مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

موارد مصرف قرص پرگابالين

لايريكا يا همان پرگابالين يكي از انواع داروهاي ضد تشنج است كه در درمان بيماري صرع تجويز مي‌شود.
از آنجايي كه تشنج از انتشار همزمان تعداد زيادي پيام الكتريكي در مغز ناشي مي‌شود، اين دارو با كند كردن فعاليت سيستم عصبي مركزي و كاهش تكانه‌هاي مغزي از بروز تشنج جلوگيري مي‌كند.
پرگابالين علاوه بر آثار ضد تشنجي كه دارد با ايجاد نوعي تغيير شيميايي در مغز، ارسال پيام‌هاي مرتبط با درد از مغز به ساير اندام‌ها را نيز كاهش مي‌دهد.
از همين رو داروي لايريكا در درمان اختلالاتي نظير درد مزمن، دردهاي عصبي مرتبط با ديابت و دردهاي نخاعي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
همچنين اين دارو در كنار داروهاي ضد تشنج ديگر در درمان تشنج نوزادان و صرع پارشيال يا كانوني در بزرگسالان نيز تجويز مي‌گردد.
براي آشنايي بيشتر با انواع بيماري صرع كليك كنيد.

 

 

اينفوگرافيك موارد منع مصرف قرص لايريك

موارد منع مصرف قرص لايريكا

مصرف قرص پرگابالين در برخي شرايط پزشكي مجاز نيست چراكه ممكن است به عوارض جانبي خطرناكي بيانجامد يا تأثيرگذاري خود را از دست بدهد. در صورت ابتلا به هريك از موارد زير قبل از مصرف اين دارو حتماً با پزشك خود مشورت نماييد.

- دچار بودن به مشكلات ريوي

- ابتلا به اختلالات خلقي نظير افسردگي يا داشتن افكار خودكشي

- دچار بودن به بيماري‌هاي قلبي

- ابتلا به اختلالات خوني

- دچار بودن به مشكلات كليوي و يا انجام دياليز

- دچار بودن به ديابت (البته ممكن است پزشك اين دارو را براي درمان دردهاي عصبي مرتبط با ديابت تجويز كرده باشد).

- اعتياد به مواد مخدر يا الكل

- داشتن هرگونه آلرژي

براي آگاهي بيشتر در زمينه درمان افسردگي كليك كنيد.

نكاتي در مورد نحوه مصرف قرص پرگابالين

 هنگام مصرف قرص لايريكا توجه به نكات زير از اهميت بسزايي برخوردار است:
_هنگام مصرف اين دارو حتماً آن را به طور كامل ببلعيد و از جويدن، مكيدن يا نگه داشتن آن در دهان خودداري كنيد.
_اين دارو را در ساعات مشخصي از روز مصرف نماييد و دائماً زمان آن را تغيير ندهيد.
_اگر علائم مرتبط با تشنج با مصرف اين دارو در شما بهبود نيافت يا بدتر شد حتماً اين موضوع را به پزشك خود اطلاع دهيد.
_هرگز مصرف پرگابالين را به طور ناگهاني قطع نكنيد حتي اگر بيماري شما بهبود يافته باشد چراكه قطع ناگهاني اين دارو مي‌تواند به مشكلاتي نظير تشنج و يا علائم ناخوشايند محروميت دارويي منجر شود. در نتيجه براي قطع مصرف اين دارو حتماً با پزشك خود مشورت كنيد تا تحت نظارت او به صورت تدريجي اين كار را انجام دهيد.

 

عوارض جانبي رايج در مصرف قرص پرگابالين

معمولاً مصرف كنندگان اين دارو برخي علائم ناخوشايند را در كنار روند بهبودي خود تجربه مي‌كنند كه اغلب اين علائم جاي نگراني ندارند. با اين حال در صورت پايدار ماندن و تشديد اين علائم حتماً با پزشك خود در اين باره مشورت كنيد. از جمله اين عوارض مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

– سرگيجه و احساس خواب آلودگي
– تورم دست‌ها و انگشتان
_ بروز مشكلاتي در توانايي تمركز
– افزايش وزن
– خشكي دهان
_تاري ديدد

 

 

عوارض جانبي خطرناك در مصرف قرص پرگابالين

در برخي موارد مصرف اين دارو مي‌تواند به بروز علائم جدي‌تري بيانجامد كه در صورت مشاهده آن‌ها بايد در اولين فرصت با پزشك خود تماس بگيريد. عوارض خطرناك مصرف لايريكا موارد زير را شامل مي‌شود.

- احساس تنگي نفس و كاهش عمق تنفس

- كبود شدن لب‌ها، صورت و انگشتان

- احساس گيجي، خواب آلودگي و ضعف

- بروز مشكلات بينايي

- بروز زخم‌هاي پوستي

- بروز خونريزي‌هاي غيرمعمول

- ورم دستان و انگشتان

- بروز دردهاي عضلاني مبهم

- افزايش وزن ناگهاني به خصوص زماني كه شما به يك بيماري قلبي و يا ديابت مبتلا هستيد.

براي شناخت بيشتر در زمينه ديابت كليك كنيد.

 

تداخلات دارويي قرص پرگابالين

مصرف برخي از داروها مي‌تواند تداخلات جدي با داروي پرگابالين داشته باشد. در نتيجه در مورد هر نوع دارويي كه مصرف مي‌كنيد به پزشك خود اطلاع دهيد. از جمله مهم‌ترين موارد تداخلات دارويي مي‌توان به داروهاي زير اشاره كرد.
– قرص‌هايي كه در درمان ديابت به كار مي‌روند نظير پيوگليتازون و رزيگليتازون
– داروهايي كه در درمان فشارخون تجويز مي‌شوند.
– داروهاي خواب‌آور
– ساير ضد تشنج‌ها
– شل كننده‌هاي عضلاني
– داروهاي خواب‌آور
– داروهاي افيوني نظير مسكن‌ها و مواد مخدر
هم چنين اگر دارويي مصرف مي‌كنيد كه اطلاع نداريد با پرگابالين تداخل دارد يا نه مي‌توانيد از مشاوره تلفني كمك بگيريد.

 

هشدار هاي مصرف داروي پرگابالين

اين دارو با چندين هشدار همراه است كه بايد به آن ها توجه نماييد. در ادامه به بررسي هشدار هاي داروي پرگابالين مي‌ پردازيم.

1. هشدار آلرژي

پرگابالين مي تواند واكنش هاي آلرژيك بسيار شديدي براي فرد به وجود آورد. از علائم آلرژي به پرگابالين مي توان به اختلالات تنفسي، ورم كردن صورت، لثه ها، گلو و گردن يا زبان و مشكلات پوستي اشاره كرد. در صورتي كه با اين علائم و واكنش آلرژيك مواجه شديد، هر چه سريع تر با اورژانس تماس بگيريد. اگر كه يك بار در اثر مصرف پرگابالين دچار واكنش آلرژيك شده ايد ديگر به هيچ عنوان نبايد از آن استفاده كنيد چرا كه ممكن است حتي خطر مرگ را نيز به همراه داشته باشد.

2. هشدار مصرف با الكل

داروي پرگابالين خواب آلودگي بسيار شديد و سرگيجه را با خود به همراه دارد. مصرف نوشيدني هاي الكلي مي تواند اين علائم را تا حد زيادي افزايش دهد پس به هيچ عنوان همراه با اين دارو از الكل استفاده نكنيد.

3. بيماري هاي كليوي

در صورتي كه مشكلات كليوي داريد يا در گذشته با مبتلا بوده ايد حتماً پزشك خود را در جريان قرار دهيد چرا كه در اين صورت كليه نمي تواند به خوبي اين دارو را از بدن دفع كند. در اين صورت سطح دارو در بدن افزايش يافته و عوارض جانبي بيشتر مي شود.

4. مشكلات قلبي

در صورتي كه هرگونه مشكل قلبي چه خفيف و شديد داريد حتماً در مورد مصرف پرگابالين با پزشك خود مشورت نماييد. چرا كه ممكن است در اثر مصرف اين دارو وضعيت شما حاد تر شود. از علائم مصرف پرگابالين در بيماران قلبي مي توان به ورم كردن دست ها و پاها، بالا رفتن وزن و به طور كلي تورم بدن اشاره كرد.

5. بيماران مبتلا به افسردگي

اين دارو در افراد مبتلا به افسردگي بايد با احتياط بسيار زيادي مصرف شود چرا كه مي‌ تواند افكار خودكشي را تا حد بسيار زيادي افزايش دهد. در اين صورت لازم است كه خود فرد و خانواده او مراقب هر گونه تغييرات در خلق و خو يا افكار فرد باشد تا به خود آسيبي وارد نكند. براي كسب اطلاعات بيش تر در زمينه علائم خود كشي كليك كنيد.

6. مشكلات تنفسي

پرگابالين در افراد مبتلا به مشكلات تنفسي منع مصرف دارد چرا كه مي‌ تواند مشكلات تنفسي را تشديد كرده و حتي خطر مرگ را نيز به وجود آورد.

مصرف داروي پرگابالين در دوران بارداري و شيردهي

در صورتي كه باردار هستيد و يا قصد بارداري داريد، لازم است كه حتماً در مورد مصرف اين دارو با پزشك خود مشورت نماييد. پرگابالين تنها در صورتي بايد استفاده شود كه فايده مصرف آن بسيار بيش تر از خطرات احتمالي اش باشد. برخي از تحقيقات نشان داده كه مصرف پرگابالين در دوز هاي بالا مي تواند تاثيرات منفي بر روي جنين بگذارد. هم چنين در صورتي كه در حين مصرف دارو متوجه شديد كه باردار هستيد حتماً به پزشك مراجعه نماييد و او را در جريان قرار دهيد.
طبق بررسي ها مقدار كمي از داروي پرگابالين به شير مادر انتقال پيدا مي كند. به همين دليل ممكن است اين دارو از طريق شير به كودك منتقل شود. در صورت شيردهي حتماً با پزشك مشورت نماييد تا در صورت نياز، دارو قطع كرده و يا شيردهي براي مدتي متوقف شود. بر اي كسب اطلاعات بيش تر در زمينه مصرف دارو در دوران شيردهي كليك كنيد.

سخن آخر

توجه داشته باشيد كه مصرف دارو ها همواره بايد با احتياط بسيار زياد همراه باشد چرا كه به هر حال همه دارو ها عوارضي را با خود به همراه دارند و حتي عوامل بسيار زيادي هستند كه مي توانند اين عوارض را تشديد كرده و مشكلات فرد را چند برابر كنند. به همين دليل ضروري است كه مصرف دارو همواره تحت نظر فرد متخصص باشد تا شرايط را به طور كامل بررسي كرده و با توجه به شرايط دوز را تغيير دهد و يا حتي در مواردي دارو را قطع نمايد.
اما در برخي مواقع ممكن است كه به دلايل متعدد امكان دسترسي به پزشك وجود نداشته باشد و فرد نياز شديدي به مشورت با يك متخصص در جهت استفاه از دارو داشته باشد. در اين شرايط مي توانيد از مشاوره تلفني استفاده نماييد. مركز مشاوره حامي هنر زندگي با گرد آوري كادري مجرب اين امكان را مهيا كرده تا در هر كجا كه هستيد به صورت تلفني با متخصصان صحبت نماييد و در زمينه هاي مختلف با آنان مشورت كنيد و از راهنماي هايشان بهره مند شويد. متخصصان حامي در خدمت شما هستند در ياري تان كنند. براي كسب اطلاعات بيش تر در زمينه مشاوره تلفني كليك كنيد.

سؤالات متداول

- آيا مصرف قرص پرگابالين باعث ناباروري مردان مي‌شود؟

برخي مطالعات نشان مي‌دهند كه پرگابالين مي‌تواند در ميزان اسپرم توليد شده در مردان تأثير بگذارد و توانايي باروري آن‌ها را كاهش دهد. اگر تصميم به بچه‌دار شدن داريد و در اين مورد نگران هستيد در مورد ريسك كاهش باروري با مصرف اين دارو با پزشك خود مشورت نماييد.

- مصرف داروي لايريكا در زمان شيردهي مجاز است؟

خير. اين دارو مي‌تواند از طريق جريان خون وارد شير شود و در نتيجه روي كودك تأثير بگذارد. به همين خاطر مصرف آن در دوران شيردهي توصيه نمي‌شود. با اين حال نبايد مصرف خود را به ناگهان قطع كنيد چراكه مي‌تواند عوارض خطرناكي برايتان داشته باشد. به همين خاطر قبل از آغاز شيردهي با پزشك خود در اين باره مشورت نماييد تا داروي شما را به داروي كم خطرتر ديگري تغيير دهد و يا تصميم بگيريد كه كودك خود را با شير خشك تغذيه نماييد.

منبع:قرص پرگابالين

براي دريافت مشاوره در زمينه قرص پرگابالين مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: قرص پرگابالين،
موضوع:
[ ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۲۹:۱۴ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 3
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر