مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

همه‌ ما دوست داريم در كاري كه انجام مي‌دهيم بهترين باشيم و توانايي‌هاي خود را در بالاترين سطح ارائه بدهيم. ولي هميشه عواملي مانند افكار، احساسات گوناگون و صداهاي مزاحم وجود دارند و نمي‌گذارند روي كارمان تمركز كنيم. گاهي نيز براي افزايش تمركز، دست‌ به‌ دامانِ داروها و ديگر روش‌هاي درماني مي‌شويم. بايد بدانيد تمركز در كار، مهارتي است كه با تمرين مي‌توان به آن دست يافت. در اين ادامه به‌طور مختصر توضيح مي‌دهيم تمركز چيست و بهترين روش‌هاي افزايش تمركز كدام‌اند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه دلايل حواس پرتي و مقابله با آن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

تمركز چيست؟

تمركز يك توانايي ذهني است كه با آن فرد مي تواند تمام توجه اش را بر روي يك موضوع بگذارد، به طوري كه عوامل ديگر مانع انجام كار او نشوند. نكته مهمي كه در تمركز مهم است، توانايي نگه داشتن توجه روي موضوع مورد نظر و جلوگيري از حواس پرتي است. عدم تمركز وابسته به محيط و شخصيت افراد است و جز در برخي اختلالات، كاملا قابل حل است.

 

آيا حواس پرتي همان عدم تمركز است؟

در واقع در دو واژه عدم تمركز و حواس پرتي تفاوت اساسي وجود ندارد؛ اما به طور كلي، عدم تمركز به عوامل دروني گفته مي شود كه باعث مي شود فرد نتواند تمام توجه خود را به يك موضوع خاص بدهد، اما حواس پرتي آن عامل عمومي است كه مي تواند در محيط هاي مختلف متفاوت باشد و حواس ما را از مسئله اصلي پرت كند. منابع خارجي حواس پرتي، عواملي مثل جذابيت هاي بصري محيط، محركات صوتي، تعاملات اجتماعي و منابع داخلي حواس پرتي عواملي مثل گرسنگي، خستگي، نگراني، بيماري است. 

 

تفاوت تمركز و توجه چيست؟

شايد اين دو واژه يك معنا را در ذهن شما ايجاد كند اما تفاوتي جزئي باهم دارند. ما هنگام تمركز، مي خواهيم بدون توجه به هيچ عامل ديگري، فقط روي يك موضوع بمانيم و با تمام توان آن را انجام دهيم اما هنگام توجه، ما مي خواهيم به يك عامل در كنار ديگر عواملي كه در محيط وجود دارند، سهم بيشتري بدهيم. به اين معنا كه ما مي توانيم به موضوعي توجه كنيم اما چندين محرك ديگر وجود داشته باشد كه نياز يبه حذف آنها نباشد. در واقع تمركز يك سطح عالي تر توجه است كه شامل اراده حذف تمام محرك هاي محيطي است.

ناتواني در تمركز و توجه، با اختلالي به عنوان ADHD شناخته مي شود. اختلال كمبود توجه_بيش فعالي، اختلالي است كه در آن كودك يا بزرگسال در توجه متمركز روي يك موضوع يا مكالمه مشكل دارد و دائم توسط محرك هاي مختلف دچار حواس پرتي مي شود. معمولا اين عدم توجه و تمركز با بي قراري هاي بدني، افزايش تحرك و ناتواني در نشستن طولاني در يك مكان مشخص همراه است. 

 

فوايد تمركز

اين كه تلاش كنيم كه به چيزهاي كوچك اهميتي ندهيم و توجه خود را به موضوع اصلي معطوف كنيم، فوايد زيادي براي ما خواهد داشت. چند مورد از فوايد تمركز را در ادامه مطلب براي شما خواهيم آورد:

كيفيت بهتر كار:

هنگامي كه شما قادر به تمركز روي يك چيز باشيد، مغز شما توانايي پردازش و سازماندهي بيشتر افكار شما را خواهد داشت. اين مورد به شما كمك مي كند كه كيفيت كار خود را بهبود ببخشيد. اگر ذهن شما بخواهد در يك زمان چند وظيفه پراكنده را انجام دهد، شما نمي توانيد كاري را كه مي خواهيد را با دقت كافي انجام دهيد.

بهره وري بالاتر:

تمركز روي يك كار به شما اين امكان را مي دهد كه همه چيز را خيلي سريع تر انجام دهيد. با انجام سريع و دقيق يك كار قبل از رفتن به سمت وظايف ديگر، شما در كار خود موثرتر و كارآمدتر خواهيد بود. يكي از فوايد بزرگ مهارت تمركز، انجام سريع كارها در زمان كوتاه است.

رشد خلاقيت:

اگر با تمام قدرت مغز به انجام كاري بپردازيد، مي توانيد ايده هاي جديد مرتبط با كارتان را به دست بياوريد. حتي در اين حالت حواس پرتي ها هم نمي توند شما را از مسير دور كند. اين افزايش خلاقيت بسيار مفيد است، مخصوصا اگر شما فردي خلاق و نوآور هستيد؛ در نتيجه مي توانيد جريان هاي خلاق ذهن خود را مديريت كرده و از ايده هاي بي فايده و اضافه پرهيز كنيد.

كاهش استرس:

داشتن تمركز به شما در انجام به موقع وظايفتان كمك خواهد كرد و اين مورد، ناراحتي شما از كاهش عملكردتان را از بين خواهد برد، به دنبال آن كاهش استرس را تجربه خواهيد كرد. اگر اجازه دهيد در ذهنتان يك ليست طولاني از كارهايي كه بايد انجام دهيد ايجاد شود، كارايي مغزتان تحليل رفته و هيچكدام از كارهايتان به سرانجام مثبتي نخواهد رسيد. متمركز شدن روي يك كار در يك زمان مشخص، محيط را براي شما آرام و بدون استرس كرده و با تلاش كمتري به هدف خود خواهيد رسيد.

خوشحالي پيشرفته:

جاي تعجب نيست كه ذهن متمركز با اين فوايد، ذهن خوشحالي باشد. توانايي تمركز بر خود و كنترل توجه در مورد رفتارهايتان، باعث مي شود كه شما قادر به كنترل انرژي خود شويد. تمركز به شما اجازه مي دهد كه فكر كنيد چه كسي را مي خواهيد و چه كاري را دوست داريد انجام دهيد. وقتي شما به عنوان بهترين خود عمل مي كنيد و روي همه چيز تسلط داريد، قادر خواهيد بود بهترين زندگي را داشته باشيد.

 

سخن آخر:

افراد زيادي هستند كه به دليل نداشتن تمركز، خود را در بسياري از فعاليت ها محدود كرده و از رسيدن به بعضي اهداف محروم مي كنند. به عنوان مثال به سمت شغل مورد علاقه خود نمي رود با اين فرض كه اين شغل نياز به يك حواس جمع بالا دارد. در صورتيكه تمركز يك مهارت است و همه مهارت ها قابل يادگيري و آموزش هستند. براي آگاهي از راه هاي يادگيري اين مهارت، به مطلب راه هاي افزايش تمركز مراجعه كنيد. براي آگاهي از راه هاي افزايش تمركز در كودكان كليك كنيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه دلايل حواس پرتي و مقابله با آن مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: مهارت تمركز | تفاوت تمركز و توجه

امتیاز:
بازدید:
برچسب: تمركز،
موضوع:
[ ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۲:۱۳ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 2
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر