مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

خلاقيت در كودكان باعث مي شود تا آن ها بتوانند در زمان رو به رو شدن با چالش ها از راه هاي متفاوتي استفاده كنند. كودكي كه داراي خلاقيت است مي تواند ارزش ايجاد كند. به اين معنا كه با هوش خلاق خود توانايي به وجود آوردن آثاري ارزشمند را خواهد داشت. مهم ترين عامل در پرورش خلاقيت كودكان، شما والدين هستيد. لازم است كه با آگاهي و صبورانه، در خدمت فرزندتان باشيد و راه هاي درستي كه مي تواند به پرورش خلاقيت كودك تان كمك كند را با كمك يك متخصص تدوين كنيد. در اين مطلب تعريف تفكر خلاق، سني كه كودك خلاق است و روش ها و نكاتي كه در پرورش قوه تخيل لازم است را بيان كرده ايم.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پرورش خلاقيت كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تفكر خلاق چگونه ايجاد مي شود؟

تفكر خلاق مجموعه اي از داده ها و اطلاعات است كه باعث ايجاد يك فكر و ايده جديد مي شود. در واقع خلاقيت، افكاري است كه در ذهن تان مي چرخد، بدون اينكه آن ها را كنترل كنيد. خلاقيت يعني اين افكار و ايده هاي سردرگم را تركيب كرده و شكل جديدي بسازيد. تمام اختراعات و كشف ها، حاصل خلاقيت و در درجه بعدي نبوغ است. برخي عواملي كه در داشتن تفكر خلاق موثر است شامل هوش، توانايي بدني، استعداد و علاقه هاي متنوع مي باشد كه كاملا ژنتيكي و انتسابي است. اما چيزي كه مهم است توانايي شما و محيط براي پذيرش و پرورش توانايي هاي كودكتان است.

 

خلاقيت كودكان در چه سني بيشتر است؟

به طور كلي كودكان از همان ابتدا رگه هاي هوش و خلاق بودن خود را نشان مي دهند اما معمولا تمركز و توجه براي آن ها سخت است. در سن 5 سالگي به دليل افزايش تمركز، تكميل زبان و تقويت مهارت هاي جسمي، كودك به اوج تفكر خلاق مي رسد.

در اين مرحله و سنين 5 سالگي، شما بايد براي پرورش خلاقيت كودكتان سرمايه گذاري كنيد و راه هاي پرورش تفكر خلاق را بياموزيد.

 

راه ها و نكات پرورش خلاقيت كودكان

روش هاي بسياري براي پرورش تفكر خلاق در كودكان وجود دارد و خيلي از آن ها بستگي به خلقيات و توانايي هاي فرزندتان دارند. بنابراين لازم است كه در اين زمينه با روانشناس كودك در ارتباط باشيد تا ويژگي ها و روش هاي منحصر به فرد كودك شما را كشف و بهترين مسير براي پرورش استعداد و خلاقيت او را پيدا كنيد. مهم ترين و بهترين راه، آموزش هنر به كودك است. براي تاثير هنر در پرورش خلاقيت كودك كليك كنيد. 13 كاري كه مي توانيد براي كمك به پرورش خلاقيت كودكان تان در منزل انجام دهيد به شرح زير است:

1_ بگذاريد كودك اشتباه كند:

بچه هايي كه از شكست خوردن بترسند، كنجكاوي در آن ها سركوب مي شود. اگر فرزند شما بعد از اشتباه نا اميد شد يا احساس شكست كرد با او براي جبران و تغيير نتيجه صحبت كنيد. او را راهنمايي كنيد كه چطور مي تواند اشتباهش را جبران كند. فقط راهنمايي كنيد و خودتان اشتباه او را اصلاح نكنيد.

2_ او را تشويق كنيد:

هر اقدام مثبت و هر تلاش كودكتان را تحسين كنيد. پاداش هاي كلامي بهترين نوع تشويق هستند. اگر در تشويق ها بيش از حد چهارچوب مدار هستيد و از جدول ستاره استفاده مي كنيد، سعي كنيد با ديدن اتفاقات خلاقانه در كودك او را تشويق و تحسين كنيد و حتي ناگهاني به او ستاره يا جايزه دهيد. براي اطلاع از راه هاي تشويق كودك كليك كنيد.

3_ بگذاريد به هم بريزد و كثيف كاري كند:

معمولا مادران نسبت به تميزي منزل و كودكشان حساسيت و وسواس بيش از اندازه دارند. سعي كنيد اتاق يا فضايي براي كودك تعيين كنيد كه در آن جا هر كاري خواست انجام دهد. ديوارها را كاغذي كنيد تا روي آن ها نقاشي كند. زير پاي او با يك بنر يا پارچه مي تواند بوم نقاشي و يك پارك واقعي باشد. بگذاريد كثيف كاري كند و شما نيز گاهي با او همراهي كنيد.

وسواس تميزي در سنين پايين جلوي خلاقيت كودك را مي گيرد. اگر از بي نظم شدن فرزند نگرانيد، به او توضيح دهيد كه بعد از بازي نياز است كه دست ها و بدنش شسته شود و محيط براي دفعه بعدي آماده باشد.

4_ الگوي خلاقيت فرزند باشيد:

شما الگوي فرزندتان هستيد. اگر كودك والدين را در حال ساخت يا تعمير چيزي ببيند او هم ياد مي گيرد كه بايد پذيراي خلاقيت ها باشد. به كارهاي خلاقانه كودكي خود فكر كنيد و براي كودك توضيح دهيد و از او بخواهيد اين كارها را بكند.

5_ براي فرزند وقت بگذاريد:

بازي كردن دنياي كودك است و در بازي است كه كودك دنياي خودش را مي سازد. با او بازي كنيد. نقش هايي كه مي خواهد بر عهده بگيريد و صبوري كنيد. خسته ايد، مشكل مالي داريد، شرايط كارتان بد است و ... كودك اين ها را نمي فهمد دنياي خودش را دارد. به دنيا و بازي كودك احترام بگذاريد.

6_ ذهن باز و روشن داشته باشيد:

به فرزندانتان حق انتخاب بدهيد تا براي مستقل فكر كردن ترسي نداشته باشند. بگذاريد غذا، لباس، اسباب بازي و بازي مورد علاقه اش را خودش انتخاب كند. البته ايجاد محدوديت در انتخاب ها براي كودك لازم است. اگر كودك شما همه چيز را با هم مي خواهد، چند حق انتخاب پيش روي او بگذاريد و از او بخواهيد از بين اين ها انتخاب كند.

اگر دوست دارد در آشپزخانه بازي كند، وسايل محدودي در اختيار او قرار دهيد  و آشپزخانه را به شكل يك اتاق جادوگري يا آزمايشگاه در بياوريد.

7_ سوال هاي باز بپرسيد:

طرح كردن سوال هاي باز پاسخ و مفهومي، به پرورش تفكر خلاق كودك كمك مي كند. نحوه پاسخ به اين سوالات، ميزان هوش و خلاقيت كودك شما را پيش بيني مي كند. سوالاتي مثل اينكه اگر خورشيد در حياط ما باشد چه مي شود؟ يا اگر همه درختان آواز بخوانند چه مي شود؟ اگر همه كفش هاي دنيا يك اندازه باشد چه مي شود؟ اگر هيچوقت وسايل خانه خراب نشوند چه مي شود؟

8_ با تخيلات كودك همراه باشيد:

معمولا اكثر كودكان در سنين پيش دبستاني، دوستان و دنياي تخيلي خود را دارند. قوه تخيل يكي از توانايي هاي كودك است كه داشتن آن بسيار نعمت خوبي است. با دوستان خيالي او صحبت كنيد، حتي وقتي دوست خيالي او حضور ندارد در موردش با فرزندتان صحبت كنيد و سراغش را بگيريد. در دنياي تخيلي كودك قرار بگيريد و تا زماني كه اشتباه خطرناك نكرده يا آسيبي كودك را تهديد نمي كند، او را همراهي كنيد.

9_ استقلال را به كودك بدهيد:

كنترل گر نباشيد و گاهي به تنهايي كودك احترام بگذاريد. اگر كودك تنهايي در حال بازي است، گاهي به او لبخند بزنيد كه حضور شما را حس كند اما شما هم خود را به كاري مشغول كنيد و مدام از او نپرسيد " داري چكار مي كني؟ ". از زندگي و فرزندتان با تمام سختي ها لذت ببريد.

10_ به اسباب بازي هاي كودك بها دهيد:

اسباب بازي هاي كودك تنها ابزار و سلاح هاي كودك است و هرچه اين سلاح ها متنوع تر و خلاقانه تر باشد، آينده كودك سالم تر است. كودك لازم است تنوع در اسباب بازي ها را تجربه كند. پسران مي توانند عروسك و دختران نيز ماشين يا اسلحه داشته باشند. اينكه كودك دختر از ابتدا فقط مادري و خانه داري را بازي كند و پسر فقط رانندگي، تير اندازي يا كار بيرون از منزل را تجربه كند، در آينده به مهارت هاي زندگي آن ها آسيب مي زند.

11_ استفاده از تلويزيون و بازي هاي كامپيوتري را كاهش دهيد:

ممنوع كردن موبايل، تلويزيون يا كنسول خانگي امري نشدني است، اما بايد نحوه و ميزان ارتباط كودك با اين وسايل كنترل شود. البته بازي هاي رايانه اي تا حدي به افزايش خلاقيت كودك كمك مي كند اما نبايد از بازي هاي فيزيكي و حقيقي بيشتر و جذاب تر شود. پرخاشگري، انزوا، تيك عصبي، آسيب هاي جسمي، چاقي و ... از مضرات بازي هاي رايانه اي و تماشاي بيش از حد تلويزيون است.

12_ اجازه دهيد كودك در جمع بازي كند:

تمايل به تنها بودن در كودك اصلا نشانه خوبي نيست. مخصوصا كه برخي والدين بخاطر ترس ها و وسواس هاي بيمارگونه خود، كودك را از جمع همسالان دور نگه مي دارند. مثلا ياد گرفتن فحش چيز بدي نيست و طبيعتا اين اتفاق خواهد افتاد، بلكه كودك بايد ياد بگيرد كه فحش دادن عمل زشتي است كه نبايد انجام داد.

بازي در جمع بسيار مفيد است و مهارت هاي ارتباطي كودك را تقويت مي كند. نحوه ارتباط با ديگران، مفهوم نوبت، حقوق ديگري، از خود گذشتگي و كار جمعي مهم ترين مزاياي بازي در جمع است.

13_ قضاوت و مقايسه نكنيد:

هر كودك دنيا، علايق و سليقه هاي منحصر به فرد خود را دارد. هرگز با قضاوت هاي ارزشي خوب و بد يا مقايسه كودك با ديگر همسالان، سعي در تربيت او نداشته باشيد. كاهش اعتماد به نفس، محافظه كاري و احساس حقارت ساده ترين پيامدهاي مقايسه شدن است.

 

محدوديت هاي نسبي و مراقبت از كودك

در تمام اين روش ها و بازي ها، مراقبت از كودك را در نظر بگيريد. براي او محدوديت هاي نسبي كه مي تواند از او محافظت كند را شرح دهيد و او را قانع كنيد كه اين محدوديت ها براي سلامتي خود اوست. محدوديت ها در آشپزخانه، در ماشين هنگام رانندگي و در خيابان برخي از اين محيط هايي است كه كودك بايد احتياط را ياد بگيرد و رعايت كند.

 

پرورش خلاقيت كودكان به عهده چه كسي است؟

تمام مسئوليت هاي پرورش و تربيت فرزند بر عهده شما والدين است، اما گاهي ممكن است ندانيد كه چه راهي درست و چه كاري غلط است. با مشورت با افرادي كه تخصصي در تربيت فرزند ندارند، به رفتارهاي اشتباه تان دامن مي زنند و باعث آسيب هاي روحي كودكتان مي شوند. هر كودك، ويژگي هاي خاص خود و هر والدي نيز شرايط مخصوص خود را دارد. بنابراين لازم است كه در اين زمينه با كساني كه آموزش ديده اند مشورت كرده و از آن ها راهنمايي بگيريد. مي توانيد با دريافت مشاوره كودك از متخصصان كودك در مركز هنر زندگي از اطمينان خاطر براي رسيدن به اهداف تربيتي خود برخوردار باشيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه پرورش خلاقيت كودكان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : پرورش خلاقيت در كودك

امتیاز:
بازدید:
برچسب: خلاقيت در كودك،
موضوع:
[ ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۵:۰۰ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 1
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر