مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

 

سبك زندگي چيست؟

سبك زندگي به معناي شيوه زندگي خاص يك فرد، گروه، يا جامعه است. سبك‌هاي زندگي مجموعه‌اي از ارزش‌ها، شيوه‌هاي رفتار، حالت‌ها و سليقه‌ها در هر چيزي را در برمي‌گيرد و مي‌تواند به علايق، نظرات، رفتارها و جهت‌گيري رفتاري يك فرد، گروه يا فرهنگ اشاره كند. سبك زندگي افراد و راهي كه براي خود انتخاب مي‌كنند، ارتباط عميقي با موفقيت آنان در زندگي دارد. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه موفقيت در زندگي كليك كنيد.

از آنجا كه مشاهده‌ رفتار انسان‌ها، هميشه و همه جا امكان‌پذير نيست، بسياري از محققان، ترجيح مي‌دهند به جاي رفتارهاي افراد، انتخاب‌هاي آنان در زندگي روزمره را به عنوان نشانه دست دوم از انواع سبك زندگي مورد بررسي قرار دهند.

 

انواع سبك زندگي

آدلر يكي از روانشناسان برجسته ٤ سبك زندگي را معرفي كرد و معتقد بود كه انسان‌ها براي مقابله با مشكلاتي كه در زندگي دارند همچون كار، عشق، ازدواج و ارتباط با ديگران، يكي از اين سبك‌ها را انتخاب مي‌كنند:

سلطه گر يا حكمران: اين افراد علاقه اجتماعي ناچيزي دارند؛ مستقيما به ديگران حمله مي‌كنند، دستور مي‌دهند و مستبد يا بزهكار مي‌شوند.

گيرنده: بيشتر افراد اين سبك زندگي را انتخاب مي‌كنند. افراد اين دسته انتظار دارند همه چيز را از ديگران بگيرند و در نتيجه به آن‌ها وابسته مي‌شوند.

اجتنابي: اين افراد هيچ تلاشي براي رويارويي با مشكلات زندگي ندارند و با اجتناب از مشكلات، خود را از هر احتمال شكستي دور مي‌كنند. انتخاب اين نوع از سبك زندگي ارتباط زيادي با ابتلاي افراد به اختلال شخصيت اجتنابي دارد. براي آشنايي با اختلال شخصيت اجتنابي كليك كنيد.

هر سه نوع سبك زندگي فوق فاقد علاقه اجتماعي هستند.

سودمند اجتماعي: اين افراد قادر به همكاري با ديگران هستند و در چهارچوب علايق اجتماعي با مشكلات زندگي كنار مي‌آيند.

 

انواع سبك زندگي | منظور از علاقه اجتماعي چيست؟

افراد داراي علاقه اجتماعي در هر زمينه‌اي از زندگي تلاش مي‌كنند تا در مسير اهداف جامعه حركت كنند. اين افراد منافع خود را همگام با منافع جامعه انتخاب مي‌كنند. انتخاب‌هاي آن‌ها نه تنها باعث ارتقاي خودشان، بلكه پيشرفت جامعه نيز مي‌شود. علاقه اجتماعي با مفاهيمي چون همكاري، روابط اجتماعي، همانندي با گروه، همدلي و غيره ارتباط دارد. علاقه اجتماعي خود به خود پرورش نمي‌يابد.

فرد بايد در جو خانوادگي سالم رشد كند، در اين صورت حس همكاري، احترام متقابل، اعتماد، پشتيباني و تفاهم در او پرورش پيدا مي‌كند. افرادي كه سبك زندگي سودمند اجتماعي دارند، اغلب سبك‌هاي ارتباطي را نيز به خوبي در خود پروش داده‌اند. براي اطلاع از سبك هاي ارتباطي كليك كنيد.

 

نقش انواع سبك زندگي درسلامتي و پيشگيري از بيماري‌ها

همه ما هر روزه نگران سلامتي خود و خانواده مان هستيم و راهكارهايي براي رسيدن به تندرستي و سلامت خود به كار مي‌گيريم، مانند مراجعه به دكتر يا انجام آزمايش‌‌ها و چكاپ‌هاي دوره اي. اما غافل از اين كه يكي از عوامل مهم ايجاد بيماريهاي انسان مرتبط با سبك زندگي ما است. اصلاح سبك زندگي به مفهوم كلي خود از لحاظ رواني و فيزيكي مي‌تواند يكي از بهترين راه ‌هاي پيشگيري از بروز بيماري‌هاي مختلف در انسان باشد. خوشبختانه امروزه با بالا رفتن اطلاعات جامعه، افراد بيشتري تمايل به بررسي سلامت سبك زندگي خود داشته و در كشورهاي توسعه يافته كلينيك ‌ها و مراكز مشاوره در حال گسترش هستند. 

 

چند توصيه براي داشتن روش زندگي بهتر

با رعايت و بهره گيري از اين روش‌ها سبك زندگي‌تان تغيير خواهد كرد. اگر بعضي از عادت‌ها را كنار بگذاريد زندگي رنگ بهتري پيدا مي‌كند. هفت عادت بسيار كوچك از انواع سبك زندگي كه به شما آرامش مي‌بخشند به شرح زير است:

_ زماني كه از خواب بيدار مي‌شويد، تخت‌خوابتان را مرتب كنيد.

هر چيز را سر جاي خودش بگذاريد. مهم نيست در طول روز از چه چيزهايي استفاده مي‌كنيد، مهم اين است كه همه چيز را سر جاي خودش بگذاريد.

آشغال‌ها را قبل از خواب جمع كنيد.

برنامه روزانه خودتان را يادداشت كنيد. برخي افراد فهرست‌هاي طولاني از برنامه‌هاي آينده خود تهيه مي‌كنند و جوابي هم نمي‌گيرند. بهتر است به ياد داشته باشيد كه نيازي نيست كارهاي جزئي را بر روي آن بنويسيد.

به رژيم غذايي خود و تناسب اندامتان اهميت دهيد. اضافه وزن، عزت نفس شما را تحت تأثير قرار مي‌دهد و آثار رواني مخربي را به همراه دارد. مقاله تاثير چاقي بر سلامت روان را مطالعه نماييد.

خوش بين باشيد يكي از انواع سبك زندگي خوش بين بودن است. بسياري از افراد هميشه اخمي بر روي چهره و چروك‌هايي بر روي پيشاني خود دارند. افكار منفي باعث ناراحتي خودتان مي‌شود.

با غريبه‌ها هم مانند دوستانتان رفتار كنيد. نيازي نيست براي كساني كه خيلي نمي‌شناسيد مدام اخم كنيد و با آن‌ها محتاطانه رفتار كنيد. اگر با لبخند و بدون غرض با ديگران صحبت كنيد خواهيد ديد كه آن‌ها جذب شخصيت شما خواهند شد و تصميم مي‌گيرند كه به شما كمك كنند.

زماني كه با دوستانتان بيرون مي‌رويد، از حالت عادي، شيك‌تر لباس بپوشيد. چرا كه خودتان احساس خوبي خواهيد داشت.

 

سؤالات متداول

بهترين نوع سبك زندگي كدام است؟

بهترين نوع سبك زندگي آن است كه شما هم به سلامت روان و هم سلامت جسماني خود اهيمت دهيد و براي ارتقاي آن‌ها تلاش كنيد. سبك زندگي فعالانه و سودمند اجتماعي منجر به رشد و پيشرفت شما مي‌شود.

چگونه سبك زندگي خود را تغيير دهيم؟

سبك زندگي شما ممكن است در طي چند سال و با انتخاب‌هاي شما شكل گرفته‌باشد. با تغيير عادات و رفتارهاي خود مي‌توانيد سبك زندگي را نيز تغيير دهيد. لازم است در اين ميان صبر و حوصله به خرج دهيد و تسليم نشويد. چرا كه تغيير رفتارهاي چند ساله به كمي زمان نياز دارد و در ابتدا ممكن است ذهن ناخودآگاهتان با تغييرات مخالفت كند.

 

براي دريافت مشاوره در زمينه سبك زندگي خود يا آشنايانتان مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع : سبك زندگي | شناخت انواع و بهترين سبك زندگي

امتیاز:
بازدید:
برچسب: سبك زندگي،
موضوع:
[ ۱۳ دى ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۱۰:۴۰ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 8
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر