مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

 

آمار نشانه ها و علائم افسردگي شديد در ايران

آمار و ارقام در ايران حاكي از شيوع روز افزون افسردگي در كشور است. بر اساس آمار انتشار يافته توسط وزارت بهداشت، بيش از 12 درصد مردم ايران دچار افسردگي شديد هستند. هر فردي حداقل يك بار در زندگي اش اين وضعيت را تجربه مي‌نمايد. اما افسردگي براي بسياري از افراد جامعه يك حالت تكرار شونده دارد. در صورت عدم درمان علائم افسردگي در هر دوره نسبت به قبل شديد‌تر خواهد شد.

ادامه پيدا كردن افسردگي، فرد را با مشكلاتي روحي و جسمي مانند بروز بي انگيزگي، كاهش و عدم تمركز، علائم اضطراب و استرس دائمي، وسواس فكري، انواع فوبيا، اختلالات شخصيت، تنهايي، پرخاشگري، بي انگيزگي، اعتياد، مشكلات و اختلالات جنسي ، حمله پانيك و... مواجه خواهد كرد. افراد مبتلا به افسردگي حتي ممكن است به درجه اي از نااميدي در زندگي برسند كه دست به خودكشي بزنند. اين در حالي است كه شناخت علائم و نشانه‌هاي افسردگي نقش به سزايي در پيشگري و جلوگيري از وخامت اين بيماري دارد.

علائم افسردگي

افسردگي مانند ساير اختلالات رواني داراي نشانه‌ها و علائمي است؛ كه روند عادي زندگي را مختل مي‌كند. با شناخت علائم افسردگي شديد همانطور كه پيش‌تر ذكر كرديم، مي‌توانيد تا حد زيادي از بروز مشكلات و وخامت اين بيماري جلوگيري كنيد. معيار ها و نشانه‌هاي افسردگي عبارتند از :

1 - خلق و خوي افسرده

افراد افسرده همواره احساس خستگي و كسلي شديد دارند. در فكر كردن بسيار كند مي‌شوند و قادر به انجام كارهاي روزمره خود نيز نيستند. بسيار زود عصباني مي‌شوند و كوچكترين حركات اطرافيانشان سبب ناراحت شدن اين افراد مي‌گردد. در برخي موارد فرد احساس بدي نسبت به خانه خود پيدا مي‌كند و تمايلي براي بازگشت به خانه ندارد. 

2 - بي علاقگي يا لذت نبردن از فعاليت هايي كه معمولاً لذت بخش و جالب اند

افراد مبتلا به افسردگي علاقه اي به انجام فعاليت‌هاي عادي و روزمره خود ندارند و احساس خوشي يا لذت را تجربه نمي‌كنند. اين افراد حتي دچار بي انگيزگي مي‌شوند و تمايل خود را به تفريح، مهماني و ... از دست مي‌دهند.

 

3 - حس خودكم بيني يا احساس گناه بيش از حد و نامتناسب

مبتلايان به بيماري افسردگي همواره در فكر كمبود‌ها و ناكامي هايشان در زندگي هستند و احساس گناه و درماندگي شديد مي‌كنند. افكاري مانند (من به هيچ دردي نمي‌خورم) يا (دنيا خيلي جاي بديه) بر افكار و ذهن اين افراد چيره مي‌گردد. اين افكار معمولا پس از شكست عشقي، شكست عاطفي، طلاق يا ناكامي در روابط عاطفي در افراد به وجود مي‌آيد.

 

4 - داشتن ايدۀ خودكشي به طور مكرر، خواه با نقشه يا بدون نقشۀ دقيق يا با اقدام به خودكشي

افسردگي در افراد سبب مي‌گردد كه ديگر احساس خوشايندي نسبت به زندگي و آينده خود نداشته باشند. همين امر سبب مي‌گردد تا به دنبال افكار و نگرش‌هاي منفي بروند. به همين دليل بارها شاهد خودكشي افراد مبتلا به افسردگي بوده ايم. حتما در چنين مواقعي مسئله را جدي بگيريد و از يك فرد متخصص در زمينه افسردگي مشاوره بگيريد. 

 

5 - مشكلات خواب. ممكن است به شكل بي خوابي يا پرخوابي بروز كند

بسياري از مبتلايان به بيماري افسردگي با تغيير الگوي خواب مواجه هستند. تغيير الگوي خواب به شكل بي خوابي و گاهي به شكل خواب زيادتر از حد معمول بروز مي‌كند. يكي از علائم افسردگي شديد بي خوابي در شب مي‌باشد. اين افراد معمولا در طول نيز احساس شديد خواب دارند ولي هر چقدر كه تلاش مي‌كنند موفق نمي‌شوند تا يك خواب راحت حتي در طول روز نيز داشته باشند. به همين علت دائما احساس سنگيني سر و عدم تمركز حتي بر روي ساده‌ترين موضوعات در اين افراد مشاهده مي‌شود. توصيه مي‌كنيم مقاله نحوه درمان بي خوابي را مطالعه نماييد. 

 

6 - آشفتگي يا كندشدن رواني-حركتي

بسياري از مبتلايان به بيماري افسردگي به لحاظ قواي جسماني بسيار تحليل مي‌روند يا دچار بي قراري حركتي مي‌شوند مثلا صبح خيلي زود بيدار مي‌شوند و ساعت‌ها در اتاق قدم مي‌زنند. افراد افسرده حالت سردرگمي دارند. در يك لحظه تصميم به بيرون رفتن از خانه مي‌گيرند و در لحظه بعد از بيرون آمدن خود پشيمان مي‌شوند و به خانه باز مي‌گردند.

 

7 - مشكلات اشتها كه هم به شكل بي اشتهايي و كاهش وزن و هم بالعكس

در بعضي از اوقات مبتلايان به افسردگي در قالب مكانيسم مقابله، به كم خوري يا پر خوري بيش از حد روي مي‌آورند، اين تغييرات اشتها مي‌تواند به كاهش يا افزايش وزن شديد منجر شود.

 

8 - مشكلات تمركز

بسياري از بيماران مبتلا به افسردگي حاد قادر به تمركز نيستند. گاهي اين افراد در زمان خواندن روزنامه و يا دنبال كردن يك سريال تلويزيوني و حتي تصميم گيري نيز دچار مشكل مي‌شوند. حتي تصميمات بسيار ساده و پيش پا افتاده زندگي برايشان بسيار سخت است.

 

9 - احساس روزانه خستگي يا فقدان انرژي

اين افراد معمولا در طول روز احساس خستگي شديد مي‌كنند. در فكر كردن كند مي‌شوند و قادر به انجام فعاليت‌هاي عادي روزمره نيستند.

 

نشانه ها و علائم افسردگي شديد

تشخيص علائم افسردگي شديد بسيار پيچيده است و نمي توان به همين 9 معيار تشخيص كه در بالا ذكر شد بسنده كرد. افسردگي بخشي از اختلال دو قطبي همراه با ساير بيماري هاي رواني محسوب مي شوند. اما اينكه فرد افسرده علائم خود را چگونه توصيف مي كند بستگي به محل زندگي و ريشه فرهنگي وي دارد. در جوامع شرقي افراد مبتلا به بيماري افسردگي معمولا درباره ي درد هاي جسمي خود حرف مي زنند. اما در جوامع غربي معمولا به حالات يا احساساتشان اشاره دارند. به همين دليل تشخيص نشانه هاي افسردگي شديد به هيچ وجه كار آساني نيست.

 

علل بروز علائم افسردگي در افراد

بروز افسردگي در افراد تنها به يك علت خاص محدود نمي شود. گاهي اين اختلال به علت ناملايمات زندگي، بيماري هاي جسمي يا ساير عوامل محرك بروز مي كند، با اين حال ممكن است ناگهاني و بدون اينكه با هيچ يك از اين عوامل در ارتباط باشد ظاهر گردد. دانشمندان معتقند كه عوامل بسيار زيادي براي بروز اين بيماري در افراد تاثير گذار است كه از جمله علل بروز نشانه هاي افسردگي شديد مي توان به تروما، ژنتيك، شرايط زندگي، ساختار مغز، ساير شرايط پزشكي ، مواد اعتيادآور و ... اشاره داشت.

 

1 - علائم افسردگي ناشي از تروما

ضربه روحي يا تروما در سنين بسيار كم مي تواند به تغييرات دراز مدت در نوع عملكرد و واكنش مغز نسبت به ترس و استرس منجر شود. به همين دليل است كه اين تغييرات مغزي، احتمال بروز افسردگي در افرادي كه سابقه ي تروما در دوران كودكي را دارند افزايش مي يابد.

 

2 - نقش ژنتيك در بروز علائم افسردگي

در برخي از موارد مشاهده شده كه اختلالات خلقي و افكار خودكشي گرايانه ممكن است زمينه ي ژنتيكي داشته باشند، توجه داشته باشيد كه ژنتيك تنها يك عامل از عواملي است كه احتمال ابتلا به افسردگي را زياد مي كند. 100 درصد ژن هاي دوقلوهاي همسان با يكديگر مشابه هستند. در حالي كه احتمال اينكه هر دو نفر آنها به بيماري افسردگي دچار گردد كمتر از 30 درصد است. علائم و نشانه هاي افسردگي شديد در افرادي كه زمينه ي ژنتيكي دارند معمولا در سنين پايين تر ظاهر مي شود. توجه داشته باشيد كه علاوه بر عامل ژنتيك همراه شدن آن با عوامل ديگري مانند اتفاقات و شرايط نامطلوب زندگي نيز در ابتلاي اين افراد به افسردگي بي تاثير نيست.

 

3 - شرايط زندگي عاملي بر افزايش نشانه هاي افسردگي

وضعيت مالي، محل زندگي، روابط اجتماعي، وضعيت تاهل و ... از جمله عواملي هستند كه در بروز افسردگي در افراد تاثير گذارند. اما فرضيه ديگري كه موجود است اين است كه شايد بتوان برعكس، افسردگي را عامل بروز شرايط نامساعد زندگي دانست. مثلا شيوع افسردگي در افراد بي خانمان بيشتر است، اما در برخي موارد نيز احتمال دارد كه افسردگي سبب آوارگي اين افراد شده باشد.

 

4 - نشانه اي افسردگي ناشي از ساختار مغز

مطالعه ي تصاوير مغزي نشان دهنده ي كاهش فعاليت لوب پيشاني مغز در مبتلايان به افسردگي است. همچنين گفته مي شود كه الگوي مغزي اين افراد هنگام خواب متفاوت است. افسردگي در طرز پاسخگويي غده‌ي هيپوفيز و هيپوتالاموس نسبت به تحريكات هورموني نيز تغيير ايجاد مي‌كند.

 

5 - ساير شرايط پزشكي موثر بر نشانه هاي افسردگي

احتمال ابتلا به بيماري افسردگي در افرادي كه سابقه ي ابتلا به اختلالات خواب، درد مزمن، اضطراب يا بيش فعالي (adah) دارند بيشتر است.

 

6 - مواد مخدر

اعتياد به مواد مخدر احتمال ابتلا به افسردگي را افزايش مي دهد. اعتياد از جمله مواردي است كه فرد را در شرايطي قرار مي دهند كه عوامل ابتلا به افسردگي در فرد بسيار افزايش يابد و حتي بر خانواده فرد نيز تاثير مي گذارد و احتمال ابتلاي ساير اعضاي خانواده فرد معتاد را به بيماري افسردگي افزايش مي دهد.

 

افسردگي و نشانه هاي و علائم افسردگي شديد در جنسيت و سنين مختلف

افسردگي مختص گروه خاصي نيست و در تمامي سنين، نژاد، اقوام و طبقات اجتماعي-اقتصادي چه در زنان و چه در مردان بروز مي كند. اما نحوه بروز و علائم افسردگي شديد در افراد مختلف متفاوت است.

 

1 - افسردگي در مردان

با توجه به ويژگي ها و صفات مردان، مردان از افسردگي خود بيشتر شرمنده و خجالت زده مي شوند و به همين دليل سعي مي كنند كه بيماري ، شرايط سخت زندگي خود را از همه پنهان كنند و در برابر اين بيماري و شرايط بد تاب بياورند يا به قول خودشان با مصرف مواد مخدر خود درماني كنند. عدم درمان و رسيدگي به افسردگي در مردان مي تواند پيامد هاي فاجعه باري داشته باشد، چرا كه آمار خودكشي هايي كه نهايتا به فوت ختم مي شود در مردان بسيار بيشتر است. از جمله عوامل زمينه ساز افسردگي در مردان مي توان به ناكامي هاي زندگي ، خيانت ، طلاق ، احساس تنهايي و ... اشاره داشت.

2 - افسردگي در زنان

عوامل مختلفي از جمله بيولوژيك باروري، ژنتيك، تغييرات هورموني و روابط بين فردي در ابتلاي زنان به افسردگي نقش زيادي دارد. بسياري از زنان در دوران قاعدگي از لحاظ احساسي و جسمي بسيار ضعيف مي شوند ( سندروم پيش از قاعدگي )، تغييرات رفتاري مثل احساس افسردگي و تحريك پذيري را تجربه مي كنند. عده ي زيادي از زنان افسرده علائم و نشانه هاي شديدتري در دوران قاعدگي تجربه مي كنند. بسياري از زنان در زمان پس از زايمان به افسردگي پس از زايمان دچار مي شوند. از جمله اين اختلالات رفتاري مي توان به افسردگي پس از زايمان اشاره داشت. علائم افسردگي شديد در زنان در فاصله زماني كمي پس از وضع حمل بروز مي كند، موجب اضطراب، بي خوابي، گريه يا افكاري مانند آسيب رساندن به خود يا نوزاد مي شود.

 

3 - علائم و نشانه هاي افسردگي شديد در سالخوردگان

افسردگي در افراد سالخورده معمولا درمان نشده باقي مي ماند، چرا كه بسياري از اين افراد افسردگي يكي از پيامد هاي طبيعي افزايش سن و نيز يك واكنش طبيعي در مقابل مسائل جسمي، روحي و اجتماعي مرتبط با سالخوردگي مي دانند. و براي درمان افسردگي خود اقدام نمي كنند. نشانه ها و علائم افسردگي شديد در افراد سالخورد بسيار با علائم افسردگي شديد در جوانان متفاوت مي باشد. از جلمه علائم و نشانه هاي افسردگي شديد در سالخوردگي عبارتند از اختلالات حافظه، دردهاي مبهم، توهم، فشار خون، سكته مي باشد. يكي از علل اصلي افسردگي در افراد سالخورده، سندروم آشيانه خالي مي باشد.

 

4 - افسردگي و علائم افسردگي شديد در كودكان و نوجوانان

تمامي انسان ها در مقطعي از دوران كودكي و جواني خود به طور طبيعي در مقاطعي با بحران هاي احساسي مواجه مي شوند، اما گاهي اين مقاطع بحراني در برخي كودكان منجر به افسردگي مي شود. كودكاني كه مبتلا به بيش فعالي، اختلال يادگيري، اختلال اضطراب و اضطراب نافرماني مقابله جويانه (Odd) احتمال اين كه دچار افسردگي شوند بيشتر است.

كودكان افسرده معمولا از وجود درد شكايت مي كنند و كمتر از احساساتشان صحبت مي كنند. اما علائم و نشانه هاي افسردگي شديد در نوجوانان متفاوت تر است. پرخاشگري، مصرف مواد مخدر، افت تحصيلي و فرار از خانه نمونه هايي از نشانه ها و علائم افسردگي شديد در نوجوانان مي باشد كه بايد بسيار جدي گرفته شود. چرا كه طبق گزارش سازمان جهاني بهداشت، خودكشي سومين عامل مرگ در نوجوانان 15 تا 20 ساله است.

 

درمان نشانه هاي افسردگي

افسردگي از جمله بيماري هاي بسيار مخرب است كه در صورت تشخيص به موقع قابل درمان مي باشد. فقط كافي است كه مراكز درماني نسبت به پيگيري بيماري خود كوشا باشيد و سيكل درمان را جدي بگيريد.

- دارودرماني: داروهاي ضدافسردگي، تثبيت‌كننده‌هاي خُلقي و داروهاي آنتي‌سايكوتيك (ضد روان‌پريشي)

روان‌ درماني: رفتار درماني شناختي (CBT)، درمان خانواده‌محور و درمان بين‌فردي

- درمان تحريك مغزي: درمان الكتروشوك (ECT) و تحريك مغناطيسي جمجمه‌اي تكرارشونده (RTMS)

- نور درماني: در اين روش، فرد با استفاده از يك جعبه‌ي نور در معرض طيف كامل نور قرار مي‌گيرد تا ميزان ترشح هورمون ملاتونين تنظيم شود.

- ورزش

- درمان‌هاي جايگزين: طب سوزني، مراقبه و تغذيه‌درماني

- استراتژي‌هاي خود مديريتي

- رويكردهاي ذهن/جسم/روح: مديتيشن، ايمان و دعا

داشتن اعتياد و يا مبتلا بودن به بيماري هايي مانند اختلال استرس (PSTD) و اختلال كم توجهي و ... سيكل درمان افسردگي را مشكل تر از حد معمول مي سازند. چنانچه هر يك از اين موارد با موفقيت درمان شود، علائم افسردگي شديد نيز به طبع بهبود سريع تر پيدا خواهد كرد. استفاده از مشاوره افسردگي و روان درماني  به شما در بهبود و تشخيص شدت افسردگي كمك مي كند.

 

براي مشاوره افسردگي مي توانيد با مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريف تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع : علائم افسردگي | نشانه هاي افسردگي شديد چيست؟

امتیاز:
بازدید:
برچسب: علائم افسردگي،
موضوع:
[ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۰۳:۵۳ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 4
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر