد، ديگران نيز شما را دوست نخواهند داشت.

اشتغال:

ممكن است برخي از مشاغل پيش شرط قد بلند نياز داشته باشند. برخي از ورزش ها، مشاغل نظامي يا خلباني، به اقتضاي محيط كاري به قد بلند نياز دارند. اما خيلي از مشاغل ارتباطي به قد ندارند. هر فرد بايد بر اساس شرايط خودش زندگي كند و به دنبال راهي برود كه مي تواند در آن پيشرفت كند. ممكن است به خلباني علاقه مند باشيد اما شرايط آن را نداشته باشيد. خيلي ها هميشه به چيز هايي كه دوست دارند نمي رسند، بنابراين انتظارات خود را بر اساس چيزهايي كه داريد شكل دهيد نه چيز هايي كه به هر دليل نداريد.

داروهاي مخرب:

گاهي اين مسئله اينقدر براي شما بزرگ مي شود كه روي به معجزه و جادوگري مي آوريد. اگر در سن رشد هستيد، براي افزايش قد راه هاي بسياري وجود دارد و اگر سن رشد شما گذشته، براي سازگاري با زندگي نيز گزينه هاي زيادي داريد. صرف بلند قد بودن شما را خوشبخت نمي كند و نبايد براي رسيدن به آن، طعمه افراد سودجو شويد. هيچكدام از قرص ها و دارو هاي افزايش قد كارايي مناسبي ندارند و عمدتا عوارض آن بسيار شديدتر از فوايد آن است. درد معده، بالارفتن فشار خون، دفع نشدن آب و نمك، مسمويت كبد و اختلالات جنسي برخي از مضرات اين دارو هاست.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي مقابله با كوتاهي قد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع : كوتاهي قدي | علت و درمان قد كوتاهي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كوتاهي قد،
موضوع:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۱۸:۲۰ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

يكي از راه هاي تشخيص مصرف و يا اعتياد به ماري جوانا انجام تست ماري جوانا توسط مراكز مربوطه است. ماري جوانا يا گل جز دسته مواد محرك بوده كه مصرف آن در بين جوانان شيوع دارد. بسياري از خانواده ها نگران اعتياد فرزندان و يا خواستگار دختر خود هستند. همچنين راه هايي براي منفي شدن تست ماري جوانا وجود دارد، پس نمي توان حتي به نتيجه تست اعتماد كرد. اما بايد بدانيد روش هاي مطمئني نيز براي اثبات عدم اعتياد شخص وجود دارد. به هر منظوري كه تست ماري جوانا درخواست مي شود، بهتر است براي مقابله با واكنش هاي منفي قبل از انجام تست با متخصصان در اين زمينه مشورت نماييد. مشاوره ترك اعتياد به شما براي اتخاذ يك راه حل مناسب خدمات ارائه مي دهد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انجام تست ماري جوانا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

 برخي از علائم مصرف ماري جوانا يا گل

مصرف گل يا علف، به دليل ماهيت روان گردان بودن يا محرك بودن آن، معمولا خلق شاد و سرحال پيدا مي كنند. البته برخي عقيده دارند ماري جوانا، تنها عامل اغراق آميز شدن و تشديد حسي است كه در يك زمان مصرف داريد. علائم كوتاه مدت ماري جوانا معمولا دو ساعت پس از مصرف ماده رخ مي دهد. برخي از اين علائم شامل:

 • افزايش ضربان قلب
 • قرمزي و تورم چشم
 • افزايش بسيار شديد اشتها
 • خشك شدن دهان
 • عدم هماهنگي حركتي
 • مشكل در تفكر و درك
 • توهمات ديداري، شنيداري و لمسي
 • كند شدن گذر زمان

 

نحوه تشخيص فردي كه ماري جوانا مصرف كرده است

دقت داشته باشيد كه هرگز پس از ديدن علائم زير، به فرد برچسب يا اتهام مصرف يا معتاد بودن نزنيد. در صورت انتقال احساس مچ گيري يا سوء ظن شما، فرد ممكن است بيشتر به مصرف گرايش پيدا كرده و يا هر نوع مصرفي را انكار كند. حتي ممكن است فرد اصلا مصرف نكرده باشد و به دلايل ديگري دچار اين علائم شده باشد. بنابراين واكنش شما بايد صبورانه و محترمانه باشد. سرخوشي و خلق شاد پس از مصرف ماري جوانا با برخي از علائم زير همراه است:

 • گيجي و غير عادي شدن راه رفتن
 • خنده هاي بي دليل و بلند
 • چشمان خمار، قرمز و متورم
 • اختلال در حافظه كوتاه مدت
 • اضطراب، پريشاني و پرخاشگري
 • خواب آلودگي و خواب سنگين پس از بين رفتن اثر سرخوشي

 

آيا در آزمايش پيش از ازدواج مصرف ماري جوانا بررسي مي شود؟

متاسفانه در آزمايش هاي پيش از ازدواج، آزمايش مصرف محرك هايي مثل ماري جوانا ناديده گرفته مي شود. اين مسئله مشكلات زيادي در آينده زندگي افراد به وجود مي آورد. يكي از راه هاي تشخيص آن مشاوره پيش از ازدواج زير نظر متخصص روانشناسي است كه با آگاهي از اثرات مصرف مي تواند به تشخيص برسد.

 

تست اعتياد به ماري جوانا (گل)

روش هاي تخصصي و حرفه اي مثل روش كروماتوگرافي گازي / اسپكتروفتوم ( GC/MS ) و آزمايش آنتي بادي مونو كلونال نيز به صورت اختصاصي براي تشخيص سطح مصرف ماري جوانا در ادرار توسط آزمايشگاه ها و بيمارستان ها انجام مي شود.

اما يك روش خانگي و در دسترس، كيت ها يا رپيدهاي تست حشيش است كه با عنوان نوار تست، مي تواند در بازه طول اثر ماري جوانا، مصرف را تشخيص دهد (حشيش هم خانواده ماريجوانا و از خانواده كانابيس هاست).  البته راه هايي براي منفي كردن آزمايش وجود دارد كه بر اساس تعهدات مركز، بيان نمي شود و لازم است با متخصصين روانشناس درباره آن ها صحبت شود. ماده اصلي اين خانواده، THC نام دارد و تشخيص به وسيله وجود اين ماده در ادرار فرد مبتلا مشخص مي شود. نكاتي درباره انجام تست ماريجوانا را در ادامه شرح داده ايم:

 • ناشتا بودن در اين آزمايش اهميتي ندارد.
 • ادرار بايد در يك ظرف خشك و تميز و به عمق يك سانتي متر باشد.
 • براي انجام تست ماري جوانا ابتدا بايد نوار تست و نمونه ادرار به دماي اتاق برسد.
 • سعي كنيد زود از نوار استفاده كنيد.
 • نوار تست را به صورت عمودي و تا خطي كه مشخص شده در ادرار وارد كنيد و تا 15 ثانيه نگه داريد.
 • سپس نوار تست را در سطح صافي كه جذب كننده ادرار نباشد قرار دهيد. تايمر را روشن كنيد و منتظر بمانيد تا خطوط رنگي آشكار شود.
 • نتايج را پس از 5 دقيقا تفسير كنيد.

 

شيوه تفسير نتايج تست ماري جوانا يا گل

منفي:

در صورتي كه نتيجه تست منفي باشد، يك خط در ناحيه كنترل (C) و خط رنگي ديگر در ناحيه تست (T) ظاهر مي شود. اين نتيجه منفي نشان مي دهد كه غلظت حشيش يا ماري جوانا كمتر از ميزان قابل رديابي تست است. ( 50 نانوگرم در هر ميلي ليتر )

نكه اين است كه شدت رنگي كه در ناحيه تست ايجاد مي شود مي تواند متغير باشد. ولي آشكار شدن خط رنگي، حتي اگر كمرنگ باشد نشانه منفي بودن جواب آزمايش است.

مثبت:

در صورت مثبت بودن نتيجه، يك خط رنگي در ناحيه كنترل (C) ايجاد مي شود و هيچ خطي در ناحيه تست (T) ايجاد نمي شود. به اين معني كه غلظت حشيش بالاتر از سطح ارزيابي است و فرد تشخيص مصرف حشيش و گل را مي گيرد.

نامعتبر:

خط كنترل تشكيل نشود. حجم ناكافي نمونه يا روش اجراي نادرست آزمايش، شايع ترين دليل عدم تشكيل خط (C) مي باشد. مراحل انجام را مرور كنيد و دقت كنيد كه صحيح انجام شده باشد.

نكته اين است كه در اين روش محدوديت هايي مثل احتمال خطا به دليل مواد ديگر در ادرار و ناتواني نوار در انجام درست تشخيص نيز وجود دارد و لازم است روش هاي تخصصي آزمايشگاهي و مشورت با روانشناس متخصص نيز در نظر گرفته شود.

 

زمان ماندگاري ماريجوانا در بدن 

پس از مصرف ماري جوانا، اثرات مشهود آن به سرعت در بدن قابل رويت است و به طور معمول 2 تا 3 ساعت دوام مي آورد. اما گاهي تا 10 ساعت نيز اثرات در بدن باقي مي ماند.

در افرادي كه مصرف محدود دارند، ماري جوانا 3 تا 10 روز و در افرادي كه سابقه مصرف زياد دارند، حتي تا يك ماه نيز اثر ماري جوانا و مشتقات آن در بدن قابل شناسايي است. البته اين مسئله به تفاوت هاي بدن افراد نيز بستگي دارد.

 

راه هاي منفي شدن تست ماري جوانا

گاهي افراد براي منفي شدن سريع آزمايش خود دست به راه هاي خطرناكي مي زنند. طبيعتا با مصرف نكردن چند روزه ماري جوانا اثر اين ماده از بدن خارج مي شود. اما برخي براي خروج سريع آن از بدن، از قرص هايي به نام B2 كه به عنوان داروي ترك اعتياد و سم زدا به كار برده مي شود، استفاده مي كنند. در حالي كه خود اين دارو از خانواده مخدرها بوده و مصرف خودسرانه B2 احتمال وابستگي وجود دارد. اضافه كردن موادي مثل آبليمو يا قرص هاي ضد بارداري در آزمايش ادرار نيز مي تواند آزمايش را منفي كند. اما در مراكز آزمايش اعتياد، قوانين بسيار سخت گيرانه بوده و امكان چنين تقلبي عملا وجود ندارد.

همچنين برخي با افزايش تحرك و مصرف مايعات، كه خاصيت سم زدايي دارند سعي در منفي كردن نتايج آزمايش دارند.

 

اگر تست مثبت شد چه كنيم؟

معمولا آزمايشات اعتياد از سه حالت خارج نيستند. براي ازدواج، يا براي شغل و يا به اصرار خانواده است:

مثبت شدن اعتياد پيش از ازدواج: فرد و خانواده او بايد اين نكته را در نظر بگيرند كه ازدواج راهي براي ترك اعتياد نيست. لازم است فرد، ابتدا به طور كلي ماري جوانا را كنار گذاشته و از نظر رواني و جسمي كاملا از آن جدا شود. سپس تصميم به ازدواج بگيرد. طبيعتا مشكلاتي كه مصرف گل در ازدواج ايجاد مي كند سخت تر از ترك آن است.

مثبت شدن اعتياد براي استخدام: در اين زمينه هم مثل ازدواج، فرد بايد ابتدا مشكل اعتياد خود را حل كند و بعد دنبال كار باشد. طبيعتا كاهش بازدهي شغلي و مشكلاتي كه مي تواند با كارفرما يا مشتري ايجاد شود بايد از قبل پيش بيني شود.

آگاهي خانواده از اعتياد فرد: زماني كه خانواده به هر روشي از اعتياد عزيز خود مطلع شد، به هيچ وجه نبايد رويكرد تخريبي و سرزنش گرانه داشته باشند. خانواده لازم است با ايجاد جو حمايتي و صبورانه، فرد را به سمت ترك سوق دهند. مقاله نقش خانواده در ترك اعتياد را مطالعه نماييد.

 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه انجام تست ماري جوانا مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع : تست ماري جوانا يا گل و علل منفي شدن آن


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تست ماري جوانا،
موضوع:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۵۳:۵۹ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

شايد برايتان اين سوال پيش بيايد كه اصلا مگر كسي هم نياز به كسب مهارت گفتگو بين زوجين  دارد؟ اما بايد گفت كه نداشتن مهارت گفتگو يكي از اصلي ترين علل اختلافات زناشويي است. حتي اگر يكي از زوجين داراي مهارت گفتگو مناسب باشد، مي تواند از بسياري از اختلافات جلوگيري و در حل آن ها موثر باشد. مهارت هاي گفتگو باعث ارتقاي فرد در ديگر ابعاد زندگي نيز مي شوند. براي مثال كسي كه مهارت هاي گفتگو را مي شناسد در محيط كار نيز پيشرفت بيشتري خواهد داشت. نمي توان كسي را متصور شد كه هيچ گفتگويي نكند. هر فردي در طول روز درگير گفتگوهاي متعددي مي شود. حتي كسي كه درگير هيچ گفتگويي با همسرش نمي شود، در واقع در حال ارسال يك پيام است. پس خود گفتگو نكردن شكلي از گفتگو كردن است. بنابراين ارتباط كلامي و غير كلامي هر كدام مي توانند پيام مجزايي داشته باشند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مهارت هاي گفت و گو مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

چالش هاي گفتگوي موثر زوجين

يكي از معضلات اصلي گفتگوهاي زوجين اين است كه پيامي كه فرد قصد انتقال آن را دارد لزوما همان پيامي نيست كه ارسال مي كند و پيام دريافت شده لزوما همان پيامي نيست كه ارسال مي شود. براي مثال مردي قصد دارد به همسرش بگويد دوستش دارد. صبح كه در حال بيرون رفتن از منزل است، متوجه خاك روي ميز مي شود. به ذهنش مي رسد به جاي اينكه او را بيدار كند، روي ميز يك قلب بكشد. پس به جاي گفتن دوستت دارم يك قلب مي كشد. همسرش بعد از ديدن آن فكر مي كند كه همسرش در حال اعتراض نسبت به كثيفي منزل است!

مواردي مثل مورد بالا پيش مي آيد كه شاهد تعارض يا برداشت اشتباه از يك پيام هستيم. در اين شرايط تنها يك طرف مقصر نيست. هر دو طرف در فرستان و دريافت كردن اطلاعات خطا انجام داده اند.

نكته مهمي كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه پيام فرستاده شده تنها به شكل كلامي نيست، بلكه جنبه هاي غير كلامي بخش بزرگي از يك گفتگو را شكل مي دهند. اين جنبه هاي غيركلامي شديدا محتواي كلام را تغيير مي دهند. براي مثال اگر فردي به شما بگويد دوستتان دارد در حاليكه پوزخندي بر لب دارد، شما محتواي كلام او را برعكس برداشت مي كنيد. در حاليكه اگر فردي كه اين جمله را بيان مي كند به چشمان شما محبت آميز نگاه كند، شما اين جمله را باور خواهيد كرد.

 

شيوه هاي غالب گفتگو

برخي افراد در هنگام گفتگو منفعلانه عمل مي كنند. اين افراد خواسته ها و نيازهاي خود را صريح و روشن بيان نمي كنند و هميشه در هاله اي از ابهام عمل مي كنند. معمولا اعتماد به نفس كافي براي بيان خواسته هايشان را ندارند يا فكر مي كنند ممكن است به ديگران آسيب بزنند. ولي در واقع با منفعل بودنشان بيشتر باعث آزار ديگران مي شوند.

در مقابل افراد منفعل، افرادي اند كه مهاجمانه برخورد مي كنند. اين افراد دائما ديگران را متهم مي كنند و با شيوه پرخاشگرانه نيازها و خواسته هاي خود را مطرح مي كنند.

برخي افراد به شيوه منفعلانه، خشم خود را بروز مي دهند. اين افراد به جاي اينكه خواسته خود را بيان كنند، انتظار دارند طرف مقابلشان خواسته آن ها را بفهمد. اين افراد معمولا غر مي زنند، در را به هم مي كوبند.

بهترين سبك گفتگو ، سبك جراتمندانه است. در اين سبك فرد تمام خواسته ها، احساسات و نيازهايش را بيان مي كند، بدون آنكه پرخاشگري و اضطراب ايجاد نمايد. در واقعجراتمندي لازمه داشتن يك گفتگوي موثر است.

 

مهارت هاي بهبود گفتگو

براي داشتن يك گفتگوي موثر بهترين زمان براي موضوع مورد نظرتان را مشخص كنيد. در مورد تعارضات و موضوعات حساس حتما از سبك گفتگوي جراتمندانه استفاده كنيد. ازدواج مانند تمامي ارتباطات انساني بر پايه يك قرارداد اجتماعي است. در اين قرارداد شما نياز داريد مواضع روشن، خواست هاي روشن و ساختار روشني داشته باشيد. در هنگام گفتگو قوانين زير به شما كمك خواهد كرد:

قوانين مرتبط با گوينده:

 • هنگام گفتگو زمان مناسب براي گفتگو را انتخاب كنيد.
 • در طي گفتگو تماس چشمي با همسرتان را فراموش نكنيد.
 • از جملات مثبت استفاده كنيد كه با كلمه من شروع مي شود. از طرف خودتان صحبت كنيد نه از طرف هركس ديگري.
 • از لحن، تن صدا، زبان بدن مناسب با محتوا بهره ببريد.

قوانين مرتبط با شنونده:

 • وقتي كه شنونده هستيد، فقط شنونده باشيد. به صحبت هاي همسرتان كامل گوش دهيد.
 • براي اينكه همسرتان متوجه شود كه شما به او توجه مي كنيد مي توانيد هنگام صحبت، او را تاييد كنيد. شيوه هاي غير كلامي مثل تكان دادن سر و شيوه هاي كلامي مثل اوهوم، بله و ساير كلمات مشابه، كمك كننده هستند.
 • حرف هاي همسرتان را خلاصه كنيد. اين كار كمك مي كند كه متوجه شويد درست فهميده ايد يا خير. همينطور همسرتان متوجه مي شود به حرف هايش گوش مي كرده ايد.
 • سوال بپرسيد. سوال پرسيدن روند گفتگو را تسهيل مي كند. البته سوال هايي بپرسيد كه به روشن شدن مسئله كمك كند نه اينكه شما را از مسير گفتگو منحرف كند.
 • همسرتان را دعوت كنيد تا جزئيات و احساساتش را برايتان بگويد، به او همدلي نشان دهيد.

 

اهميت زيان بدن در گفتگو

هنگام گفتگو از زبان بدنتان غافل نشويد. هنگامي كه قصد داريد صميميت خود را نشان دهيد ولي با دست هاي جمع شده روي قفسه سينه نگاهش مي كنيد، پيام عدم صميميت را مخابره مي كنيد. به ژست هاي چهره اي، حالت هاي بدني و تن صداي خود دقت كنيد.

 

آداب گفتگوي موثر

در نهايت براي اينكه كلام موثري بر زبان بياوريد نكات زير حائز اهميت هستند:

 • از كلمات مناسب استفاده كنيد. همسرتان را صدا كنيد. آوردن نام فرد در جلب كردن توجه وي موثر است. به غير از اسم او، از عبارات و اصطلاحات محبت آميز بهره ببريد. به طور كلي در انتخاب واژه هاي مناسب دقت كنيد.
 • براي بيان خواسته هايتان از جملاتي استفاده كنيد كه با كلمه من شروع مي شود. اين گونه جملات تاثير بيشتري دارند، فرد مقابل فكر نمي كند متهم شده است و در رسيدن شما به خواسته هايتان موثرترند.
 • به جاي جملات منفي از جملات مثبت استفاده كنيد. به جاي اينكه بگوييد اين كار را نكردي، بگوييد فكر مي كردم اين كار را مي كني. يا به جاي اينكه بگوييد نكن بگوييد چه كار بكند (با لحن غير دستوري)
 • از جملات سه قسمتي بهره ببريد. بگوييد در چه موقعيتي، چه عملي، چه احساسي را ايجاد كرده است. جا گذاشتن هر كدام از اين موارد خطرِ كلي گويي و ابهام را به دنبال خواهد داشت. مثلا به همسرتان بگوييد در مهماني شب گذشته، هنگامي كه با لحن بدي با من صحبت كردي، از دستت عصباني شدم. اگر هميشه با اين سبك صحبت كنيد، در هر گفتگو مسئله را محدود مي كنيد و حل كردن يك مسئله محدود خيلي بهتر از يك مسئله بزرگ است.

 

سخن آخر

براي كسب مهارت هاي گفتگو، نياز به تمرين و حتي ارتقاي ديگر مهارت هاي ارتباطي نيز داريد. مهارت حل مسئله يكي از مهم ترين آن هاست. معمولا زوجين در زماني كه اختلافات به اوج مي رسند به دنبال راه چاره اي فوري هستند. اما بايد اين موضوع را در نظر بگيرند كه تغيير يك شيوه رفتاري و يا سبك ارتباطي نياز به صرف وقت و انرژي دارد.مشاوره زوجين با استفاده از روش هاي درماني و آموزشي به زوجين كمك مي كند تا با ارتقاي آگاهي و مهارت هايشان روابط خود را بهبود دهند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه مهارت هاي گفت و گو مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع : مهارت گفتگوي موثر زوجين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۳۱:۵۶ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

آيا ترك ريتالين نيز مانند مواد اعتيادآور دشوار است؟ ريتالين در واقع يك داروي محرك براي درمان اختلال بيش فعالي است. اما به دليل اثراتي كه بر مغز مي گذارد بسياري از دانشجويان و كساني كه در رقابت فكري هستند از آن براي افزايش كاركرد مغزيشان استفاده مي كنند. اغلب اين دست از مصرف كنندگان ريتالين در آغاز جهت افزايش تمركز و از بين بردن خواب‌آلودگي شب امتحان به توصيه دوستان ريتالين را مصرف كرده‌اند. اما بعد از مدتي مصرف اين دارو از كنترلشان خارج شده و احساس مي‌كنند به آن وابسته شده‌اند. به طوري كه كنار گذاشتن و ترك ريتالين براي شان تبديل به يك معضل شده است. هر چه زودتر براي ترك ريتالين اقدام كنند، تحمل عوارض و موفقيت در ترك آسان تر خواهد بود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك ريتالين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ريتالين چيست؟

ريتالين (متيل‌فنيدات) نوعي داروي محرك است كه توسط متخصصان اعصاب و روان معمولا براي درمان اختلال كمبود توجه و بيش‌فعالي (ADHD) تجويز مي‌شود. اين دارو در دسته مواد محرك قرار مي‌گيرد و از نظر شدت اثرگذاري و عوارض در ميانه طيفي قرار دارد كه يك طرف آن كافئين و در طرف ديگر موادي با اثرات شديد مانند كوكائين، MDMA (اكستازي) و مت‌آمفتامين (شيشه) قرار دارد.

 

اثرات مصرف ريتالين

به دليل خواص تحريك‌كنندگي سيستم خودمختار مغز اين دارو در افراد مبتلا به بيش‌فعالي باعث افزايش توجه و حافظه، احساس آرامش و تمركز بيشتر مي‌شود. در افرادي كه مبتلا به اختلال خاصي نيستند، ريتالين اثراتي شبيه به ديگر مواد محرك دارد. كاهش نياز به خواب، افزايش دقت و تمركز، افزايش هوشياري، كاهش اشتها و وزن از جمله اثراتي است كه باعث جذابيت اين دارو براي دانشجويان و افرادي مي‌شود كه به خاطر شيفت‌هاي شب‌كاري مجبور به بيدار ماندن طولاني هستند. مقاله عوارض ريتالين براي شب امتحانرا بخوانيد.

 همچنين اثراتي مانند سرخوشي و انرژي بالا و حالت لذت شديد بعد از مصرف دوز بالاي اين دارو نمايان مي‌شود كه اثري شبيه به مصرف كوكائين و يا شيشه دارد. اما اين دارو مانند هر ماده اعتيادآوري بعد از مدتي علائم تحمل را ايجاد مي‌كند. به اين معني كه ديگر مصرف دوز قبلي داراي نتايج دلخواه نيست و فرد مجبور است دوز مصرفي خود را بالا ببرد و شخص نياز دارد تا ماده را صرفا براي باقي ماندن در وضعيت رواني عادي خود مصرف كند.

 

اعتياد به ريتالين

افرادي كه به سوءمصرف ريتالين بدون تجويز پزشك يا بدون توجه به دستور پزشك روي مي‌آورند، پس از مدتي مقدار و نحوه مصرف اين دارو از دستشان خارج مي‌شود و به فكر قطع مصرف يا كاهش مصرف اين ماده مي‌افتند. صرف وقت زياد براي تهيه، مصرف و گذراندن حالت سرخوشي ماده، اقدامات ناموفق زياد براي درمان و قطع مصرف، افزايش دوز مصرفي و ايجاد علائم ترك بعد از قطع مصرف دارو از علائم اعتياد به اين ماده محرك است.

 

چرا بايد ريتالين را ترك كنم؟

بايد چيزهايي را كه با ترك ريتالين به دست مي‌آوريد و از دست مي‌دهيد را با فوايد و مضرات مصرف مقايسه كنيد. ليستي از اين موارد تهيه كنيد و به هر كدام امتيازي براي درجه اهميتشان بدهيد همچنين مشخص كنيد كه اين پيامدها تا كي ادامه دارند.

براي مثال در قسمت مضرات ترك ريتالين مي نويسيد كه اگر ريتالين را ترك كنم ديگر حالت سرخوشي را تجربه نمي‌كنم و تمركزم كاهش پيدا مي‌كند. و در قسمت فوائد ترك ريتالينمي نويسيد كه اما حالت سرخوشي تنها چند دقيقه طول مي‌كشد و كاهش تمركز فقط مربوط به چند روز اول ترك است. يا آن كه اگر ريتالين را كنار بگذارم بدنم سالم مي‌ماند و بيشتر زمانم صرف تهيه و مصرف ريتالين نمي‌شود و اين اثر تا بلندمدت يا هميشه باقي مي‌ماند. در كنار اين روش توصيه مي‌كنيم فهرستي از ارزش‌ها و مسائل مهم زندگي خود را تهيه كنيد و بنويسيد كه مصرف يا عدم مصرف ريتالين كدام بيشتر در رسيدن به اين اهداف و ارزش‌ها به شما كمك مي‌كنند.

 

سم زدايي ريتالين

اولين قدم براي درمان هر نوع اعتيادي، سم‌زدايي از آن ماده است. در واقع به معناي از بين بردن وابستگي جسمي به ماده و گذراندن  علائم ترك است. براي كاهش علائم ترك برخي ماده‌ها داروهايي تجويز مي‌شود كه به اصطلاح داروهاي نگهدارنده ناميده مي‌شوند. اما براي قرص ريتالين و ديگر مواد محرك داروي نگهدارنده‌اي وجود ندارد. علائم ترك ريتالين مي‌تواند شامل عدم توانايي در تمركز، خواب‌آلودگي، خستگي و بي‌خوابي، افزايش اشتها و وزن، تحريك‌پذيري، پرخاشگري، نوسانات خلقي، افسردگي، يبوست و تپش قلب به صورت ضربان نامنظم باشد. همين عوارض معمولا فرد را براي مصرف دوباره ماده وسوسه مي‌كنند.

 

روش‌هاي بستري و سرپايي

براي ايجاد محيطي امن و بدون مواد و همچنين ارائه همزمان مشاوره‌هاي درماني طرح‌هاي بستري 24ساعته به نام درمان بازپروري طراحي شده‌اند كه معمولا 30 روز به طول مي‌انجامد و توسط مراكز درماني يا خانه‌هاي بهبودي (كمپ‌ها) ارائه مي‌شوند. اين برنامه‌هاي بستري به دليل نظارت پزشكي و تخصصي و مراقبت از علائم ترك مانند كنترل خطر خودكشي در اثر افسرگي فرد به سم‌زدايي در محيط خانه ترجيح داده مي‌شوند.

در روش‌هاي سرپايي درمانجو به مدت معيني مانند 9 ساعت در هفته (بستري سرپايي حاد) يا 20 ساعت در هفته (بستري جزئي) در بيمارستان و مراكز مريوطه حاضر مي‌شود و خدمات مشاوره فردي يا گروهي همراه با مراقب‌هاي پزشكي را دريافت مي‌كند.

 

آيا داروهاي گياهي و تغذيه‌درماني به ترك ريتالين كمك مي‌كند؟

جايگزين كردن ماده ريتالين با داروهاي گياهي مانند جينكو يا گياهاني با مانند ريشه سوسن اصغر و گياه آب‌قاشقي در بعضي منابع توصيه شده است. اما به دليل اطلاعات محدود و تحقيقات كمتر در اين زمينه توصيه مي‌شود بدون مشورت با پزشك متخصص، از اين داروهاي گياهي مصرف نكنيد.

رسيدگي به سلامت جسمي به وسيله تغذيه مناسب به تسريع در بهبود پس از ترك مصرف كمك فراواني مي‌كند. تغذيه مناسب و استفاده از مواد غذايي داراي امگا 3 مانند ماهي سالمون و كتان و غذاهاي حاوي فلاونوئيدها از جمله چاي سبز و مركبات به افزايش قدرت تمركز و حافظه كمك مي‌كنند براي بهبود علائم ترك و جبران آسيب‌هاي مواد مفيد هستند. همچنين گردو، گوجه فرنگي، زنجبيل و عدس حاوي مواد معدني و چربي‌هاي مفيدي هستند كه مواد مصرفي اصلي مغز را تشكيل مي‌دهند. مصرف ريتالين همچنين آسيب زيادي به كبد مي‌زند و عملكرد سمزدايي آن را دچار اختلال مي‌كند. سير، پياز، كلم، چغندر و ليمو خوراكي‌هايي هستند كه به بازسازي عملكرد كبد كمك مي‌كنند و بهبودي را تسريع مي‌بخشند.

 

روش‌هاي رواني و اجتماعي ترك ريتالين

متخصصان درمان اعتياد باور دارند كه جنبه رواني وابستگي به مصرف مواد 97 درصد بيماري اعتياد را تشكيل مي‌دهد و جنبه جسمي اعتياد تنها 3 درصد از بيماري را شامل مي‌شود. اين مسئله در مورد مواد محرك كه وابستگي جسمي اندك و لذت رواني شديدي دارند بيشتر صدق مي‌كند. پس توجه به بهبودي رواني از طريق برنامه‌هاي رواندرماني و اجتماعي نقش ويژه‌اي در تداوم ترك ريتالين دارد.

درمان شناختي-رفتاري

تكنيك‌هاي درماني شناختي و رفتاري بر روي افكار و باورها و رفتارهايي تمركز مي‌كنند كه باعث تداوم مصرف مواد مي‌شود. اين شيوه درماني بر روي جلوگيري از بازگشت كار مي‌كند. يكي از شيوه‌هاي روان‌شناختي براي پيشگيري از عود شناسايي كردن محرك‌ها و يا شرايط بيروني و حالات دروني است كه در شما ايجاد وسوسه مي‌كند و با برنامه‌هايي سعي در كنترل و محدود كردن آن‌ها دارد. مثلا احساس كسالت و بيهودگي مي‌تواند براي شما يك راه‌انداز باشد و يا ديدن داروخانه شما را وسوسه كند. در كنار اين راهبردها در اين روش به شما آموزش داده مي‌شود چگونه با روش‌هاي ذهن‌آگاهي و و ديگر راهبردهاي كنترل فكر، افكار مرتبط با مصرف و وسوسه خود را كنترل كنيد. براي دريافت اين راهبردها مي‌توانيد به متخصصين مشاوره ترك اعتياد و كلينيك‌هاي درمان اعتياد مراجعه كنيد.

خانواده‌ درماني

به دليل اطلاعات محدود خانواده‌ها نسبت به بيماري اعتياد و نحوه بهودي در برخي مواقع شاهد ايجاد شرايط عود توسط خانواده‌ها به صورت ناخواسته هستيم. به همين جهت آموزش‌هاي خانوادگي و خانواده درماني اعتياد به خانواده و اطرافيان مصرف كننده توصيه مي‌شود.

مشاركت اجتماعي

از آن جهت كه اعتياد بيماري جسمي-رواني-اجتماعي به حساب مي‌آيد افزايش نقش‌هاي اجتماعي مثبت و سازنده به وسيله شركت در گروه‌هاي خودياري متشكل از افراد بهبوديافته و يا شركت در گروه‌هاي فعاليت‌هاي اجتماعي داوطلبانه مي‌تواند به بهبود اجتماعي و رواني افراد درمانجو كمك كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه ترك ريتالين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع : ترك اعتياد به ريتالين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ترك ريتالين،
موضوع:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۴:۳۹ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

آيا به دنبال آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هستيد ؟ آيا مي دانيد هدف از مشاوره ازدواج و مشاوره قبل از ازدواج در مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد چيست ؟ در روز هاي اوليه ازدواج و در زمان آشنايي قبل از ازدواج خيلي از نكات مهم براي شروع يك زندگي مشترك موفق توسط افراد ناديده گرفته مي شود، كه سبب مي گردد بعد از سپري شدن سال هاي اوليه مشكلات و اختلافات زيادي در بين زوج ها به وجود بيايد. هدف اصلي مشاوره ازدواج يا مشاوره قبل از ازدواج اين است كه ما ياد بگيريم كه چگونه با مشكلات زندگي زناشويي روبرو شويم. در حقيقت مشاوره قبل از ازدواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق و مانع از هم پاشيدن زندگي مشترك مي باشد. از آنجايي كه ازدواج مهمترين تصميم گيري در زندگي هر فرد مي باشد، آموزش ديدن براي اين تصميم گيري و يادگيري مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك ضروري است.

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و اطلاع از آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگيريد

 

 

مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد | مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

هدف از مشاوره در مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد اين نيست كه در نهايت با يك پاسخ بله يا خير از سمت مشاور روبرو شويد. مشاوره قبل از ازدواج در مسائلي همچون همسرگزيني، آگاهي از ريسك ازدواج، تفاوت شخصيتي افراد، حل مشكلات بين زوجين و آموزش مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك صورت مي گيرد. در حقيقت مشاوره قبل از زادواج مانند واكسني براي پيشگيري از طلاق ، مانع از هم چاشيدن زندگي مشترك عمل مي كند. آموزش ديدن براي اين تصميم گيري و يادگيري مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك در زندگي هر فردي ضروري است. نكته مهم اين است كه بدانيد كه همسر شما در خانواده اي با افكار، فرهنگ، علايق و ... كاملا متفاوت با شما بزرگ شده است. خواه نخواه بسياري از معيار ها و علايق زندگي او با شما متفاوت مي باشد. به همين دليل شما بايد بياموزيد كه چگونه با وجود اين تفاوت معيار ها و علايق با همسرتان زندگي شادي را بسازيد. مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي آماده است كه با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي سوالات شما باشد.

 

آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي به دليل مشكلات مردم كهكيلويه و بوير احمد در دسترسي به بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد تصميم به جمع آوري و معرفي آدرس بهترين مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد گرفته است. شما مي توانيد آدرس مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد را در جدول زير مشاهده نماييد.

 

آدرس مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

 

نام مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

آدرس مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد  شهيد رجايي

آدرس مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد – شهيد رجايي: كهكيلويه و بوير احمد – ميدان امام حسين – روبروي استانداري – بلوار ميرزاي شيرازي – بيمارستان روانپزشكي شهيد رجايي،

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد  امام علي

آدرس مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد – امام علي: كهكيلويه و بويراحمد – كهكيلويه و بوير احمد ـ چهارراه هلال احمر – پايين تر از درمانگاه تأمين اجتماعي

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد مراكز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره 9099075228  تماس بگيريد.

 

 

مركز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي خدمات خود را مراحل مختلف زندگي بين زوجين از ارتباط با جنس مخالف، آشنايي قبل از ازدواج، خاستگاري، نامزدي، آموزش مسائل جنسي و مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك را اراعه مي دهد. مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفني و حضوري خود پاسخگوي سوالات و مشكلات شما باشد. از جمله خدمات مشاوره تلفني مركز مشاوره كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي مي توان به مشاوره ازدواج ، مشاوره خانواده ، مشاوره قبل از ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره اعتياد ، مشاوره جنسي ، مشاوره تربيت كودك ، زوج درماني ، مشاوره افسردگي ، مشاوره وسواس ، مشاوره استرس ، مشاوره خيانت همسر ، اختلالات شخصيتي و .... اشاره داشت.

 

 

مزيت مشاوره ازدواج تلفني بر مشاوره ازدواج حضوري

از آنجايي كه زندگي هاي امروزه با گذشته بسيار متفاوت شده است و مسائل و مشكلات مخصوص به خود را دارد. نيازمند راه حال هاي نوين است. از آنجايي كه  هزينه شركت در جلسات مشاوره قبل از زادواج در مراكز مشاوره ازوداج كهكيلويه و بوير احمد بالاست و بسياري از زوج ها توان شركت در اين جلسات را ندارند. علاوه بر هزينه سنگين اين جلسات، به دليل حيا و حجب خانواده ايراني مشاوره روانشناسي تلفني مي تواند يك راهكار مناسب باشد تا زوج ها بتوانند به راحتي مشكلات و مسائل خود را مطرح نمايند. از ديگر دلايل برتريت مشاوره تلفني  ازدواج بر مشاوره ازدواج حضوري مي توان به نداشتن وقت و درگيري هاي كاري زياد امروزه افراد اشاره داشت.

 

 

مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد هنر زندگي

مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي داراي متخصصان مجرب در زمينه ازدواج بوده و با بهرمندي از خدمات مشاوره تلفني و مشاوره حضوري خود مي تواند پاسخگويي سوالات شما در زمينه هاي مختلف ازدواج باشد. از جمله مهمترين مشكلات زوجين مي توان به موارد زير اشاره داشت:

آشنايي قبل از زادواج : امروز بسياري از افراد در آَشنايي قبل از زادواج خود با مشكلات زيادي روبرو مي شوند. چرا كه بسياري از افراد در زمينه ارتباط صحبح با جنس مخالف خود آموزش نديده اند. مطالعه مقالات زير مي تواند به شما در برقراري يك ارتباط سالم و موفق با جنس مخالف خود كمك شاياني كند.
دوستي قبل از ازدواج
اشتباهات آشنايي قبل از ازدواج
رابطه جنسي قبل از زادواج داشته باشيم يا نه

 

ازدواج و نامزدي : ازدواج و مراسم خواستگاري يكي از مهمترين دغدغه هاي بسياري از زوجين مي باشد. تشخيص درستي انتخاب از لحاظ اختلاف سني، موقعيت اجتماعي، معيار هاي شخصيت و تفاهم بين زوجين از جمله مواردي است كه بايد قبل از زادواج توسط زوجين مورد بررسي قرار بگيرد. توصيه مي كنيم مقالات زير را مطالعه نماييد.
سوالات قبل از ازدواج
تست تفاهم
دخالت والدين در ازدواج
ازدواج زود هنگام
ازدواج مجدد
فاصله سني در ازدواج
ازدواج در سن بالا
نقش خانواده در ازدواج
ازدواج مجدد
ازدواج دوم مردان متاهل
افراد نامناسب براي ازدواج


 

بعد از زادواج : بسياري از زوجين بعد از ازدواج به دليل دخالت هاي زياد خانواده و دوستان، نداشتن تفاهم براي حل بسياري از چالش هاي زندگي مشترك، مشكلات جنسي و ... با مشكل روبرو مي شوند. استفاده از مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده در چنين شرايطي در حل مشكلات زوجين بسيار تاثير گذار و نتيجه بخش مي باشد. توصيه مي كنيم مقالات زير را مطالعه نماييد. 

 

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و اطلاع از آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره از كل كشور با شماره 9099075228 تماس بگيريد.

 

منبع : مركز مشاوره ازدواج كهكيلويه و بوير احمد | آدرس بهترين مراكز مشاوره قبل از ازدواج كهكيلويه و بوير احمد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۱۱:۳۱ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

آثار طلاق بر خانواده و جامعه چقدر اهميت دارد؟ چه زماني شدت آثار طلاق بيشتر احساس مي شود؟ فرزندان طلاق چه آسيب هايي مي بينند؟ طلاق زماني اتفاق مي افتد كه استحكام روابط زناشويي از بين رفته و زندگي مشترك با تنش و ناسازگاري همراه شده است. طلاق به عنوان يك آسيب اجتماعي بر بنيان خانواده اثر مي گذارد و امور روزمره فرد را دگرگون مي كند. طلاق پيامدهاي منفي بسياري هم براي مردان و هم براي زنان دارد كه در ادامه با آنها آشنا مي شويم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آثار طلاق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

آثار طلاق

جدا شدن از همسر ممكن است براي فرد يك احساس اضطراب و هراس ايجاد كند. فرايند سازگاري رواني و اجتماعي در زنان و مردان تفاوت چنداني ندارد. اما مردان و زنان از لحاظ واكنشي كه در برابر طلاق از خود نشان مي دهند با يكديگر متفاوتند.

مردان طلاق را يك حادثه ناگهاني مي دانند و زنان آن را به عنوان يك نقطه پاياني و شروع مشكلات طولاني قلمداد مي كنند. شايد به همين دليل است كه زنها كمتر احساسهاي منفي درباره طلاقشان دارند اما اين اتفاق برايشان تنش زاتر است. با اين حال زنها از نظر رواني، با گريه و دردُ دل كردن خود را تخليه مي كنند. مردان بعد از طلاق نه تنها دچار آسيبهاي رواني بيشتري مي شوند بلكه به خاطر ساختار اجتماعي با درون ريزي ناراحتي ها در معرض خطراتي چون سكته و مرگ زودرس قرار مي گيرند.

 

پيامدهاي طلاق براي زنان

زنان بعد از طلاق در معرض فشارهاي روحي و رواني زيادي قرار مي گيرند. آنها دچار يأس و نااميدي مي شود و در بعضي از موارد ممكن است تا مرز افسردگي نيز پيش روند. اضطراب و نگراني از بازگشت به منزل پدري، واكنش اطرافيان، نگراني آينده، ترس از سرزنش شدن، و در بعضي مواقع عذاب وجدان و پشيماني از جمله مشكلاتي است كه زنان مطلقه را با خود درگير مي سازد. 

تزلزل در هويت فردي و اجتماعي

نخستين پيامدي كه زن پس از طلاق تجربه مي كند، از دست دادن پايه هاي هويت و منزلت اجتماعي است. در خصوص زناني كه جدا شده اند در فرهنگ عامه عقايد، باورها و حتي تكيه كلام هايي وجود دارد كه موجب آزار و در هم شكسته شدن منزلت زن مي شود. زنان مطلقه، تهديدي براي زندگي خانوادگي دوستان و خويشان بوده و اين نگاه آنان را منزوي و تنهاتر مي كند. در مجموع از دست دادن حمايت هاي اجتماعي، انزوا، كاهش روابط اجتماعي، احساس عدم امنيت، طردشدگي، نگرش منفي جامعه، برچسب هاي اجتماعي، بازخوردهاي منفي ديگران، آزار و خشونت آشكار و پنهان جنسيتي و… از آسيب هايي است كه زنان بعد از طلاق در جامعه تجربه مي كنند.

احساس عدم امنيت

يكي از تجربه هاي مشترك زنان پس از جدايي احساس عدم امنيتي است كه به دليل پيشنهادهاي مردان اطراف در خصوص ازدواج مجدد، آن هم به صورت موقت صورت مي گيرد. اين مسئله به شدت امنيت روحي و رواني زن را به هم مي ريزد.

 

تاثير طلاق بر مردان

هرچند مشكلات مردان بعد از طلاق بسيار كمتر از زنان است. زيرا اكثريت شاغل اند و فشار رواني و تنهايي طلاق را كمتر احساس مي كنند. اما واقعيت اين است كه طلاق در مردان نيز به بروز دشواري هاي هيجاني مي انجامد. آمار خودكشي در بين مردان طلاق گرفته بيشتر از زنان است. طبق تحقيقات، مرداني كه مسئوليت اصلي مراقبت از فرزندان را به عهده مي گيرند، كمتر از ديگران دست به خودكشي مي زنند.

سلامت جسماني مردان مطلقه نسبت به مردان متاهل بسيار كمتر است. از آنجا كه بسياري از مردان توانايي كمتري در كنار آمدن با مشكلات دارند هنگام متاركه، به دليل وابستگي به همسر از نظر مسائل تربيتي و مسائل حاكم بر زندگي ضربه بيشتري مي بينند.

بعد از جدايي، براي بيشتر مردان دوگانگي عاطفي و تغييرات خلقي شديد به وجود مي آيد. تضاد از اين نظر كه مرد متاركه كرده هميشه اين ترديد را دارد آيا تصميم اش درست بوده يا نه و هميشه با اين سوال كه آيا مي توانسته كار بهتري انجام دهد يا نه مواجه است.

 

آسيب هاي جدايي و طلاق والدين بر روي فرزندان

زماني كه زوج ها تصميم بر طلاق مي گيرند، اين تصميم علاوه بر اين كه به خودشان آسيب هايي را وارد مي كند. براي فرزندان نيز مي تواند تاثيرات منفي داشته باشد كه احساس ناامني، احساس گناه، ترس از دست دادن والدين، احساس بلاتكليفي، تنهايي و افسردگي، افت تحصيلي و ... از جمله آنها است. تأثيرات طلاق در فرزندان را مي توان به ترتيب زير طبقه بندي كرد:

احساس ناامني و ترس از آينده:

طلاق غالبا احساس امنيت كودكان را كاهش داده و آنها را نسبت به آينده نگران مي كند. به عنوان مثال: آيا ما فقير مي شويم؟

ترس از ترك شدن:

پس از طلاق كودك متوجه مي شود كه يكي از والدين ديگر در خانه نيست و از اين مي ترسد كه ديگري نيز ناپديد شود و او را تنها بگذارد.

طردشدگي:

كودكان طلاق ممكن است احساس طرد شدگي داشته باشند. يادمان باشد كودكان خود را در مركز جهان مي دانند و بنابراين هر اتفاقي كه روي دهد به نحوي به آنها مربوط مي شود.

بلاتكليفي:

مخرب ترين تأثير طلاق بر روي كودكان زماني روي مي دهد كه والدين در حضور آنها به تحقير يكديگر مي پردازند. دراين مواقع كودكان احساس مي كنند كه بايد جانب يكي از والدين را بگيرند و اين كار براي آنها بسيار دشوار است. از سوي ديگر كودكان تصور مي كنند اگر از هيچكدام از والدين پشتيباني نكنند ازسوي هر دو رانده مي شوند.

احساس گناه:

كودكان ممكن است به اين نتيجه برسند كه در طلاق والدين مقصر هستند و به خاطر حرفي كه زده اند يا كاري كه كرده اند اين اتفاق روي داده است و احساس گناه و شرمندگي مي كنند.

اندوه:

كودكان طلاق به شدت احساس اندوه و استيصال مي كنند و اعتقاد دارند كه ديگر عضوي از يك خانواده نيستند. در واقع احساس كودكان طلاق مشابه احساس كودكاني است كه والدين خود را بر اثر بيماري يا تصادف از دست داده اند ولي به اندازه آنها مورد حمايت قرار نمي گيرند و ممكن است به شدت دچار افسردگي شوند.

 اضطراب:

كودكان طلاق ممكن است احساس اضطراب كنند و خود را تحت فشار ببينند. به عنوان مثال احتمال دارد آنها وظايف بيشتري را در خانه برعهده بگيرند. در ضمن ممكن است يكي از والدين يا هر دو آنها از كودكان به عنوان مشاور استفاده كنند.

تنهايي:

كودكان طلاق ممكن است احساس تنهايي كنند و دلشان براي والدي كه از آن جدا شده اند تنگ شود. معمولا والديني كه در كنار كودكان مي مانند آنقدر گرفتار مشكلات خود هستند كه به فرزندشان نمي رسند.

 خشم:

خشم احساسي متداول درميان كودكان طلاق است كه در اثر عدم درك يا پذيرش اين مسئله روي مي دهد. خشم كودكان زماني رواج پيدا مي كند كه دلايل طلاق روشن نباشد. همچنين پرخاشگري و عصيان نتيجه محروميت هاي مداوم از مهر و محبت پدري يا مادري است.

افسردگي:

افسردگي از تأثيرات مستقيم طلاق است كه به دنبال اندوه، احساس تنهايي و طردشدگي به وجود مي آيد. افسردگي نشانه آن است كه كودكان حمايت كافي براي رويارويي با مسئله طلاق دريافت نكرده اند.

 

حال چه بايد كرد؟

اول از همه توجه داشته باشيد كه اين تأثيرات تا چه حد ناشي از طرز تفكر فرزند شما در مورد خودش، والدين و طلاق مي باشد. به همين دليل شما بايد با كودكان در مورد طلاق حرف بزنيد و از ميزان تأثيرات منفي آن بكاهيد. درضمن شما بايد مراقب رفتارتان باشيد و احساسات منفي خود را نسبت به همسر سابقتان بروز ندهيد. فراموش نكنيد براي فرزندتان وقت كافي بگذاريد.

والدين بايد بدانند حتي اگر طلاق بهترين تصميم زندگي آن هاست، مسئوليت شان نسبت به فرزندان اهميت زيادي دارد. طلاق توافقي، مشاوره طلاق و گرفتن مشاوره خانواده بعد از طلاق نيز مي تواند آسيب هاي ناشي از طلاق را كاهش دهد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه آثار طلاق مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع : اثرات طلاق


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: آثار طلاق،
موضوع:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۴:۳۶ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]

زندگي مشترك داراي يك مسير پر و پيچ خم است كه در طي اين مسير زوجين با مشكلات زيادي مواجه مي شوند. زندگي هاي امروزي با گذشته متفاوت شده است و چالش هاي مخصوص به خود را دارد. براي حل كردن چالش هاي زندگي مشترك زوجين نياز به يادگيري مهارت هاي لازم براي ازدواج دارند. يادگيري مهارت هاي قبل از ازدواج در مسير انتخاب همسر و بعد از تشكيل زندگي مشترك به زوجين كمك مي كند تا بتوانند در درجه اول با دست يابي به يك شناخت صحيح از خود، همسر مناسبي را براي خود انتخاب كنند و در ادامه بتوانند با يكدگير پيچ و خم هاي زندگي مشترك را پشت سر بگذارند. مهارت هاي قبل از ازدواج تنها مختص به كساني نيست كه در مراحل اوليه آشنايي و ازدواج هستند. بلكه يادگيري اين مهارت ها حتي به زوجيني كه سال هاست در كنار يكديگر زندگي مي كنند؛ براي دست يابي به يك زندگي مشترك بهتر كمك مي كند. در اين مقاله قصد داريم تا در مورد مهارت هايي كه زوجين بايد براي داشتن يك زندگي مشترك موفق بياموزند توصيح دهيم.

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و يادگيري مهارت هاي لازم پيش از ازدواج مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

مهارت هاي قبل از ازدواج

مهارت هاي قبل از ازدواج ابتدا شامل شناخت نياز هاي خود و تفاوت هاي موجود در نياز هاي همسرتان است. بعد از دست يابي به شناختي صحيح از نيازهاي خود و همسرتان، بايد نحوه رفتار صحيح براي برآورده شدن اين نياز ها رو بياموزيد.

خود شناسي

براي داشتن يك انتخاب مناسب بايد قبل از هر چيزي خودتان را بشناسيد. منظور از خود شناسي اين است كه بدانيد كه چه نقاط ضعف و قوتي داريد. از چه چيز هايي خوشحال مي شويد و چه چيز هايي شما را آزرده خاطر و ناراحت مي كند. حتي بايد بدانيد در شرايطي كه عصباني هستيد، چگونه مي توانيد خشم خود را كنترل كنيد. اهداف خود را بشناسيد. بدانيد كه بعد از زندگي مشترك چگونه مي خواهيد به اين اهداف برسيد. دست يابي به يك شناخت صحيح از خود، در دست يابي به يك نگاه بهتر از چيزي كه از همسرتان انتظار داريد كمك مي كند. دست يابي به يك شناخت صحيح از خودتان كاره آساني نيست و نياز به زمان دارد. يكي از اهدافي كه در جلسات مشاوره قبل از ازدواج توسط درمانگر دنبال مي گردد، اين است كه هر يك زوجين بتواند در ابتدا خودش و نياز هايي كه دارد را بهتر بشناسد. استفاده از جلسات مشاوره روانشناسي و روان درماني به شما در دست يابي به اين شناخت كمك مي كند. مي توانيد مقاله خود شناسي ما را مطالعه نماييد.

 

آگاهي از تفاوت هاي بين زنان و مردان

دنياي زنان و مردان از هر نظر با هم تفاوت دارد. آگاهي از تفاوت هاي ميان زنان و مردان به همان اندازه مي تواند براي شما مفيد باشد كه ندانستن آن مي تواند شما را با چالش هاي جدي روبرو سازد. در ادامه چند مورد از اين تفاوت ها توضيح داده شده است :
1- تفاوت نگاه به مسائل جنسي

زنان به دليل بعد احساسي و عاطفي قوي تري كه دارند به رابطه جنسيشان به عنوان يك ابزار براي ابراز عاطفه و احساسي كه دارند مي نگرند. اين در حالي است كه رابطه جنسي براي مردان بعد غريزي دارد و براي ابراز احساسات خود از روش هاي ديگري استفاده مي كنند. البته در اين مورد استثنا نيز وجود دارد؛ چرا كه مرداني هستند كه در رابطه جنسي خود از زبان عاطفي واحساسي خود استفاده مي كنند. اينكه چقدر در زندگي شخصيتان مسائل جنسي در اولويت است تنها با شناخت نيازهاي جنسي خود و هسمرتان امكان پذير است. آگاهي از اين قضيه كه همسر شما به رابطه جنسي چگونه نگاه مي كند و چقدر به آن بها مي دهد؛ به شما براي رسيدن به يك رابطه جنسي ايده آل كمك مي كند.

2- استقلال طلبي در مردان اولويت است
در مردان به دليل سرشتي كه دارند نياز به استقلال طلبي بيشتري نسبت به زنان وجود دارد. مردان در زندگي خود دوست دارند بيشتر روي پاي خود بايستند و از هر وابستگي دوري كنند. به طور ذاتي مردان دوست دارند كه كنترل شرايط را در دست داشته باشند و چالش ها و مسائل مختلف را مديريت كنند. به همين خاطر زناني كه با ويژگي استقلال طلبي مردان آشنا نيستند؛ يا به دليل عدم توضيح ندادن مسائل روزمره شان براي همسرشان محكوم به بي توجهي مي شوند. يا به خاطر اينكه همسرشان چالش ها و مسائل روزمره اش را براي او توضيح نمي دهد؛ آزرده خاطر و ناراحتت مي گردند.

3- حمايت شدن درزنان اولويت است  
زنان نسبت به مردان از لحاظ عاطفي حساس ترند. به همين علت مسئله حمايت شدن در زنان از اهميت زيادي برخوردار است. زنان از بي توجهي آزار مي بينند. مناسبت هاي مهم مانند تاريخ تولد، ازدواج و ... براي زنان از اهميت ويژه اي برخوردار است كه اگر مورد بي توجهي قرار گير بسيار آزرده خاطر مي شوند. همچنين زنان از لحاظ عاطفي نياز به حمايت بيشتري نسبت به مردان دارند. زنان نياز دارند كه بشوند دوست داشته مي شوند و اين دوست داشته شدن را در عمل همسرشان ببينند. در صورت توجه نكردن به اين قضيه سردي و بي علاقگي در زنان نسبت به همسرشان شروع مي شود.

4-تفاوت در نوع برقراري روابط اجتماعي ميان زنان و مردان

زنان تمايل بيشتري به برقراري ارتباط با هم جنسان و هم نوعان خود دارد و بيشتر دوست دارند كه ارتباط برقرار كنند. تا جايي كه ممكن است تمام چالش ها و مسائل موجود در زندگي زناشويي خود را با دوستان نزديكشان مطرج كنند. مردان برخلاف زنان تمايل زيادي به برقراري چنين روابطي ندارند و تريجيح مي دهند جزييات و چالش هاي زندگي زناشوييشان را براي خود نگاه دارند. رسيدن به درك و باور مشترك در مورد اين قضيه در دست يابي به زندگي مشترك موفق به زوجين كمك مي كند.

زن در نگاه اول بسيار نكته سنج و دقيق و موشكافانه مسائل را بررسي مي كند .در حالي كه مرد نگاه كلي تري نسبت به قضايا دارد . اين تفاوت نوع نگاه موجب دو نوع طرز تفكر در نتيجه دو نوع برخورد با مشكلات مي شود. كه اگر مهارت كافي در مديريت نوع تفاوت ها نداشته باشيد نمي توانيد واكنش مناسب را ارائه دهيد.

 

مهارت همدلي

همدلي يعني بتوانيد پاسخ درخور و مناسب موقعيت را به طرف مقابل بدهيد. يعني بتوانيد از زاويه ديد همسرتان به مسائل نگاه كنيد و احساست او را درك كنيد. آنگاه تمامي كمبودها و نقاط قوت همسرتان را بپذيريد. پذيرش شكل ديگري از همدلي است. اينكه تمام نقاط قوت و ضعف طرف مقابل را بشناسيد و و با اين آگاهي مي پذيريد كه با او ازدواج كنيد. براي كسب مهارت همدلي بايد سعي كنيد خوب به يكديگر گوش دهيد .

گوش دادن درست و فعالانه به حرف هاي طرف مقابل

مهارت گوش دادن را در خود تقويت كنيد و فعالانه گوش دهيد. براي گوش دادن فعال بايد تمام اعضا و جوارح اعم از ذهن و قلب و گوش و زبان تان درگير صحبت طرف مقابل باشد تا او بفهمد كه به او گوش مي دهيد. اين يكي از موارد همدلي است. همچنين سعي كنيد به فرد مقابل تان بازخورد دهيد . مثلا با كلمات و عبارات كوتاهي مانند آهان . ...خب.... عجب ...جدي و.... مي توانيد نشان دهيد كه مطلبي كه درباره اش صحبت مي كند برايتان مهم است.

توجه به احساسات و هيجانات طرف مقابل

استفاده از زبان نرم تر همراه با انعطاف بيشتر هنگام همدلي بسيار مهم است. گاهي پيش مي آيد كه در گفت گوبا طرف مقابل تان ، ميزان تنش بسيار بالاست . و شما مانند اين است كه لبه تيغ حركت مي كنيد. يعني نمي توانيد به راحتي از هر لفظ و هر كلامي براي بيان نظر خود استفادهكنيد .در اينجا بايي بيشتر مراقب رفتار و گفتار خود هنگام صحبت باشيد. تا كمتر آسيب بزنيد.

 

مهارت حل تعارض و مديريت روابط

در اين مورد بايد بتوانيد به طشور درست و عالي از پس اختلافات موجود بر آييد . ضروري است كه بتوانيد اختلافات پيش آمده بين خود وهمسرتان را مديريت و رفع كنيد.اما چگونه ؟ با پرداختن به زير گروه هاي مطرح شده در ادامه مطلب مي توان به حل موفقت آميز برخي تعارضات پرداخت .

صحبت كردن

سعي كنيد درباره كليه ي مشكلات بوجود آمده بين دو طرف صحبت كنيد اما از توهين و فرياد زدن و پرخاشگري پرهيز كنيد.
رسيدگي به موقع به اختلافات
اينكه به وقت مناسب به اختلاف خود و طرف مقابل رسيدگي كنيد بسيار مهم است . گذر زمان گرچه در بعضي موارد كار ساز است اما در موارد زيادي هم منجر به انباشتگي خشم و كينه ورزي مي شود.
پس سريعا رسيدگي كنيد .

بيان عقايد بدون ترس از قضاوت

بدون اينكه از بيان عقايد اصلي و باورهايتان واهمه اي داشته باشيد، آزادانه ابراز عقيده كنيد و ترس از دست دادن فرد مقابل را هم نداشته باشيد .اينكه در روابطي قدم بگذاريد كه نه سرزنش و نه قضاوت نا عادلانه شويد خيلي اهميت دارد.

عذرخواهي مهارتي كه بايد تقويت كنيد

كسي كه عذرخواهي كردن را بلد نيست در روابط دچار مشكل مي شود .هميشه هم اين طور نيست كه ما هيچ گونه تقصيري نداشته باشيم .يك سر ماجرا در دعواها و تنش ها شما هستيد. زيرا روابط مانند يك بازي پينگ پنگ وابسته به عمل و عكس العمل دوطرف است .عذرخواهي كردن ممكن است برايتان مشكل باشد .چون فكر مي كنيد كه اصلا اشتباه نمي كنيد و اين ، طرف مقابل است كه دائم اشتباه مي كند .و شما بي نقص هستيد .در حالي كه هر فردي در زندگي ايراداتي دارد و شما با پذيرش ايرادات و تلاش براي رفع آنها مي توانيد بهتر آن را مديريت و رفع كنيد.

تعريف و تحسين واقعي

اينكه صادقانه از طرف مقابل تعريف كنيد و ويژگي هاي مثبت او را به چشم او بياوريد مي تواند به همدلي در شما كمك زيادي كند. اما كوشش كنيد كه اين تعاريف واقعي و به دور از بزرگ نمايي و بوده و غلو آميز نباشد. بايد بتوانيد بر ويزگي هاي مثبت همسر تمركز كنيد .
صداقت هميشه جواب مي دهد.

مهارت تصميمي گيري درست

كلمه ي تصميم از مصمم بودن مي آيد .اينكه بتوانيد در ازدواج تصميم قاطع بگيريد و به هيچ عنوان از تصميم خود در انتخاب و ادامه ي مسير پشيمان نشويد . اين قاطعيت باعث مي شود كه ديگران روي شما حساب بيشتري باز كنند.

مهارت حل مسئله

در ساله هاي اول ازدواج مخصوصا دو سال اول زندگي شما و همسر تان هر كدام به شيوه ي خودتان مسائل را حل مي كنيد. هر كدام راه حل خود راارائه مي دهيد. مهارت حل مسئله و يادگرفتن آن مي تواند به شما كمك كند بهتر ببخشيد و شايد گاهي تسليم شويد.

مقدم دانستن همسر

به ياد داشته باشيد بعد از ازدواج بايد به اين توجه كنيد كه نفر اول زندگي شما همسرتان است . تمام اولويت هاي زندگي را بايد به او اختصاص دهيد.حتي بيشتر از مادر و پدر و فرزندان تان .

رفتار خلاقانه در ازدواج

سعي كنيد در زندگي تان براي اينكه يكنواختي در آن اتفاق نيفتد ، خلاقيت به خرج دهيد. سعي كنيد تجربيات مشترك جديد و جذابي خلق كنيد . مانند با همديگر به تماشاي يك فيلم جذاب برويد. با هم به پياده روي و يا دوچرخه سواري برويد و... اينها در تداوم رابطه ي شما كمكزيادي ميكند. واقعيت اين است كه گاهي پيش مي آيد كه زندگي يكنواخت مي شود و شما بايد آن را به اين سمت مديريت كنيد كه از يك نواختي بيرون بيايد.

 

اشتباهات رايج ازدواج

گاهي در ازدواج و حتي همان مراحل اوليه انتخاب دچار اشتباه مي شويد .كه به چند مورد اشاره مي شود.
1- نپرسيدن سوالات مهم و اساسي از همديگر : به طوري كه افراد اغلب به خاطر خجالت ، ترس از دست دادن فرد مقابل يا فكر كردن به اينكه مي تواند به روابط عاشقانه تان لطمه وارد كند ،و يا معمولا دائم به اين فكر مي كنيد كه اگر چنين سوالي متقابلا از من پرسيده شود چه جوابي قرار است كه بدهم و ... همه مي تواند در پرسيدن سوال از طرف مقابل تان خدشه وارد كند.
2- ناديده گرفتن علائم هشدار دهنده رفتاري : گاهي به علت علاقه اي كه به فرد مقابل خود داريد ، و يا ترس از دت دادن او را داريد ، خود را گول مي زنيد .مثلا اگر خشم هاي كنترل نشده ي شديدي در او ديديد ناديده مي گيريد ، و مسائل را با گفته هاي منطقي خودتان توجيه مي كنيد و اين گونه خود را راضي مي كنيد.
3- توجه و تمركز بر يك مولفه بدون در نظر گرفتن بقيه ي امور مهم :  گاهي برايتان تنها مسئله ي مهم مسئله جنسي مي شود و تنها بر روي آن تمركز مي كنيد .يا تنها اينكه ماشين فلان مدل دارد و يا پدر پولداري دارد چشم شما را بر روي باقي مسائل مهم مي بندد. اين مي تواند در بقيه ي موارد مانند زيبايي ظاهري ، شغل وجايگاه ويژه اجتماعي نيز صدق كند .توصيه مي شود كه پيش از ازداوج تا جايي كه امكان دارد چشمان تان را باز كنيد .و تمام جوانب امر را بسنجيد .
4- تغيير بعد از ازدواج اتفاق مي افتد : گاهي با اين اميد فرد را انتخاب مي كنيد كه بعدا او را تغيير دهيد . اما اين امكان وجود ندارد .شخصي كه با شما ازدواج مي كند 99 درصد شخصيت اش شكل گرفته و بسيار دشوار تغيير مي كند.
5- عشق تمام مشكلات را حل مي كند : تصور اشتباهي كه در اين مورد وجود دارد اين است كه عشق مي تواند معجزه كند. كه غلط است .عشق در بهترين حالت خود در بسياري از منابع معتبر عنوان شده كه تنها 5 سال و برخي منابع تنها 2 سال دوام دارد و باقي قضايا به دو نفر باز مي گردد.اين كه چقدر هنر داشته باشند تا اين رابطه را درست مديريت كنند و اگر از ميزان هيجانات اوليه كم شد به اين زودي جا نزنند همه و همه نيازمند توجه و ممارست است.

 

ضرورت آموزش مهارت هاي پيش از ازدواج

براي مسئله اي مانند ازدواج حتي ديدن سال ها آموزش نيز كافي نيست. اما گاهي فوريت مطرح است. در نتيجه بايد سريع تر به نتيجه عالي و بدون ايراد و نقص برسيد. ازدواج نيز مانند بسياري از حيطه هاي موجود در دنيا نياز به آموزش دارد. همان طور كه شما براي مسئله ي به ظاهر ساده اما مهمي به نام رانندگي نيازمند گرفتن گواهي نامه هستيد، در معقوله ي ازدواج نيز نيازمند سپري كردن يك سلسله آموزش ها و يادگيري مهارت هايي هستيد كه به شما در انتخاب درست و در ادامه در داشتن زندگي مشترك عالي كمك مي كند. استفاده از مشاوره ازدواج و روان درماني به شما در يادگيري مهارت هاي لازم پيش از ازدواج كمك مي كند.

 

براي دريافت مشاوره ازدواج و يادگيري مهارت هاي لازم پيش از ازدواج مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت با شماره9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع » مهارت هاي لازم براي ازدواج موفق


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۲:۲۲ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر