مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

معمولا در هر خانواده‌اي مي‌توان بچه هاي شيطون زيادي پيدا كرد كه آروم و قرار نداشته و مدام در پي بازي و جنب و جوش هستند و شيطنت اين بچه‌ها گاهي به حدي مي‌رسد كه والدين و اطرافيان را به ستوه مي‌آورد. در اين مواقع والدين نمي‌دانند چگونه با بچه شيطون خود برخورد كنند. پدر و مادران مي‌دانند شيطنت و بازي گوشي خصلت ذاتي كودكان است، اما خرابكاري‌ها و خطرات تهديد كننده باعث مي‌شود با كودكشان برخورد كنند. همچنين شيطوني بيش از حد كودكان باعث مي‌شود كه والدين و اطرافيان برچسب اختلال بيش فعالي به آنان بزنند اما بايد توجه داشته باشيد كه بررسي اين مسائل تنها برعهده روانشناس و مشاوره كودك است. در ادامه به بررسي بيشتر اين موضوع خواهيم پرداخت پس همراه ما باشيد.

منبع: بچه هاي شيطون

 

بچه هاي شيطون با كودكان ساكت چه تفاوتي دارند؟

بازي گوشي و شيطنت، ذات كودك است، اما نمي‌توان گفت كودكي كه شيطنت نكند سالم نيست. به طور كلي كودكان به سه دسته (كودكان سخت، آسان و متوسط) تقسيم مي‌شوند.

كودكان آسان آن دسته از كودكان هستند كه معمولا حرف گوش كنند، آرام و انعطاف پذيرند و مقاومتي در مقابل شما انجام نمي‌دهند. راحت مي‌خوابند و معمولا راحت غذا مي‌خورند.

كودكان سخت براي هرچيزي مقاومت و درگيري دارند. سخت به حرف شما گوش مي‌كنند. بسيار شرورند، سخت مي‌خوابند و معمولا بد غذا هستند. اين بچه‌ها والدين را عاصي مي‌كنند و والدين ممكن است با آن‌ها برخورد بدي بكنند. بچه هاي شيطون در اين دسته قرار دارند. اين بچه‌ها انرژي زيادي از والدين خود مي‌گيرند، پس خستگي و بي حوصلگي براي پدر و مادر بچه‌هاي شيطون امري عادي است. اما والدين مي‌توانند خيلي راحت‌تر با اين مساله كنار بيايند. سبك‌هاي فرزندپروري مناسب بچه‌هاي شيطون به والدين اين امكان را مي‌دهد كه شيطنت‌ها را به فرصتي براي خلاقيت و رشد كودك تبديل نمايند. 

كودكان متوسط بين اين دو دسته قرار مي‌گيرند. گاهي آرام و گاهي شرور. اكثر كودكان در اين دسته قرار دارند.

براي اطلاع بيشتر در زمينه سبك هاي فرزندپروري كليك كنيد.

 

با بچه هاي شيطون چطور رفتار كنيم؟

 

تغيير كودكان سخت به راحتي ممكن نيست، بلكه اين والدين هستند كه بايد روش‌هاي تربيتي خود را اصلاح كرده و در راستاي انرژي بيش از حد كودكشان، طوري عمل كنند كه هم از خلاقيت‌هاي شيطنت آميز كودكشان لذت ببرند و هم كودكشان رشد سالمي داشته باشد. پس در رفتار با كودك خود نكات زير را مد نظر قرار دهيد.

1- خانه بايد خاص كودك باشد

خانه‌اي كه در آن نوزاد يا كودك وجود دارد، بايد حتي الامكان با خانه‌هاي عادي تفاوت داشته باشد. شرايط خانه طوري باشد كه هم به كودك آزادي عمل دهد و هم آسيبي به وسايل منزل و خودش نزند. پله، وسايل برقي، وسايل تيز و برنده، مكان‌هاي خطرناك براي مخفي شدن و... بايد كنترل شود. به كودك اجازه كثيف كاري دهيد. كودك به خاطر كثيف كاري مقصر نيست، شما بايد شرايط را طوري ايجاد كنيد كه در آخر مجبور به تنبيه كودك تان نشويد.

براي آگاهي بيشتر در زمينه رفتار با كودك كليك كنيد.

2- خودتان را در مقابل بچه هاي شيطون كنترل كنيد

كودكان شيطون، به مخفي شدن و مخفي كاري علاقه زيادي دارند. اگر فرزندتان را گم كرديد، خونسردي خود را حفظ كرده و همه جا را دنبالش بگرديد. همه جا يعني حتي ماشين لباسشويي و يخچال!

3- بايد مراقب بچه هاي شيطون بود

خاصيت كودكان پر شر و شور، شيطنت و خرابكاري است. بنابراين براي والدين اين كودكان، كار سخت‌تر است. در واقع بايد تا بزرگ شدن او، انرژي بيشتري صرف كنيد. 

4- تا جايي كه مي‌توانيد به كودك آزادي بدهيد

 

كودكان اشتباه مي‌كنند و از اشتباهاتشان درس مي‌گيرد نه از كارهاي درست، پس تنها تذكر دهيد اما او را دعوا نكنيد. كارهاي اشتباهش را با آرامش به او گوشزد كرده و رفتارهاي درست را به او آموزش دهيد. البته اگر خودتان شريك جرم‌هاي او نيستيد.

5- قانون و محدوديت‌هاي بي رحمانه، كودك را عاصي مي‌كند

قانون وضع كردن براي كودكان سخت، مثل ريختن نفت روي آتش است. اگر ناگهان و بدون هوشياري وارد شود، همه جا را مي‌سوزاند. بنابراين قوانين بايد بسيار محدود، آگاهانه و با توجه به شيوه‌هاي تربيتي استاندارد و علمي باشد و ترجيحا قبل از قرارگيري در موقعيت قانون، جريمه تخطي از آن را وضع كنيد.

6- بيرون از خانه، قاطع باشيد

اگر كودكتان بيرون از منزل نيز شيطنت مي‌كند، قبل از رفتن به هر مكاني، قوانيني وضع كنيد و اگر كودك آن‌ها را زير پا گذاشت، بلافاصله و هميشه جريمه‌ها را اعمال كنيد. حتي يك بار غفلت اشتباه است.

7- كودك را از خانه بيرون كنيد

 

كودك بايد بيرون از خانه رفته و با ديگر كودكان بازي كند. اگر شما 12 ساعت در روز كار مي‌كنيد و نمي‌توانيد يا نمي‌خواهيد براي بازي كردن كودك بيرون از منزل و دويدن و شر و شورهايش وقت بگذاريد، حق نداريد نسبت به رفتارهاي او و مشكلات رواني آينده‌اش معترض باشيد.

8- به خود استراحت دهيد

شما خسته مي‌شويد و اين طبيعي است. سعي كنيد زمان‌هايي را ترتيب دهيد كه مدتي از كودكتان دور بوده و براي خود خلوت كنيد. اين استراحت و تنهايي براي شما لازم است.

براي آگاهي بيشتر در زمينه آموزش پدر و مادر كليك كنيد.

 

چند نكته كوتاه درباره بچه هاي شيطون

1- بازي، دنياي كودك است و او جهان را در بازي‌هايش مي‌شناسد. فقط بايد بازي كند و بازي كند و شما هم بايد همراهي‌اش كنيد. با آگاهي از اهميت بازي كودكان آن‌ها را بهتر بشناسيد.

2- هرگز از تنبيه بدني استفاده نكنيد. نه تنها اثر عكس دارد، بلكه عقده‌هايي در دل كودك شكل خواهد گرفت.

3- هر كودك پر انرژي، بيش فعال نيست. بدون تشخيص قطعي هرگز به كودك خود برچسب نزنيد.

4- به هيچ وجه داروهاي آرام بخش يا خواب به كودك ندهيد.

5- فعاليت‌هاي بدني كودك را افزايش دهيد تا خوب در طول روز خسته شود. همزمان خودتان نيز بايد بدنتان را سالم نگه داريد تا بتوانيد با او همراهي كنيد.

6- بدون حضور يك روانشناس متخصص رفتار كودك، ممكن است نتوانيد به تنهايي از پس كودك شيطون خود بر بياييد. اين شرايط مي‌تواند حتي مشكلات روحي براي شما ايجاد كند، پس از مشاوره كودك براي رفع مسائلتان استفاده كنيد.

براي آگاهي بيشتر در زمينه تنبيه بدني و بازي كودكان كليك كنيد.

 

تفاوت شيطوني كردن و اختلال نقص توجه و بيش فعالي

معناي شيطون بودن بچه ها در هر خانواده و فرهنگي متفاوت است. به طور مثال در خانواده‌اي كه تمام اعضا پر شر و شور هستند شيطوني كردن بچه به چشم نمي‌آيد اما در خانواده‌اي ساكت و آرام كوچك ترين تحركات كودك برداشت شيطوني بيش از حد و حتي برچسب اختلال بيش فعالي به كودك مي‌شود. در نتيجه لازم است كه تفاوت ميان اين دو بررسي گردد. كودكان با اختلال نقص توجه و بيش فعالي رفتارهاي تكانشگرايانه همراه با كمبود توجه را به مدت بيش از 6 ماه از خود نشان مي‌دهند. همچنين علائم بايد قبل از 12 سالگي رخ دهد. اين كودكان معمولا پرحرفي زيادي دارند و با مشكلات زيادي در زمينه تحصيل مواجه مي‌شوند. اما كودكان شيطون معمولا اين علائم را به صورت بسيار خفيف از خود نشان مي‌دهند و كنترل آنان بسيار راحت تر است. 

با اين حال بايد توجه داشته باشيد كه تشخيص اين موارد بايد حتما زير نظر مشاور و روانشناس انجام گيرد. هرچه مداخله و تشخيص زودتر انجام گيرد مشكلات كاهش پيدا مي‌كند.

براي آشنايي بيشتر در زمينه بيش فعالي كودكان كليك كنيد.

براي دريافت مشاوره در زمينه نحوه رفتار مناسب در مقابل بچه هاي شيطون مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

منبع: بچه هاي شيطون

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: بچه هاي شيطون،
موضوع:
[ ۲۲ تير ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۵۱:۰۳ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 10
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر