مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

ناس ماده محركي است كه شيوع آن به شدت در حال گسترش است. اين ماده از برگ تنباكو توليد شده و به عنوان جايگزين سيگار، جوانان را ترغيب به مصرف مي كنند. آسيب هاي شديد اجتماعي، جسمي و رواني عوارضي است كه به دنبال مصرف اين ماده براي فرد به وجود مي آيد. وابستگي شديد روحي و رواني اصلي ترين مانع براي ترك اعتياد به ناس مي باشد. متخصصان بهداشت روان براي كاهش آسيب هاي ناشي از اعتياد به مواد مخدر سعي در معرفي عوارض و نشانه هاي اعتياد را به افراد جامعه دارند. در اين مقاله درباره علائم و نشانه هاي اعتياد به ناس و روش هاي ترك آن صحبت خواهيم كرد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص و درمان اعتياد به مواد محرك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

ناس چيست؟ 

ناس يا نسوار ماده محرك سبز رنگي است كه در دسته مواد اعتياد آور قرار دارد. ناس از برگ خشك شده تنباكو در سايه ساخته مي‌شود. البته در بعضي از مناطق ايران به رنگ قهوه اي هم موجود است كه در اصطلاح به آن تمباك هم مي گويند. مركز اصلي توليد آن كشور افغانستان مي باشد. اين ماده رنگ و بوي بسيار تندي دارد، ولي امروزه براي ترغيب بيشتر به مصرف، آن را با طعم دهنده ها و خوشبوكننده هاي مختلف تركيب مي كنند.

طريقه مصرف ناس به دو شكل جويدني و مكيدني مي باشد كه پس از ايجاد حالت سرخوشي آن را از دهان بيرون مي آورند.

اخيرا ماده جديدي به نام پان پراگ وارد كشور شده است كه به طور مختصر به آن پان مي‌گويند. اين ماده با عناويني مانندناس خارجي و يا ملوان زبل به شكل‌هاي آدامس، پاستيل و خوشبوكننده دهان در بازار كشور به فروش مي‌رسد و عوارضي مشابه نسوار دارد.

 

علائم مصرف ناس

ناس نوعي از مواد محرك است كه موجب افزايش توان كاري فرد مي‌شود. نسوار توهم، هذيان و يا عامل خطري ندارد و تنها عامل تحرك و سرخوشي محسوب مي‌شود. ناس رنگ آب دهان را قرمز مي كند و به واسطه افزايش ميزان ترشح بزاق، فرد مجبور مي شود در دفعات زياد محتويات دهان خود را بيرون بريزد.

 

عوارض اعتياد به ناس

آهك موجود در نسوار به واسطه اثر خورندگي، آسيب شديد بافتي را در دهان ايجاد مي كند و موجب پوسيدگي دندان ها و زخم هاي لثه مي شود. نهايتا منجر به ايجاد عفونت مي گردد. تحريك مكرر بافت هاي دهاني توسط آهك يكي از عوامل ايجاد سرطان در حفره دهاني است. جذب نيكوتين و ساير سموم و آلودگي ها نيز توسط بافتهاي آسيب ديده دهاني به شدت افزايش مي يابد. بيرون ريختن محتويات دهاني توسط مصرف كنندگان منجر به انتقال آلودگي هاي ميكروبي و ويروسي اين افراد به خصوص بيماري هاي تنفسي به محيط  مي شود. اين مواد همچنين ممكن است به انواع ميكروب ها، فلزات سنگين مانند سرب و سمومي مثل آرسنيك آلوده باشد.

عوارض كوتاه مدت اعتياد به ناس

 • سرگيجه
 • سردرد
 • تهوع
 • از دست دادن تعادل حركتي و رفتاري
 • ايجاد حركات غيرطبيعي در چشم
 • دندان‌قروچه
 • اختلال در خواب
 • وابستگي روحي رواني
 • لرزش
 • تغييرات فشارخون و ضربان قلب

عوارض بلند مدت اعتياد به ناس

 • بي‌خوابي
 • عدم تعادل رفتاري
 • زودرنجي
 • اختلالات تمركز
 • اختلالات رفتاري
 • تأثير در مخچه
 • بيماري‌هاي دهاني
 • افزايش فشار خون و سكته قلبي
 • سرطان حنجره
 • اختلالات و سرطان روده‌ بزرگ و نارسايي‌هاي كليوي
 • سرطان لثه

 

باورهاي غلط درباره ناس

بعضي بر اين باورند كه ناس بسيار از سيگار كم خطرتر است. اما بنا بر مشاهدات و تجربيات، تاثيرات مخربي كه اعتياد به ناس بر روي سيستم ادراكي و رواني فرد بر جا مي گذارد؛ شديدا خطرناك بوده و برطرف كردن اين وابستگي نيازمند تقويت وضعيت رواني توسط روانشناس و روانپزشك مي باشد.

 

ترك اعتياد به ناس

مهمترين نكته در درمان و ترك اعتياد به ناس، ترك وابستگي هاي روحي و رواني است. بنابراين اولين قدم، ترك روحي و قطع كردن وابستگي هاي رواني به اين ماده است. استفاده از اين ماده وجهه انساني فرد را خدشه دار مي كند و فرد مبتلا بايد عزت نفس و احساس ارزشمندي خود رابا كمك مشاوره ترك اعتياد تقويت كند.

باتوجه به اينكه ترك ناس عوارضي چون بي‌قراري، استخوان‌درد و دردهاي عضلاني آزاردهنده را با خود دارد لازم است تا فرد مبتلا حتما درماني تحت نظر متخصص داشته باشد. تا مبادا درد خماري او را از ادامه مسير منصرف و دوباره به بيراهه نابودي بكشاند. متخصصان براي درمان بي خوابي بعد از ترك، كاهش درد، و نگهداشتن ترك و ديگر معضلات ناشي از اعتياد به مواد خدمات ارائه مي دهند.

در مراحل بعدي نيز بايد ارتباط هاي محيطي و اجتماعي فرد اصلاح شود. همنشيني و ارتباط با افراد مصرف كننده و ترغيب كننده به مصرف بايد به طور كامل قطع شود. بجاي آن به دنبال ارتباطات صحيح و سالم با افرادي برود كه مصرف ناس را بد تلقي مي كنند.

و اما در گام آخر فرد بايد به دنبال جايگزين هاي مناسب براي ترك ناس باشد. آدامس، شكلات، كشك و جويدني هاي سنتي مي تواند جايگزين مناسبي باشد. همچنين فعاليت هاي بدني و ورزشي مي تواند وضعيت روحي و عزت نفس فرد را احيا كرده و موجب سرزندگي و بهبود وضعيت خلقي و روابط عاطفي فرد شود.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه تشخيص و درمان اعتياد به مواد محرك مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

خدمات مركز مشاوره تلفني خانواده هنر زندگي

 

  مركز مشاوره روانشناسي تلفني خانواده هنر زندگي با بهره مندي از كادر مجرب خدمات خود در زمينه مشاوره تلفني خانواده با موضوعاتي شامل مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره پيش از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي دختر و پسر،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوستي‌هاي پيش از ازدواج،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدي، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره اعتياد، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره همسريابي مشاوره خانواده تلفني با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره زندگي مشترك،  مشاوره تلفني خانواده با موضوع مشاوره جنسي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : ناس | علائم و عوارض اعتياد به ناس

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ناس،
موضوع:
[ ۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۸:۰۸ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 8
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر