مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

 

پدر عامل پيشگيري از انحرافات

به طور كلي پدر مسئول برقراري نظم و مشخص كننده قوانين در خانواده مي باشد و به اين صورت تبديل به عاملي براي پيشگيري از انحرافات اعضاي خانواده مي شود. با فوت پدر و عدم مديريت خانواده توسط مادر، فرزندان دچار سرگرداني و حتي انحرافاتي مي شوند. پس با مرگ پدر، مادر بايد هوشيارتر باشد و روند مناسبي براي برخورد با فرزندان خود در پيش بگيرد. اما چون مادر نيز دچار بحران فوت همسر شده، به احتمال زياد پيش از هر چيز بايد با افسردگي و غم از دست دادن همسر كنار بيايد. به دليل اهميت موضوع فرزندان مادر هر چه زودتر بايد بهبود يابد و به دنبال راهي براي مديريت خانه باشد. به همين دليل مشاوره روانشناسي در اين بازه زماني از ضرورت زيادي برخوردار است.

 

تاثير فوت پدر بر اعضاي خانواده

پدر يكي از اركان اساسي خانواده است كه نقش مهمي در تربيت فرزندان دارد. پس از مرگ پدر زندگي تمام اعضاي خانواده به نحوي تحت تاثير قرار مي گيرد. معمولا بعد از مرگ پدر يك شخص از خانواده وظايف پدر را بر عهده مي گيرد. زماني كه تمام اعضاي خانواده او را به عنوان جايگزين قبول كنند، خانواده سريع تر به آرامش و ثبات خود بازمي گردد.

تاثير مرگ پدر بر فرزند پسر

پسر ها هويت جنسي خود را از پدرشان الگوبرداري مي كنند. اگر پدر در سنين كودكي و نوجواني پسر فوت كند، مشكلاتي درهويت جنسي او به وجود مي آيد. از طرف ديگر نبود پدر ممكن است باعث انحرافات اجتماعي و كج روي هاي رفتاري در فرزند پسر بشود.

تاثير مرگ پدر بر فرزند دختر

تحقيقات نشان داده كه دخترها پس از مرگ پدر در زمينه ارتباط با جنس مخالف و رشد اجتماعي آسيب مي بينند. همچنين دختراني كه هنوز به سن بلوغ نرسيده اند دچار ناسازگاري در مدرسه و مشكل در كنترل هيجانات و رفتارها مي شوند. ارتباط و عشق پدر به دختران عزت نفس مي دهد، فقدان پدر به عزت نفس دختران آسيب خواهد زد.

تاثير فوت مرد بر همسر

وظيفه فرزندان و گذران زندگي پس از مرگ پدر بر عهده مادر مي باشد، پس مسئوليت مادر دو برابر قبل مي شود. در اين شرايط علاوه بر اين كه زن به لحاظ احساسي از فوت همسرش صدمه مي بيند بايد وظايف بيشتري را نيز بر عهده بگيرد. همه اين عوامل نااميدي، افسردگي و اضطراب در مادر خانواده بيشتر از پيش مي كند.

 

نحوه توضيح مرگ پدر براي كودكان

مرگ پدر براي كودكان يك اتفاق بسيار استرس زاست. با اين وجود كودك بايد حقيقت فوت پدر را بداند، احساسات و عواطف خودش را بروز دهد. پس دروغ گفتن به كودك درباره مرگ پدرش اشتباه بزرگي است. برخي از راه هاي توضيح مرگ پدر به كودك به شرح زير مي باشد:

1- دروغ نگوييد

از جملاتي مانند "پدرت براي مدتي نيست" استفاده نكنيد، چرا كه در اين صورت كودك چشم انتظار پدرش مي ماند و اين براي كودك بسيار دردناك تر مي باشد. از طرفي كودك بالاخره حقيقت را مي فهمد و در آن زمان نسبت به شما بي اعتماد مي شود.

2- اجازه دهيد سوگواري كند

بگذاريد كه كودك در مراسم هاي عزاداري پدرش شركت كند و با حقيقت رو به رو شود. اگر كودك را از محيط عزاداري دور نگه داريد دچار سردرگمي شده و وقتي براي تخليه غم خودش پيدا نمي كند.

3- اغراق نكنيد

در مورد بهشت و خوب بون جاي پدر بيش از حد اغراق نكنيد. در اين صورت ممكن است كودك فكر كند كه بايد هر چه زودتر به جاي خوبي مثل بهشت برود و حتي امكان دارد كه دست به خودكشي بزند.

4- كودك را سردرگم نكنيد

ممكن است بعد از فوت پدر آشنايان نزديك نسبت به كودك احساس مسئوليت كنند و بخواهند جاي خالي پدر را پر كنند. اجازه ندهيد كه كسي به كودك شما امر و نهي كند، چرا كه در اين صورت كودك بيشتر دچار سردرگمي به دليل آموزش هاي مختلف مي شود.

 

نحوه برخورد با غم از دست دادن پدر

غم از دست دادن پدر بسيار سخت و سنگين مي باشد ولي بايد براي كنار آمدن با آن چاره اي انديشيد. فوت مادر و پدر هر كدام دردي بر دل داغديده ها مي گذارند، گاه حتي با گذر زمان اين درد تسكين نيافته و براي فرد مشكلاتي را به وجود مي آورد. براي گذر از اين غم به راهكارهاي زير توجه كنيد.

1- قبول واقعيت

اولين مرحله براي كنار آمدن با اين غم، اين است كه واقعيت را قبول كنيد. كسي كه مرده است ديگر بر نمي گردد و راهي براي برگشت به گذشته نيست.

2- عزاداري كنيد

براي از دست دادن پدرتان عزاداري كنيد. عزاداري مي تواند هر كاري باشد كه شما را آرام كند. برخي با گريه كردن سبك مي شوند، برخي با دعا براي پدر، صحبت با او، خيرات كردن و برخي نيز با مرور خاطرات پدر دردشان را تسكين مي دهند. راه سبك شدن خودتان را پيدا كنيد و اين هيچ مانعي برايتان ندارد.

3- از غم فرار نكنيد

با فرار از درد و غم هيچ چيز نمي گذرد. اگر با غم خود روبه رو نشويد اين مرحله هيچ وقت نمي گذرد و تمام نمي شود. اين را بدانيد كه روياروي با غم بخشي از فرايند گذر از غم است.

4- غم تان را با ديگران شريك شويد

اصرار نكنيد كه در تنهايي براي پدر عزاداري كنيد. اجازه دهيد كساني كه با آن ها ارتباط عاطفي داريد، كنارتان باشند. نزديكان شما مي توانند يك حامي باشند و احساس غم شما را تا حدي كم كنند.

5- بدانيد كه غم مي گذرد

شايد اين غم هميشه در بخشي از وجودتان باقي بماند ولي اين را بدانيد كه هميشه آن را انقدر بزرگ احساس نمي كنيد. به مرور زمان غم و اندوه سبك تر مي شود و شما ياد مي گيريد كه با وجود غم و فقدان پدر به زندگي خود ادامه دهيد.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه رو به رو شدن با فوت پدر مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع : فوت پدر | راه هاي كنار آمدن با فوت پدر

امتیاز:
بازدید:
برچسب: فوت پدر،
موضوع:
[ ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ] [ ۰۷:۲۸:۵۳ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 4
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر