مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي
هنر زندگي اولين سامانه مشاوره روانشناسي تخصصي كشور با مجرب ترين مشاوران روانشناسي پاسخگوي سوالات و مشكلات شما در زمينه هاي مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربيت كودك ، جوانان ، مهارت هاي ارتباطي ، ترك اعتياد ، مشاوره روانشناسي ، روان درماني و ... مي باشد. به اميد زندگي شاد و سالم براي يكايك مردم ايران...

 

 

چه عواملي باعث پيري زودرس مي شوند؟

عامل اصلي در بروز پيري زودرس سبك زندگي اشتباه است. اما از مهم‌ترين عوامل ايجاد پيري زودرس مي‌توان به تغذيه نامناسب، سيگار، چاقي، فشار خون بالا و چربي خون اشاره كرد. نداشتن فعاليت و خميده بودن نيز باعث پيري زودرس مي‌شود. مثلا وقتي كه ساعت‌ها جلوي لپ تاپ يا تلويزيون بنشينيد، به ستون فقرات شما آسيب وارد مي‌شود. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه سبك زندگي كليك كنيد. 

سختي كار و انجام چند وظيفه همزمان باعث خستگي بيش از حد و به اصطلاح فرسودگي بدن تان مي‌شود. مصرف زياد شيريني جات و خواب ناكافي از دلايل ديگر پيري زودرس است. همچنين استفاده زياد از محصولات آرايشي پوست را خشك كرده و يا تحريك مي‌كند كه باعث چين و چروك زودرس و خطوط در طول زمان خواهد شد.

ديابت نيز روند پيري را تسريع كرده و ريسك ابتلا به بيماري‌هاي قلبي -عروقي و كليوي را افزايش مي‌دهد. فكر و خيال‌ها، استرس و فشارهاي عصبي كه در جامعه امروزي گريبان گير همه است سرعت پير شدن را بيشتر كرده و باعث  مشكلاتي همچون دمانس يا زوال عقل مي‌شود. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه زوال عقل كليك كنيد. 

عوامل خطر براي پيري زودرس

عوامل مختلفي وجود دارند كه مي‌توانند آسيب‌پذيري بدن شما را بالا برده و روند پيري را تسهيل نمايند. از جمله مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

1. قرار گرفتن در معرض نور مستقيم آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور مستقيم آفتاب براي مدت طولاني تأثير بسزايي در بروز لكه‌هاي پوستي، چروك صورت و ساير علائم پيري پوست دارد. در نتيجه بسيار اهميت دارد كه در برابر نور خورشيد و اشعه‌ي مضر آن به درستي از خود مراقبت نماييد. استفاده از كرم‌هاي ضد آفتاب، عينك‌هاي آفتابي و كلاه‌هاي لبه‌دار زماني كه مجبور به قرار گرفتن در زير نور مستقيم خورشيد هستيد، مي‌تواند به شما كمك كند تا پوست خود را از آسيب‌هاي مرتبط با پيري دور نگه داريد.

2. قرار گرفتن در معرض آلاينده‌هاي صنعتي

آلاينده‌هاي صنعتي كه در شهرهاي بزرگ از جمله مشكلات مهم محسوب مي‌شوند علاوه بر اينكه در بروز مشكلات ريوي و تنفسي نقش بسيار مخربي دارند، به بروز علائم پيري پوست نيز منجر مي‌شوند. در اين شرايط استفاده از پاك كننده و شوينده‌هاي صورت كه پوست را به طور عمقي تميز مي‌كنند به شما كمك مي‌نمايند تا ميزان تأثيرات مخرب آلودگي‌هاي محيطي بر پوست را كاهش دهيد.

3. كم آبي بدن

هر چيز كه منجر به كم شدن آب بدن شود به از دست رفتن طراوت پوست مي‌انجامد. از جمله عواملي كه در كم آبي بدن تأثير بسزايي دارند مي‌توان به مصرف بيش از حد كافئين ها نظير چاي و قهوه و استعمال دخانيات اشاره كرد. به همين خاطر است كه افرادي كه سيگار مي‌كشند اغلب دچار تيرگي پوست مي‌شوند و چهره‌شان از سن طبيعي شكسته‌تر نشان مي‌دهد.

4. پيري زودرس | داشتن خواب ناكافي

اغلب افرادي كه دچار بي‌خوابي هستند، يا ريتم خواب نامنظمي دارند در چهره خود علائمي از عدم شادابي كافي را مشاهده مي‌كنند. درمان نشدن بي خوابي و عدم تلاش براي بهبود بهداشت خواب باعث مي‌شود كه به مرور اين علائم تأثيرات پايدارتري در پوست شما ايجاد كرده و روند پيري را تسهيل نمايند.

5. قرار داشتن در معرض استرس‌هاي زياد

ناتواني در مديريت استرس‌هاي روزمره در دو سطح جسم و روان به انسان آسيب مي‌رساند. از نظر رواني استرس‌هاي زياد مي‌توانند زمينه ساز اختلالاتي نظير اضطراب و افسردگي شوند و از نظر جسماني نيز مشكلات بسيار متعددي تحت تأثير ترشح بيش از حد هورمون‌هاي استرس بروز پيدا مي‌كنند كه از جمله آن‌ها مي‌توان به سردردهاي تنشي، بروز مشكلات گوارشي و تغييرات پوستي اشاره كرد. براي مثال برخي لكه‌هاي صورت كه به لكه‌هاي استرس معروف هستند تحت تأثير تجربه مزمن استرس روي پوست شكل مي‌گيرند.

نشانه هاي پيري زودرس چيست؟

برخي از نشانه‌هاي پيري زودرس به شرح زير هستند:

1. ريزش بيش از حد موها

ريزش بي رويه موي سر و بدن در جواني مي‌تواند نشانه پيري زودرس باشد. هر چقدر ميزان ريزش موهاي‌تان چه در ناحيه سر و چه در جاهاي ديگر بيشتر باشد، بايد گفت كه متاسفانه در مسير پيري زودرس قرار داريد.

2. كاهش قدرت عضلاني

يكي ديگر از علائم پيري، ضعيف شدن عضلاتِ بدن است. هر چقدر سن انسان بالا مي‌رود به همان اندازه بافت عضلاني كاهش مي‌يابد. با از دست دادن توده‌هاي عضلاني بدنتان ديگر قادر به انجام كار‌هايي كه قبلا به راحتي انجام مي داديد، نيستيد. به همين منظور گفته مي‌شود كه ورزش سرعت پير شدن را كاهش مي‌دهد. 

3. كاهش سرعت در بهبود زخم‌ها

هر زخمي با توجه به عمق و مقدار آسيبي كه به بافت‌هاي بدن زده، زمان بهبودي آن فرق دارد. اما به طور معمول زمان بهبود زخم‌ها در ايام جواني با سرعت بيشتري انجام مي‌گيرد. با تغذيه و سبك زندگي مناسب، روند پيري خود را كند كنيد. 

4. پيري زودرس | چين و چروك هاي پوست

چين و چروك روي پوست صورت و دست‌ها شايع ترين نشانه‌هاي پيري است. در برخي افراد اين چين و چروك‌ها زودتر از حالت معمول ظاهر مي‌شود كه اغلب ژنتيكي است. البته عوامل بيروني همچون سيگار كشيدن، ماندن بيش از حد زير نور مستقيم آفتاب، كار كردن در شرايط خيلي سخت و حتي نوع مصرف مواد غذايي نيز بر چين و چروك پوست تاثيرگذار هستند.

5. افزايش چربي در بدن

جمع شدن چربي دور كمر و شكم از علائم پيري زودرس است. شخصي كه در حال پير شدن است از نظر ظاهري نيز دچار تحولات اساسي مي‌شود. اگر احساس مي‌كنيد كه چربي دور شكم و پهلوهايتان بيش از اندازه مجاز شده و بسيار چاق شده‌ايد بايد به فكر راه چاره‌اي باشيد. تاثير چاقي بر سلامت روان ضرورت اهميت دادن به وزن را دو چندان مي‌كند. مي‌توانيد با اجراي يك رژيم غذايي سالم و ورزش مداوم چربي‌ها را از بين ببريد‌‌‌‌. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه تاثير چاقي بر سلامت روان كليك كنيد. 

6. كم شدن توده استخوان بدن

از دست دادن توده استخواني بدن بخشي از فرايند پيري است. وقتي چنين وضعيتي در انسان به وجود آيد به راحتي از شكل ظاهري فرد مي‌توان به پير بودن شخص مورد نظر پي برد.

چگونه مي توان از پيري زودرس جلوگيري كرد؟

با رعايت برخي نكات مي‌توانيد از پيري زودرس جلوگيري كنيد. اين نكات عبارتند از:

1. زود بخوابيد

دير خوابيدن و كمبود خواب باعث مي‌شود ظاهر انسان پيرتر به نظر برسد. كمبود خواب باعث پف چشم و افتادگي و خستگي پلك‌هاي چشم مي‌شود.
روي شكم نخوابيد، چرا كه باعث آسيب به پوست صورت مي‌شود. تماس پوست صورت با بالشت‌هايي از جنس كتان، كلاژن‌هاي پوست را مي‌شكند و چين و چروك‌هاي دائمي به وجود مي‌آورد.  توجه داشته باشيد كه بهترين حالت خوابيدن به پشت يا پهلو است. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه بهترين حالت خوابيدن كليك كنيد. 

2. پيري زودرس | ورزش روزانه و منظم

بهترين راه جلوگيري از پيري زودرس ورزش روزانه است. براي سالم و جوان ماندن روزانه حداقل نيم ساعت ورزش كنيد. ورزش ميزان هورمون كورتيزول (هورمون استرس) را در بدن كاهش داده و ميزان توليد هورمون‌هاي مفيد مانند تستوسترون را افزايش مي‌دهد. از همه مهم‌تر باعث شادابي و افزايش خلق خوش مي‌شود.

3. برنامه غذايي سالم

از مصرف زياد قند و غذاهاي پر چرب خودداري كنيد. مصرف زياد قند و چربي روند پيري قسمت‌هاي مختلف بدن را افزايش مي‌دهد. مصرف ماهي‌هاي سالمون و تن، گردو و دانه كتان، به دليل داشتن اُمگا۳ التهاب بدن را كاهش داده و در حفظ سلامت پوست نقش مهمي دارد.
نوشيدن آب زياد راز جواني است و براي حفظ رطوبت پوست بسيار مهم است. پوست خشك، حالت ارتجاعي كمتري دارد و براي ايجاد چين و چروك مستعدتر مي‌شود. مصرف الكل نيز مي‌تواند روند پيري را تسريع كند. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه اعتياد به الكل كليك كنيد. 

4. ترك سيگار و مشروبات الكلي

هرچه زودتر استعمال دخانيات را كنار بگذاريد و براي ترك سيگار اقدام كنيد. حتي دود سيگار خطر بروز هر نوع بيماري از جمله سرطان، بيماري قلبي و مرگ زودرس را افزايش مي‌دهد. مصرف مشروبات الكلي نيز فرد را درمعرض انواع بيماري‌هاي كبدي، كليوي، حركتي و... قرار مي‌دهد. استفاده توام از اين دو ماده و مواد ديگر آسيب را بيشتر مي‌كند. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه ترك سيگار كليك كنيد. 

5. بخشش ديگران و دوري از فكر و خيال زياد

سعي كنيد بدي‌هاي ديگران را فراموش كرده و كينه كسي را در دل نگه نداريد. چراكه فكر و خيال زياد به تدريج روانتان را فرسوده مي‌كند. جسم و روح ارتباط مستقيمي باهم دارند؛ بر اساس نتايج تحقيقات ارتباط مستقيمي بين بخشش و سلامت جسمي وجود دارد.
همچنين نبخشيدن، فعاليت عصبي را افزايش داده و باعث مي‌شود كيفيت خواب شما پايين بيايد. براي اطلاع از راه هاي بخشش ديگران كليك كنيد.

6. پيري زودرس | جلوگيري از خشكي پوست

بسياري از خانم‌ها در طول روز دائماً با مواد شوينده سر و كار دارند. تماس مستقيم دست با اين مواد باعث خشكي و در موارد شديد منجر به اگزما مي‌شود. تجربه خشكي پوست در دراز مدت پيري پوست را به همراه مي‌آورد. براي پيشگيري از اين مشكل لازم است كه هنگام كار با شوينده‌ها از دستكش استفاده نماييد و دائماً به كمك مرطوب كننده‌ها رطوبت پوست خود را بالا ببريد.

7. استفاده از ويتامين c

ويتامين c يكي از ويتامين‌هايي است كه در حفظ شادابي و جواني پوست تأثير بسزايي دارد. استفاده از اين ويتامين به كمك ميوه‌ها، مكمل‌هاي دارويي يا كمك گرفتن از كرم‌هايي كه در تركيبات خود داراي اين ويتامين هستند به شما در پيشگيري از پيري پوست كمك بسزايي مي‌كند.

8. نوشيدن مقادير آب كافي در طول روز

همان طور كه پيش از اين نيز گفته شد، كم آبي بدن مي‌تواند تأثير بسزايي در روند پيري و سرعت بخشيدن به آن داشته باشد. به همين خاطر تلاش كنيد در طول روز دست كم 8 ليوان آب بنوشيد تا رطوبت پوست خود را حفظ كرده و از ايجاد چروك‌هاي زودهنگام پيشگيري كنيد.

9. پيري زودرس | پاك كردن مواد آرايشي از روي پوست

استفاده از كرم پودرهاي سنگين و ساير مواد آرايشي كه داراي تركيبات شيميايي هستند براي مدت طولاني مي‌تواند باعث آسيب‌هاي پوستي شود. از همين رو بسيار اهميت دارد كه قبل از خواب اين مواد را با شوينده‌هاي مناسب پاك كنيد و به پوست خود اجازه دهيد كه نفس بكشد.

10. كمك گرفتن از تكنيك‌هاي آرامش بخشي

همان طور كه گفته شد استرس يكي از عوامل خطر بسيار مهم در سرعت گرفتن روند پيري محسوب مي‌شود. براي اينكه بتوانيد تأثيرات مرتبط با اين عامل را كنترل كنيد كمك گرفتن از تكنيك‌هاي آرامش بخشي نظير ريلكسيشن، تكنيك‌هاي تنفسي، ذهن آگاهي، يوگا و مراقبه مي‌تواند كمك بسزايي به شما بكند. مشاوره فردي مي‌تواند در اين زمينه شما را ياري كند. براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه مشاوره تلفني فردي كليك كنيد. 

 

براي دريافت مشاوره در زمينه راه هاي جلوگيري از پيري زودرس مي توانيد با مشاوران مركز مشاوره روانشناسي حامي هنر زندگي از طريق تلفن ثابت از كل كشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگيريد.

 

منبع: پيري زودرس | نشانه ها و راه هاي جلوگيري از پيري زودرس

امتیاز:
بازدید:
برچسب: پيري زودرس،
موضوع:
[ ۴ تير ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۰۴:۴۵ ] [ هنر زندگي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : 7
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر